referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zina
Utorok, 21. mája 2024
Antikoncepcia
Dátum pridania: 26.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: matuskin789
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 507
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 

Sex je vzájomné pohlavné splynutie dvoch ľudí. Kým sa k takémuto činu rozhodnú, mala by medzi nimi byť láska a citová náklonnosť. Mali by sa navzájom dobre poznať a pred samotným sexom by malo byť obdobie vzájomného spoznávania tiel.

Poznáme 8 metód pre plánovanie rodičovstva:

1/ Hormonálna - kombinovaná antikoncepcia, ktorá je v súčasnosti najčastejšie používaná
Ľahké a pohodlné užívanie, zabezpečujúce pravidelný mesačný menštruačný cylus, často so znížením krvných strát, bolestí počas menštruácie aj predmenštruačných ťažkostí. Tabletky musí predpisovať lekár. Účinok sa stráca, ak sa tabletka použije o 12 hodín neskôr alebo pri hnačkovitom ochorení. Užívateľkám hormonálnej antikoncepcie sa nedoporučuje fajčenie.

2/ Hormonálna jednozložková - progestorónová antikoncepcia
Vhodný pre staršie ženy, pretože je nižšie riziko negatívneho ovplyvnenia tlaku krvi ako aj zrážania krvi. Vhodné aj pre dojčiace ženy. Môže spôsobiť nepravidelnosti v menštruačnom cykle s obdobiami krvácania alebo “špinenia”. Vedľajšie účinky sú minimálne a miznú obvykle po 2-3 mesiacoch. Niekedy vynechá menštruácia.

3/ Hormonálna – injekčná antikoncepcia
Injekčnú antikoncepciu predpisuje lekár. Depo-Provera by mala byť predpisovaná len tým ženám, kde je nevhodná iná antikoncepcia.

4/ Vnútromaternicové teliesko
Ďalšou, druhou najspoľahlivejšou metódou je zavedenie vnútromaternicového telieska, tzv. Dana. Zavádzajú sa až na dobu 5 rokov. Teliesko zabráni uhniezdeniu oplodneného vajíčka.

5/ Diafragma alebo oklúzny pesar + spermicídy
Pružný gumenný klobúčik, ktorý sa vkladá do pošvy pred pohlavným stykom, pokrýva krčok maternice (vchod do jej dutiny) a takto vytvára prekážku zabraňujúcu spojeniu spermie s vajíčkom. Musí sa používať so spermicídnymi prostriedkami a ponechať na mieste ešte 6 hodín po pohlavnom styku.

6/ Špongia
Ak máte akýkoľvek dôvod, pre ktorý potrebujete s väčšou istotou predísť neželanej tehotnosti, nepoužívajte túto antikoncepčnú metódu.

7/ Prezervatív – kondóm je vhodné používať ako druhú ochranu v kombinácii s rôznymi penami a gélmi, ktoré zabraňujú otehotneniu tým, že ničia spermie. Dnes sa už používajú prezervatívy gumené a z plastických látok.

8/ Sterilizácia ženy je ďalším zo spôsobov antikoncepcie a regulácie plodnosti. Je to chirurgická metóda, ktorá zabráni oplodneniu. Sterilizácia u ženy - podviazanie vajíčkovodov, môže podľa zákona podstúpiť len žena, ktorá už bola tehotná, resp., ktorá má už aspoň jedno dieťa. Mužská sterilita – vasectomia u mužov - podviazanie semenovodu. Kanáliky, cez ktoré preniká sperma z mužských pohlavných žliaz sa malým chirurgickým zákrokom pretnú a tým sa zablokuje spermiám prienik počas ejakuácie do pošvy.

 
Podobné referáty
Antikoncepcia SOŠ 2.9422 1279 slov
Antikoncepcia SOŠ 2.9639 2549 slov
Antikoncepcia 2.9988 3274 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.