Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Vitamíny

Vitamín A – „očný vitamín“

Ako vitamín A označujeme skupinu v tuku rozpustných látok s podobnou chemickou štruktúrou a porovnateľným účinkom na organizmus. Jedna z týchto látok – retinol – vykazuje už v minerálnych dávkach typický „A vitamínový efekt“. Hovorí sa, že retinol má najväčšiu biologickú účinnosť. Retinol sa nachádza výlučne v živočíšnych organizmoch, ktoré si ich vytvárajú z určitých farbív prítomných v rastlinách – karotenoidov. Päť až šesť z týchto farbív, od svetložltej až po červenú, si organizmy zvierat obvykle premieňajú na retinol. Rastlinné karotenoidy majú nižší biologický účinok ako retinol. Keďže sú ich predstupňom, označujú sa ako provitamín A.

Zdroje: teľacia pečeň, surová mrkva, rybací tuk, údený úhor, nízkotučná paštéta, plesňový syr, slepačie vajce.

Účinok v organizme: Už názov najvýznamnejšieho vitamínu A – retinol – prezrádza jeho hlavnú funkciu: má významný vplyv na retinu – očnú sietnicu, ktorá ma vďaka nemu schopnosť rozlíšiť svetlo a tmu, ako aj farby. Jeho ďalšou úlohou je udržiavanie tenkého bunkového tkaniva, pokrývajúceho kožu na tele, aj povrch všetkých vnútorných orgánov. Tak vitamín A účinne chráni telo pred útokmi baktérií a negatívnymi vplyvmi prostredia, napr. pred znečisteným ovzduším. Bez vitamínu A by nebolo možné neustále obnovovanie buniek, vďaka ktorému je naša koža funkčná. Stručne povedané: vitamín A podporuje zrakovú schopnosť a stabilizuje vlasy, kožu i zuby.

Príznaky nedostatku: Prvými príznakmi nedostatku vitamínu A sú svetloplachosť, zhoršovanie zrakovej ostrosti za šera, tzv. šeroslepota, nedostatok sĺz, suché spojovky a ich zápal. Môže sa vyskytnúť aj nechutenstvo a únava, ochorenia žalúdočno-črevného traktu a poruchy činnosti pečene. Nápadné sú zmeny na pokožke vznikajúce keratinizáciou jej buniek – koža je suchá a tvoria sa na nej drobné šupiny. Dôsledkom môže byť akné, krehké rozštiepené nechty, matné vlasy a ich vypadávanie. Keďže
nedostatkom vitamínu A trpia aj sliznice, majú sklon k infekciám. Príčinou tohto stavu môže byť nesprávna výživa (napr. zlá diéta) alebo porucha schopnosti čreva prijať vitamín (porucha resorpcie). Táto porucha sa môže vyskytnúť pri zníženej produkcii žlče, pri črevných a špeciálne parazitických infekciách, ako aj pri alkoholizme. V mnohých rozvojových krajinách je zlé zásobovanie organizmu týmto vitamínom zodpovedné za oslepnutie veľkého počtu detí ročne (celosvetovo až pol milióna).

Liečebné účinky: Keďže vitamín A podporuje rast spodných vrstiev pokožky, používajú sa na suchú pokožku, na psoriázu a na akné krémy s jeho obsahom. Majú podporný účinok proti predčasnému strnutiu pokožky po intenzívnom opaľovaní. Zvýšené dávky by mali uvoľniť upchatý nos pri nádche. Početné štúdie ukazujú, že dostatočné zásobovanie organizmu vitamínom A, príp. betakaroténom, má pozitívny vplyv v boji proti niektorým druhom rakoviny, ako napr. rakovine prsníka.

Vitamín K – „zastavovač krvácania“

Vitamín K označuje početnú skupinu látok s podobnými fyzikálnochemickými vlastnosťami.

Zdroje: kučeravý kel, ružičkový kel – uvarený, kivi, ovsené vločky, avokádo, tvaroh, potočnica lekárska

Účinok v organizme: Keďže sa vitamín K zúčastňuje na tvorbe faktorov zrážanlivosti krvi podporuje jej zrážanie. Spolu s vitamínom D sa podieľa na tvorbe neustále prebiehajúcej stavbe a prestavbe kostí.

