referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Jastrabi
Dátum pridania: 13.08.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ferrari123
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 394
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Jastrab Lesný

Jastrab lesný alebo Jastrab Veľký je dravec. Vyniká svojimi letovými schopnosťami pre ktoré má široké uplatnenie v sokoliarstve a dá sa ľahko vycvičiť. Na rozdiel od väčšiny dravcov nerád krúži, ale vďaka širokým krídlam a dlhému chvostu má vynikajúce manévrovacie schopnosti aj v zalesnenom teréne. Loví buď tak, že si sadne do koruny stromu, málokedy na vrcholec, alebo letí nízko nad zemou či sa nestretne s nejakou korisťou. Jastrab loví prevažne vtáky ako sú holuby, vrany, bažanty, prepelice, jarabice, divé kačky atď... Z cicavcov sú to hlavne veveričky, ale je schopný uloviť aj zajaca čo je však v prírode skôr vzácny jav.

Jastrab Krahulec

Jastrab krahulec (Accipiter nisus) je dravec z čeľade jastrabozrivých veľký ako hrdlička záhradná, rozpätie krídel dosahuje 60 - 80 cm. Samec je asi o štvrtinu menší ako samica. Počas letu sa poznáva podľa širokých krídel, ich rýchle údery strieda s krátkym plachtením (na rozdiel od sokola myšiara) počas letu nikdy netrepotá na mieste.

Spôsob života:
V zime naše Krahulce obyčajne odlietajú južnejšie a k nám prilietajú severské jedince. Vo veľkej miere sa živia drobnými spevavcami. Korisť hľadá obyčajne vtedy, keď lieta nízko nad okrajom lesa a nad krovím. Chytá ju aj na zemi. Hniezdi v lesoch, najčastejšie v ihličnatých. Hniezdo má postavené zo suchých konárikov a vystlané kúskami kôry z ihličnatých stromov. Používa aj hniezda iných vtákov i hniezda veveričiek. Hniezdo je ukryté v hustých konárikoch blízko kmeňa stromov. V máji znáša 4-5 modrozelených vajec s hnedými škvrnami. Na vajciach sedí samica 33 dní a približne rovnako dlho kŕmi mláďatá. Anglické pomenovanie je Sparrowhawk.

Fable by Ezop - Slávik a krahulec. Krahulec sa zmocnil slávika. Ten v snahe oslobodiť sa povedal: "Som príliš malý na to, aby som zasýtil tvoj hlad. Mal by si chytiť väčšieho vtáka." "Bol by som veľký hlupák, keby som ti daroval slobodu výmenou za korisť, ktorú som ani nevidel," odvetil krahulec.
 
Galéria k článku [5]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.