referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Erika, Erik
Štvrtok, 2. februára 2023
Krvné vyšetrenia
Dátum pridania: 03.09.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rennyke23
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 390
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Pri názve v zátvorke je synonymum/á ktoré, môžete nájsť v lekárskej správe, prípadne najčastejšie používané skratky, ktoré sa však môžu meniť v závislosti od laboratória, ktoré daný test vykonáva.

Leukocyty (leu)
Úlohou bielych krviniek je boj proti infekcii, parazitom, tvorba protilátok, a iné. Ich zvýšená hodnota preto najčastejšie signalizuje prebiehajúcu infekciu alebo zápal. Na presnejšie určenie príčiny zvýšenia je však potrebné urobiť ďalšie testy, ktoré nám povedia aký je pomer jednotlivých druhov bielych. Znížené hodnoty znamenajú nedostatočnosť imunitného systému a často môžu mať vážne príčiny, na zistenie ktorých sú potrebné ďalšie testy.

Hemoglobín (Hb, HGB)
Hemoglobín je látka zodpovedná za prenos kyslíka, taktiež sa podieľa na udržiavaní acidobázickej rovnováhy krvi a je to aj látka, ktorá spôsobuje, že krv je červená. Väčšinou platí, že čím viac, tým lepšie. Ale pozor! Príliš zvýšené hodnoty môžu znamenať dehydratáciu, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc prípadne vrodené a získané poruchy srdca. Znížene hodnoty signalizujú cirhózu pečene, tehotenstvo, nádory, nedostatočnosť obličiek, skryté krvácanie, hyperhydratáciu, hypertyreózu,... Najčastejšie však ide o jednoduchú chudokrvnosť, ktorá môže mať množstvo príčin (napr. deficit železa).

Erytrocyty (Ery, RBC)
Známe červené krvinky, bunky bez jadra, ktoré sú plné hemoglobínu. Funkciou je prenos kyslíka a udržiavanie acidobázickej rovnováhy. Zvýšené hodnoty signalizujú pobyt vo vysokej nadmorskej výške, zvýšenú hladinu erytropoetínu, dehydratáciu, niektoré poruchy obličiek, srdca a pľúc... Znížená hladina je znakom o chudokrvnosti, tehotenstva, krvácania, niektorých onkologických ochorení, fajčenia, a mnoho iných.

Hematokryt (Htk, HCT)
Určuje objemový podiel červených krviniek v krvi (ak si ho vynásobíte číslom 100, získate číslo, ktoré hovorí o tom koľko percent vašej krvi tvoria červené krvinky). Zvýšené hodnoty: hnačka, dehydratácia, vrodené choroby srdca, popáleniny, šok, život vo vysokej nadmorskej výške. Znížené hodnoty: chudokrvnosť, artritída, cirhóza pečene, hypertyreóza, krvácanie, tehotenstvo, zlyhávanie kostnej drene, niektoré nádory.

Trombocyty (Tr, PLT)
Úlohou krvných doštičiek v organizme je účasť pri zrážaní krvi a zastavení krvácania, majú vplyv na správnu funkciu endotelu (vnútornej vrstvy) ciev, podieľajú sa na zápalovej reakcii. Zvýšené hodnoty: deficit železa, operácie, vysokohorské prostredie, úrazy, nádory, tehotenstvo. Znížené hodnoty: splenpmegália, cirhóza pečene, AIDS, hemolytickouremický syndróm, zlyhania kostnej drene, alkoholizmus, diseminovaná intravaskulárna koagulopatia...

Glukóza
Centrálna látka metabolizmu sacharidov. Je hlavným rýchlym zdrojom energie. Zvýšené hodnoty: diabetes (cukrovka), akromegália, hypertyreóza, infarkt myokardu, náhla cievna mozgová príhoda, niektoré nádory hypofýzy a pankreasu, nedodrzanie hladovky pred odberom – treba ísť nalačno piť iba vodu. Znížená hodnota: Galaktozémia, glykogenózy, hladovania, zvýšená hodnota inzulínu, adrenalínu, hypotyreóza, intolerancia fruktózy, nadmerná fyzická námaha (pred odberom), intoxikácia alkoholom pred odberom.

Cholesterol
Je to látka s dvoma tvárami, na jednej strane je nevyhnutný pre produkciu a správnu funkciu bunkových membrán, syntézu steroidných hormónov, žlčových kyselín, no na strane druhej je hlavným faktorom poškodenia ciev (ateroskleróza), zvyšuje riziko infarktu myokardu, mozgových príhod. Existuje nepriama úmera medzi hladinou cholesterolu a dĺžkou života. Všeobecne platí, že čím nižší cholesterol tým lepšie, to znamená že ak aj ste v norme je lepšie hladinu cholesterolu ešte znížiť, najlepšie obmedzením jeho príjmu, pripadne užívaním liekov, ktoré hladinu cholesterolu znižujú! Na hladinu cholesterolu majú významný vplyv aj mužské pohlavné hormóny a ich deriváty (aj keď existujú rozporuplné, štúdie o vplyve steroidov na samotne poškodenie ciev, je faktom, že anabolické steroidy zvyšujú hladinu cholesterolu). Na presnejšie určenie stavu našich ciev slúži stanovenie pomeru medzi HDL a LDL cholesterolu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.