referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Alkohol
Dátum pridania: 08.08.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adamsuja
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 683
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 4.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 50s
Pomalé čítanie: 11m 45s
 

Prostriedky pomáhajúce po alkoholovom excese

Aj v dnešnej dobe je nutné po oslave trpieť na nežiaduce účinky alkoholu? Pomôže spánok zabrániť vzniku týchto ťažkostí, alebo ich zhorší? Je dobrá metóda vybíjania klinu klinom (pohárik na dobré ráno)? Ako je možné celú noc piť a potom ráno kľudne pracovať?

DEFINÍCIA
Anglický názov HANGOVER označuje podľa slovníka bolesť hlavy po nadmernom požití alkoholických nápojov alebo drog, stav po opici (Anglicko/Slovenský slovník, Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Bratislava, 1997, str. 171). OPICA znamená v hovorovom jazyku stav opilosti, v spojení napríklad vyspať sa z opice (Krátky slovník slovenského jazyka, Veda, Vydavateľstvo slovenskej akadémie vied, 1989, str. 265). Stav po alkoholickom excese sa prejavuje okrem bolesti hlavy i ďalšími ťažkosťami: nadmerným smädom, suchom v ústach, závratmi, nevoľnosťou, trasom, pocitmi na zvracanie, bolesťami žalúdka, pálením záhy, celkovou únavnosťou a ďalšími ťažkosťami. Čím viacej odznieva účinok alkoholu, tým sa ťažkosti výraznejšie. Ťažkosti sú spôsobené toxickými metabolickými produktmi alkoholu: acetaldehydom a malondialdehydom. Zvýrazňuje sa pôsobenie voľných radikálov a ich škodlivé účinky na organizmus.

PREVENCIA
Pred oslavou alebo plánovaným pitím je vhodné ťažké mastné jedlo s dlhým časom trávenia, pretože plný žalúdok spomaľuje vstrebávanie alkoholu. Odporúča sa dostatok spánku a odpočinku, pretože unavený a depresívny človek sa opije rýchlejšie. Nebezpečná je kombinácia niektorých liekov (Diazepam, Rohypnol) a alkoholu, ktorá môže spôsobovať vznik tzv. patickej opilosti s neadekvátnymi prejavmi, spánok alebo až poruchy vedomia. Väčšina liekov zvyšuje záťaž pečene následne potencovanú aloholom. Dôležitá je dostatočne vysoká hladina C vitamínu (pomarančové šťavy, C vitamín v tabletách). Alkohol znižuje hladinu C vitamínu, B vitamínu (hlavne tiamínu), magnézia a iných minerálií, preto sa odporúča i preventívne použitie multivitamínového prípravku s obsahom minerálií.

AKO SPRÁVNE PIŤ ALKOHOL
Odporúča sa rozhodnúť pre jeden druh podľa možnosti kvalitného alkoholické nápoja a nemiešať nápoje (napríklad tvrdý alkohol s pivom a podobne). Je nevhodné piť pri jednej oslave viac ako 2 druhy alkoholických nápojov. S koncentrovanými nápojmi sa odporúča piť súčasne i nealkoholické nápoje, aby sa zabránilo dehydratácii organizmu. Čím viacej vody sa vypije i pred uložením sa na spánok, tým lepšie. Vhodné je súčasné pojedanie slaných potravín najmä pri pití piva, a dostatočný príjem vhodného jedla. Odporúča sa jesť hlavne chlieb, ako i jedlá a nápoje s vysokým obsahom vitamínu C.

Všeobecne svetlé nápoje (vodka, biele víno) sa z organizmu vylúčia skôr ako tmavé nápoje (červené víno, koňak). Sladké nápoje spôsobujú väčšie ťažkosti ďalší deň. Niektoré nápoje môžu vyvolávať bolesti hlavy u ľudí s precitlivelosťou (alergiou) na určitú zložku alebo konzervačnú prísadu nápoja, alebo na určitý nápoj (napr. whisky). Dostatok pohybu (tanec) zrýchľuje odbúravanie alkoholu. Tolerancia alkoholu je individuálna, záleží na enzymatickej výbave pečene (10% ľudí má veľmi dobrú schopnosť metabolizovať alkohol, naopak napr. 50 % Japoncov má horšiu enzymatickú výbavu aldehyd dehydrogenázou). Ženy znášajú alkohol horšie ako muži. Záleží i na hmotnosti a na "trénovanosti" - až po určitú hranicu sa tolerancia zvyšuje. Mladí ľudia (od 18 rokov !) metabolizujú alkohol lepšie ako starší ľudia. Fajčenie potencuje účinky alkoholu.

PRVÁ POMOC PRI OTRAVE ALKOHOLOM
Ťažká jednorázová intoxikácia alkoholom môže skončiť i smrťou. Pri koncentrácii alkoholu v krvi nad 1g/l postihnutý neudrží rovováhu, pri koncentrácií nad 2g/l je spavý, a ak je koncentrácia vyššia ako 4g/l hrozia poruchy vedomia a smrť. V predlekárskej prvej pomoci je vhodné vyvolať zvracanie a uložiť postihnutého do polohy na boku, aby nehrozilo udusenie zvratkami. Ak sa pacient nepreberá a zhoršuje sa dýchanie je potrebný prevoz do nemocnice - nevyhnutná je často i intubácia a asistované dýchanie. Po výplachu žalúdka sa podáva intravenózne 50% glukóza a tiamín.

Ak bol opitý nájdený na ulici je potrebné vylúčiť i inú príčinu ochorenia, vyšetriť glykémiu, a po neurologickom vyšetrení je často potrebné vyšetrenie mozgu počítačovou tomografiou (CT) pre vylúčenie subdurálneho hematómu (krvácanie pod tvrdú plenu). Ten sa prejavuje poruchou vedomia, širšou zrenicou na strane krvácania a slabosťou končatín na protiľahlej strane (padajú rýchlejšie na podložku). Ak chorý nie je urgentne operovaný a hematóm odsatý, chorý zomiera do niekoľko hodín.

AKO SA PREJAVUJE "DEŇ PO "
Príznaky z vynechania alkoholu sa objavujú zvyčajne 6 - 8 hodín po vypití posledného alkoholického nápoja. Prejavujú sa podráždenosťou, trasom rúk, pocitmi strachu (anxiety) a príznakmi zvýšenej aktivity sympatikového nervového systému. Časté je zvýšené potenie, červená tvár alebo nos, zrýchlenie činnosti srdca. Organizmus má rozvrátené vodné a minerálové hospodárstvo (metabolizmus). Dostavuje sa chuť na slané a kyslé. Pri dlhotrvajúcom epizodickom pití (napr. jeden týždeň) sa o 24 hodín po skončení pitia objavujú ďalšie príznaky: zvýšená dráždivosť, možnosť vzniku epileptických záchvatov, poruchy vnímania. Pri vynechaní alkoholu u osôb s fyzickou závislosťou sa môže vyvinúť o 2 - 5 dní po prerúšení pitia delírium tremens, vážny stav vyžadujúci hospitalizáciu. Varovným príznakom sú i výpadky pamäti (okienka) na určité udalosti počas opilosti.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Alkohol SOŠ 2.9402 667 slov
Alkohol SOŠ 2.9291 1916 slov
Alkohol 2.9725 529 slov
Alkohol GYM 2.9257 885 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.