referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Erika, Erik
Štvrtok, 2. februára 2023
DNA - Deoxyribonukleová kyselina
Dátum pridania: 03.09.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rennyke23
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 408
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
DNA, Deoxyribonukleová kyselina

Má mimoriadny význam v bunkách, pretože je nositeľkou genetickej informácie. Každý jedinec je síce výnimočný, ale podobá sa na rodičov a príslušníkov svojho druhu. Okrem najjednoduchších buniek sa DNA vždy nachádza v bunkovom jadre v chromozómoch. Tvoria ju dlhé reťazce organických zlúčenín nazývaných nukleotidy, ktoré sú skrútené do dvojitej špirály pripomínajúcej zvinutý povrazový rebrík. Pred delním bunky sa molekula DNA uprostred "rozpolí" a obidve polovice sa stanú chemickým vzorcom pre vytvorenie chýbajúcej polovice.

Takto vzniknú z jednej molekuly dve dcérske molekuly, ktoré sú úplne zhodné s pôvodnou materskou melekulou. Hoci nukleotidov sú len štyri typy, jediný gén tvorí až niekoľko tisíc nukleotidov, pričom každý gén zodpovedá za vytvorenie jedného proteínu, napr. enzýmu. Jeho tvorbu zabezpečuje mediátorová RNA, ktorá prenáša génovú informáciu z bunkového jadra do cytoplazmy. Tento proces zabezpečuje, že aminokyseliny sa spájajú takým spôsobom, aby vznikla príslušná biekovina.
Usporiadanie nukleotidov prepísaných z DNA do RNA je rozhodujúce a závisí od toho, aké aminokyselliny sa do procesu zapoja. Vzťah medzi usporiadaním nukleotidov v nukleových kyselinách a aminokyselín v biekovinách sa nazýva genetický kód. Vzájomné pôsobenie génov je rozhodujúce napr. pre farbu očí alebo vlasov, ale rozhoduje aj o tom, či sa z organizmu vyvinie rastlina alebo človek.

Za objavenie štruktúry DNA udelili v roku 1953 Jamesovi Watsonovi, Francisovi Crickovi a Mauriceovi Wilkinsovi Nobelovu cenu. Objasnenie jej štruktúry umožnilo aj ďalšie objavy, ktoré viedli okrem iného ku génovému inžinierstvu, k spoľahlivej identifikácii jedinca na základe DNA, ale aj k pokusu zmapovať celú DNA človeka.

druh nukleovej kyseliny, ktorá nesie dedičné informácie (gén, chromozóm). Je uložená v jadre bunkz a tvorená dvomi dlhými reťazcami vzájomne špirálovito obtočenými. Základnými stavebnými prvkami sú nukleotidy so štyrmi rôznymi bázami. Jedinečné zoskupenie týchto nukleotidov v reťazci je podkladom informácie uloženej v DNA (genetický kód). Ide o adenín (A), guanín (G), cytosín (C) a thymín (T).
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.