referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Papagáje
Dátum pridania: 02.09.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ferrari123
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 595
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 11m 40s
Pomalé čítanie: 17m 30s
 
PAPAGÁJE

Všeobecne:

Ary, aratingy, pyrury, amazoniaky a amazoňany sú inteligentní a prispôsobivý a ľudí veľmi priťahujú. Sú to veľmi citovo založení vtáci, mnoho z nich ochotne zamení svoj cit na človeka. To platí najmä o umelo odchovaných vtákoch.

Na druhej strane austrálske papagáje, aj keď sú krásne, väčšinou nemajú veľký vzťah k ľuďom alebo zmysel pre ľudskú náklonnosť. Umelo odchovaní vtáci sa všeobecne stávajú agresívny voči ľuďom hneď ako začnú dospievať. Výnimky tvorí rod Polytelis. Papagáj alexandrin je známy svojou milou povahou. Ďalej je to papagáj nádherný. Samčekovia majú tak jemnú a milú povahu, že sa môžu stať dobrými komikmi. Tretí je papagáj dymový, ktorého spoločenské chovanie nie je zatiaľ známe. Potrebujú ale veľa pohybu.

Ary, kakaduovia, amazoňany a väčšina arating patria k najhlučnejším. Majú veľmi prenikavé hlasy. Rovnako menšie papagáje rodu Poicephalus, ako papagáj senegalský a papagáj červenobruchý majú prenikavé hlasy, ale dajú sa tolerovať, pretože svoje kričanie neopakujú v niekoľkominútových intervaloch ako je to pri amazoňanoch a kakaduoch. Najtichšími vtákmi sú nanešťastie tí, ktorí sú chovaní doma najmenej. Neofémy, kakariki, aymara pruhovaná a papagájikovia (Forpus). Medzi stredne veľké papagáje sú zrovnateľne tichí amazoniaky, papagáj žako a papagáj konžský. Mladí vtáci, zvlášť tie, ktorí boli odchovaní ručne, nebývajú tak hluční ako dospelí.

Napr. žako je veľmi kľudný vták a vyhýba sa agresívnym stretom. Naopak amazoňany, aratingy a ary sú úplne iní. Mnoho druhov je extrémne dráždivých, rýchlo reagujú na vizuálne podnety, sú hluční, extrovertní a často agresívny vo vzťahu k ľuďom a iným papagájom. Kakadu molucký a biely patria medzi najdráždivejšie papagáje a ich bujné chovanie v zajatí sa občas vymyká
kontrole. (Pozor, sú ale veľmi prítulní.)

Obdobie dospievania u malých druhov môže prísť už v 6 mesiacoch a u papagája senegalského v 9 mesiacoch. U dlho žijúcich papagájov ako sú ary prichádza toto obdobie v dvoch alebo troch rokoch.

Väčšina papagájov žako sa nenaučí hovoriť skôr ako v jednom roku veku. U anduliek a koriel nie je pochýb o tom, že samčekovia majú väčšie nadanie na rozprávanie a niektoré samičky sa hovoriť vôbec nenaučia. U väčšiny druhov však schopnosť rozprávať nezávisí na pohlaví. Nemá to súvislosť ani s veľkosťou. Mnoho kakaduov sa nikdy nenaučí rozprávať viac než
niekoľko slov a napr. taká andulka môže vedieť strašne veľa slov. Papagáj žako vie opakovať zvuky úplne presne, niektoré druhy amazoňanov, napr. amazoňan žltohlavý je v tom rovnako dobrý. Naopak kakaduovia a ary sú len málokedy schopní napodobňovať hlas tak presne.


NAZVY A VLASTNOSTI PAPAGÁJOV

Agapornis ružovohrdlý
Najväčší a najagresívnejší z agapornisov.

Alexander červenohlavý
33 cm. Malý ale veľmi zaujímavý papagáj, jeho hlas je tichý (na rozdiel od iných alexandrov). Môže byť dobrý domáci maznáčik. Môže sa chovať spolu s inými malými druhmi papagájov.

Alexander fúzatý
Silný hlas. Veľmi spoločenský. Citlivý na mráz.

Alexander malý
40 cm. Pekne vyzerá a dobrá schopnosť rozprávať. Starší jedinec sa nedá skrotiť. Najvhodnejší je ručne dokŕmený, pretože je veľmi temperamentný. Keď skrotne, je prítulný. Neodporúčam tomu, kto chce kľudného papagája. Citlivý na mráz.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Papagáje 2.9407 272 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.