Príznaky nedostatku: Príznakom nedostatku je zvýšená krvácavosť (môže trvať 2-4 min), pretože chýbajú faktory zrážanlivosti krvi. Typickým včasným symptómom je krvácanie ďasien. Najčastejšou príčinou jeho nedostatku je u dospelých ochorenie pečene alebo užívanie veľkých dávok liekov, ktoré obmedzujú príjem vitamínu K v tele. Väčšinou je za to však zodpovedná porucha črevnej flóry, napr. po liečení antibiotikami alebo vplyvom narušenej resorpcie tukov, predovšetkým pri mechanickom prerušení žlčových ciest, (žlčníkovými kameňmi). Ohrozenou skupinou sú okrem toho novorodenci a dojčence, ktorých matka počas dojčenia užíva lieky. Tieto deti by mali vitamín K užívať preventívne.

Liečebné účinky: Vitamín K je (najmä u starších ľudí ) zodpovedný za zdravé kosti. Popri vitamíne D môže i on zjavne eliminovať problém osteoporózy (lámavosť kostí), veľmi častý najmä u žien po menopauze.

Rada: Veľmi veľké dávky vitamínov A a E pôsobia ako vitamín K, takže v takýchto prípadoch sa zistilo prílišné krvácanie.

Upozornenie: Ľudia, ktorí musia užívať antikoagulanciá (prostriedky obmedzujúce zrážavosť krvi), by sa teoreticky mali vyhýbať potravinám obsahujúcim vitamín K.
v praxi sa to však ukázalo ako komplikované, lebo príjem vitamínu v čreve nie je kontrolovateľný; napokon – produkujú ho aj vlastné črevné baktérie.

Vitamín B1 – „najúčinnejšia výživa pre nervy“

Čistý vitamín B1 je biely prášok, rozpustný vo vode, ktorý označujeme aj ako tiamín. Bol to jeden z prvých objavených vitamínov.

Zdroje: bravčová kotleta, kuracie prsia, slnečnicové semienka, ovsené vločky, pšeničné klíčky

Účinok v organizme: Vitamín B1 sa zúčastňuje na väčšine procesov získavania energie z cukrov. Je potrebnou stavebnou zložkou minimálne 24 regulačných látok (enzýmov) podieľajúcich sa na tomto procese. Pri strave chudobnej na tiamín s veľkým podielom cukru a bielej múky spotrebuje naše telo všetky rezervy vitamínu B1. Z toho dôvodu sa cukor a vymletá biela múka označujú ako „zlodeji vitamínu B1“. Okrem toho zohráva tiamín pomerne dôležitú úlohu pri prenose vzruchov z nervov do svalov a pri regenerácii nervového systému po veľkej záťaži. Tiamín podporuje normálny rast, plodnosť, dojčenie a stabilizuje chuť do jedla.

Príznaky nedostatku: O najdôležitejšom ochorení z nedostatku vitamínu B1 – o chorobe beri-beri – sa vedelo už roku 2697 p.n.l. v Číne. Ešte na začiatku nášho storočia bola v Indii najčastejšou a – až do objavenia vitamínu B1 – neliečiteľnou chorobou. Pri ochorení beri-beri majú pacienti stuhnuté nohy, takže ich chôdza pripomína chôdzu oviec. Pri normálnom spôsobe života a stravovania sa táto choroba z nedostatku tiamínu v našich zemepisných šírkach nevyskytuje. Napriek tomu patrí tiamín k tým vitamínom, ktorých skrytý nedostatok sa vyskytuje pomerne často. Prejavuje sa difúznymi symptómami, ako sú poruchy trávenia, nechutenstvo, únava a oslabená pamäť. Niektorí lekári vidia v nedostatočnom zásobovaní organizmu tiamínom rozhodujúci faktor vzniku psychických porúch. Dôležitou príčinou u nás relatívne rozšíreného nedostatku vitamínu B1 je nesprávna strava, ktorá podlieha civilizačným vplyvom, teda strava pozostávajúca z bielej vymletej múky, cukru, sladkostí a lúpanej ryže.

Liečebné účinky: Tiamín sa, prirodzene, používa na liečenie všetkých druhov nedostatku vitamínu B1 a jeho vedľajších účinkov. To sa týka pacientov s chorobou beri-beri, tehotných a dojčiacich žien, ktorých odporúčaná dávka má byť výrazne vyššia, ľudí so srdcovým ochorením (najmä spôsobeným alkoholom) a aj diabetikov, u ktorých nedostatok tiamínu vyvoláva porucha látkovej premeny. Vitamín B1 pomáha pri niektorých druhoch svalovej slabosti, necitlivosti rúk a nôh, niekedy dokonca aj pri príznakoch ochrnutia. Keďže tiamín obsahuje síru, ktorú spolu s rozkladnými produktmi potu nepríjemne cítiť, pôsobí vitamín B1 v dávke 1000 mg ako ochrana pred komármi. V oblastiach s výskytom malárie však nenahrádza očkovanie.

