referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tatiana
Streda, 1. februára 2023
Vitamíny B - skupiny
Dátum pridania: 07.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vevuliatko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 821
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 

VITAMÍNY B-SKUPINY

Tiamín alebo vitamín B1 je jeden z vitamínov B. Jeho hlavným zdrojom je droždie, obilné klíčky a strukoviny. Je dôležitý pre metabolizmus cukrov, udržiava potrebnú hladinu kyslíka v krvi (napomáha tak bunkovým oxidáciám a optimálnemu využitiu energie). DDD 1,5 mg.
Hypovitaminóza sa prejavuje únavou, bolesťami svalov, znížením chuti do jedla, nervozitou a podráždenosťou. Extrémna hypovitaminóza spôsobuje smrteľnú nervovú chorobu beriberi. Vyskytuje sa v krajinách, kde hlavnú zložku potravy tvorí lúpaná ryža.
•Hypovitaminóza: poruchy nervového systému, laktatová acidóza, ketoacidóza
•Choroby:
Beri-Beri (edemy, zvýšená dráždivosť, paralýza, suchá koža, kardiomyopatia)
Wernick-Korsakoff syndróm: asociácia s alkoholizmom v dôsledku inhibičného pôsobenia alkoholu na aktívny transport Tiamínu v tenkom čreve (cirhóza pečene, demencia, polyneuropatie, dyspnoe)

Riboflavín (vitamín B2, vitamín G, ovoflavín, laktoflavín) je žlté až oranžovo-žlté prírodné flavínové farbivo slabo rozpustné vo vode. V potravinárstve sa značí ako E 101. Riboflavín nie je citlivý na teplo, kyseliny ani oxidácie, ale neznesie svetlo, hlavne ultrafialové. Jeho spotreba stúpa v stresových situáciach. V spolupráci s enzýmami sa podieľa na metabolickej premene živín a získavaní energie pre bunku. Spolu s ďalšími vitamínmi (kyselina listová, pyridoxín, niacín) sa zúčastňuje produkcie hormónov v kôre nadobličiek. Vstrebáva sa veľmi dobre, viaže sa na proteíny plazmy. Malá časť sa ukladá v pečeni a v pľúcach. Riboflavín sa považuje za úplne netoxický, nie je mutagénny, teratogénny ani karcinogénny ani pri veľkých dávkach. Z tela vylučuje prevažne močom (spôsobuje jeho žlté intenzívne zafarbenie), ale môže sa vylučovať aj potom. Je dôležitý pre dobrý stav kože, očí, funkciu srdca a ďalších orgánov. Má výrazný vplyv na metabolizmus sacharidov, lipidov a aminokyselín, ovplyvňuje celkovú energetickú premenu v organizme. Ako súčasť enzýmov v dýchacom reťazci je nevyhnutný pre základný bunkový metabolizmus. Je dôležitý pre červené krvinky, reguláciu rastu človeka a reprodukciu. Denná spotreba riboflavínu je 1–1,2 mg. Vyššia je v období rastu, pri infekciách, po operáciach a úrazoch, v tehotenstve a v období kojenia, tiež pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy a pri potrave s vyšším podielom tukov. Deficit riboflavínu sa môže prejaviť aj pri chorobe žlčníka, chronickom zápale tenkého čreva, pri cukrovke, pri používaní perorálnej antikoncepcie a pri terapii antidepresívami s tricyklickou štruktúrou. Vyššiu spotrebu majú fajčiari a ľudia konzumujúci alkohol. Prejavy nedostatku Riboflavínu:
•bolestivé, zapálené ústne kútiky
•poruchy ústnej sliznice
•dystrofia nechtov

Niacín (iné názvy: nikotínamid, vitamín B3, staršie názvy vitamín PP, vitamín P, antipelagrový faktor, faktor) je ďaľší z vitamínov B. Vitamín B3 je nevyhnutne potrebný pri tvorbe energie v bunkách a je dôležitý pri srdcovej, nervovej a svalovej činnosti a pri udržiavaní zdravej kože a dobrého fungovania tráviaceho traktu.
Nedostatok: Únava, depresia, pigmentová kožná vyrážka, dermatitída, anémia, hnačka a v horších prípadoch demencia.
Prebytok: sčervenanie kože, poškodenie pečene.
Denná odporúčaná dávka:
•dospelí a mladiství: 15-20 mg pre mužov a 13-15 mg pre ženy
•tehotné ženy: 17 mg
•deti vo veku 7-10 rokov: 13 mg, 4-6 rokov: 12 mg, 1-3 rokov: 5-9 mg

Pyridoxín je jedna z látok patriacich medzi vitamín B6. Charakteristika: Zúčastňuje sa pri tvorbe červených krviniek a protilátok, je potrebný pre zdravú kožu a trávenie. Zvýšená spotreba je u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu. Mierni nutkanie na zvracanie a sucho v ústach. Znižuje napätie svalov, pôsobí proti kŕčom a močopudne. Pyridoxín hrá dôležitú úlohu v metabolizme červených krviniek, pri raste a vývoji kostry. Významným zdrojom sú mäso, mliečne výrobky, celozrnné produkty, banány a kvasnice. Nedostatok môže byť spojený s deficitom aj iných B vitamínov, môže k tomu dôjsť u mladých ľudí a pri konzumácii príliš veľkého množstva alkoholu. Nedostatok sa prejaví poruchami imunitného systému, problémami s rastom a postihnutím svalov. Prírodne zdroje: pečeň, kurčatá, ryby, múka, zemiaky, vajcia, banány; Odporúčaná denná potreba: 2,2 mg
Prejav nedostatku: nervozita, depresia, zápaly jazyka, anémia
Odporúčané pri chorobe: Hepatopatia, Cirhóza, Závislosť na benzodiazepínoch, Predmenštruačný syndróm (PMS)

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.