referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Veľryby
Dátum pridania: 14.08.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Clia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 232
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 

Veľryby, najväčšie zvieratá na Zemi, patria do rodiny cicavcov, ktoré nazývame kitovce (Cetacea).

Rad veľrybotvarých cicavcov (kitovcov) zahŕňa veľryby, delfíny a sviňuchy. Sú to pravdepodobne najšpecializovanejšie cicavce. Ich telo pripomína rybu, majú plutvovité predné končatiny a zakrpatené zadné končatiny (nachádzajú sa pod povrchom tela). Na rozdiel od rýb sú veľryby teplokrvné, dýchajú vzduch a rodia živé mláďatá.

Napriek tomu, že sú výborne prispôsobené životu pod vodou, vedci veria, že sa veľryby vyvinuli zo štvornohých suchozemských cicavcov. Majú vynikajúci sluch a zvláštnu schopnosť, ktorá im umožňuje využiť kyslík z nadýchnutého vzduchu dva až trikrát účinnejšie ako suchozemským cicavcom.

Veľryby majú stlačiteľný hrudník, ktorý im pomáha pri ponoroch do veľkých hĺbok. Sú vybavené vrstvami zvláštneho izolačného tuku, ktorý sa nazýva blubber (veľrybí tuk) a chráni veľryby pred chladom.

Rozdeľujeme ich na bezzubé veľryby (kosticovce) napr. vráskavec obrovský a zubaté veľryby (bezkosticovce), napr. delfíny a sviňuchy. Vyskytujú sa v moriach na celom svete, niektoré druhy žijú v tropických a subtropických riekach. Následkom ľudských aktivít je mnoho druhov v súčasnosti na pokraji vyhynutia.

Vypracovala Clia

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.