referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Korytnačka Suchozemská
Dátum pridania: 26.09.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ferrari123
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 11 421
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 32.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 54m 0s
Pomalé čítanie: 81m 0s
 
Kde a ako bude korytnačka bývať

Suchozemské korytnačky obyčajne chováme v teráriu, ktoré sa vyrába prevažne zo skla. Vnútro terária prispôsobíme potrebám korytnačky tak, ako sa píše o kúsok ďalej v texte...


Čo budeme potrebovať:

-terárium-veľkosť podľa počtu zvierat
-čistý piesok
-rašelinu
-lampu na ohrev terária
-kameň, korene a inú dekoráciu


Príprava terária...

Terárium je miesto, kde bude vaša korytnačka bývať prevažnú časť svojho života...Terárium býva obyčajne zo skla. Veľkosť terária závisí od počtu zvieratiek -na jedno treba počítať plochu cca 50x70 cm. Výška by mala presahovať dĺžku korytnačky, lebo i keď sa to nezdá, korytnačky vedia výborne liezť - sám som to mal možnosť vidieť...


Samotná príprava terária je nasledovná:

Na spodok terária nasypeme 3-5 cm vrstvu piesku, môžeme pridať do neho aj trocha rašeliny. Do jedného rohu umiestnime misku s vodou a potravou, do ďalšieho rohu dáme korytnačke dačo na lezenie, napr. kamene, drevá, korene atď. ale treba dať pozor, aby všetky veci v teráriu boli oválne, teda aby nemali ostré hrany a špice, aby sa korytnačka neporanila. Na ďalšie miesto umiestnime lampu, ktorá môže pokojne pozostávať z keramického kvetináča, v ktorom je závit so žiarovkou. Denne je dobré svietiť korytnačke tak 8 hodín, a tak jej kúriť. Teplota pod lampou by mala byť 28-32ºC. Ak nedosiahne požadovanú teplotu, vymeňte žiarovku za silnejšiu. Lampa musí byť na kraji terária, lebo korytnačka sa potrebuje občas aj schladiť a na to jej slúži tieň mimo lampy. Substrát čistíme každý deň, raz za mesiac ho treba vymeniť. Pritom umyte dôkladne terárium horúcou vodou.


Aj keď zabezpečíte korytnačke perfekné terárium, je tu možnosť, že korytnačka sa bude pokúšať dostať sa z neho. Bude to kvôli tomu, že chce jednoducho poznať svet, ktorý sa nachádza mimo jej terária. Ak sa bude pokúšať dostať sa von, kľudne ju vyberte a dajte jej pobehať si po byte... Nezabudnite ale pri tom zabezpečiť nebezpečné miesta, ako sú napr. schody, rôzne diery, balkón-aby z neho nevypadla a taktiež zabezpečiť, aby prípadné ďalšie domáce zvieratá neublížili korytnačke. Predovšetkým však dávajte pozor, keď sa budete pohybovať po byte. Hrozí tu riziko, že korytnačku kopnete, alebo pristúpute! Aj keď má pancier, ľahko sa zraní, preto treba dávať pozor! Korytnačky sa rady skrývajú na najneobvyklejšie miesta, preto nebuďte prekvapení, keď ju nájdete spať niekde v rohu izby, alebo v inej pre korytnačku útulnej skrýši...

Možno sa vám stane, ako to bolo u mňa, že keď raz korytnačku vypustíte na prechádzku, už sa jej nebude chcieť vrátiť naspäť do terária, to znamená, že bude chcieť mať voľnosť pohybu, akú v teráriu mať ani nemôže... V takomto prípade sa nič nedeje, na miesto, kde budete korytnačke dávať potravu a vodu, dajte starú plachtu, aby vám korytnačka nezašpinila podlahu a chovajte ju normálne, bez terária. Dajte jej tam aj nejaké tie korene, proste, urobte jej terárium bez terária a bez piesku... na zemi, na plachte...(pozri obrázok dole). Aj keď terárium už nebude, je dobré, ponechať korytnačke lampu-rada sa pod ňou z času na čas ohrieva. Uvidíte, že korytnačka bude mať svoje obľúbené miesto pre spánok a na prechádzky.

!!! Pri takomto chove dbajte na bezpečnosť korytnačky-zabezpečte schody, diery, zvieratá, balkón, elektrické vodiče a rozvádzače, proste všetko, k čomu by sa korytnačka mohla dostať a čo by jej mohlo ublížiť. Týka sa to i miest, do ktorých by mohla korytnačka ľahko vliezť, ale už by sa ťažko z nich dostala...napr. nábytok, pohovky atď . . . !!!

V lete môžete s korytnačkou kludne zájsť von, aby si pobehala po prírode, prípadne sa i nažerie trávy, príp. ďateliny. Nespustite z nej oči!!! Stačí 10 sekúnd a v hlbokej tráve ju už nenájdete... Ak nemáte čas s ňou skočiť von, otvorte jej okno doma, kde svieti slnko a ona sa rada bude dlho vyhrievať na priamom slnku... (na obrázku je moja korytnačka, ako sa vyhrieva). Je to dobré aj kvôli tvorbe dôležitého vitamínu D.


Potrava a kŕmenie

Podvýživa je u korytnačiek veľmi neobvyklá - sú schopné vydržať dlhodobý nedostatok potravy. Ak vypadá korytnačka chudo tak je to väčšinou znakom akútnej dehydrácie a nie podvýživy. Suchozemské korytnačky kŕmime denne - potravu im dávame do plytkej nádoby. Pritom musíme dbať na pestrosť a množstvo potravy, najmä pri tých európskych druhoch, ktoré nechávame prezimovať. Väčšina suchozemských korytnačiek je aktívna cez deň, preto im potravu podávame ráno. Všetky voľne rastúce rastliny, ako aj ovocie a zeleninu pred skŕmením dôkladne umyjeme pochopiteľne nesmú byť pokazené, hnijúce alebo z gumičkami pripadne previazané špagátmi. Veľké listy narežeme na menšie kúsky, ovocie a zeleninu strúhame alebo krájame na menšie kúsky.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.