Rada: Namiesto značne spracovaných priemyselne vyrábaných potravín uprednostnite čerstvú stravu a pivovarnícke kvasnice.

Upozornenie: Celozrnnými výrobkami si zabezpečíte dostatočné zásobovanie vitamínu B1.

Vitamín B2 - ochranca pokožky“


Vitamín B2 sa voľakedy nazýval „laktoflavín“, lebo práve on dáva mlieku jeho žltasté sfarbenie. Dnes hovoríme najmä o riboflavíne, lebo jedným z jeho stavebných prvkov je druh cukru – ribóza. Chemický čistý vitamín B2 je pomarančovožltý prášok rozpustný vo vode, ktorý sa v potravinárskom priemysle používa ako prírodné farbivo.

Zdroje: kuracia pečienka, masliak, brokolica, polotučné mlieko, bravčová sviečkovica, jogurt, čerstvý syr Cottage

Účinok v organizme: Podobne ako vitamín B1, je aj riboflavín súčasťou enzýmov, ktoré riadia procesy dodávajúce energiu pri odbúravaní cukrov. Je koenzýmom pri procesoch budovania a odbúravania tukov a bielkovín, a preto je preukázateľný vo všetkých živých bunkách. Okrem toho podporuje procesy hojenia pokožky a dopĺňa účinok vitamínu B6.
Príznaky nedostatku: Normálne je vitamín B2 dostatočne zastúpený v potrave. Veľmi výrazné, najmä výlučne nedostatkom riboflavínu zapríčinené príznaky u nás takmer nepoznáme. Pomerne často sa však vyskytuje v krajinách tretieho sveta ako sprievodný znak celkovej podvýživy. Prvými príznakmi môžu byť únava, bolesti v krku, prasknuté a drsné kútiky úst a pálenie očí. Klasickou chorobou vyvolanou jeho nedostatkom, na ktorej sa podieľa okrem vitamínu B2 aj nedostatok niacínu, je pelagra, kedysi chronické ochorenie chudobného vidieckeho obyvateľstva, ktorého strava pozostávala väčšinou z kukurice. Názov pochádza z latinského výrazu znamenajúceho „drsná koža“, lebo ochorenie sa začína vždy typickými zmenami na tých partiách kože, ktoré sú vystavené slnku. Chorobu kedysi liečili droždím, o ktorom dnes vieme, že je veľmi bohaté na vitamíny. Príčina takéhoto nedostatku môže byť rôzna – nesprávna výživa, riboflavín sa na svetle ničí a pri umývaní vyplavuje, zvýšená potreba pri tehotenstve a dojčení, nedostatočný príjem alebo aj antikoncepčné prostriedky.

Liečebné účinky: Vitamín B2 sa užíva pri nedostatku, ktorý môže slúžiť ako dôsledok črevných ochorení. Niektorí lekári ho predpisujú aj pri migréne a svalových kŕčoch, i keď v týchto prípadoch sa účinok nedá garantovať. Ak má matka dostatočný príjem riboflavínu, chráni zároveň vývoj dieťaťa už vo svojom tele. Podobne ako vitamíny E a C, aj B2 účinkuje ako zachytávač radikálov proti škodlivinám obsiahnutým v znečistenom ovzduší.

Upozornenie: Ľahko môže dôjsť k nedostatku vitamínu B2, ak sa nekonzumujú mliečne výrobky.

Vitamín B6 – „vitamín pre tehotné ženy“

Pri vitamíne B6 ide o tri rovnocenné vitamínové látky: pyridoxol, pyridoxal a pyridoxamín. Ak máme na mysli celú skupinu vitamínov B6, hovoríme o pyridoxíne.

Zdroje: rak riečny, sardinky, jeleň, banán, hovädzia pečienka, avokádo, zemiaky

Účinok v organizme: Vitamín B6 je dôležitou súčasťou enzýmov, ktoré riadia stavbu a odbúravanie bielkovín z tela. Má podiel aj na procese, pri ktorom sa naše energetické rezervy (vo forme glykogénu) menia na cukor, aby sa tak vytvorila energia. Zúčastňuje sa zároveň na tvorbe kyseliny žlčovej (na trávenie tukov), krvného farbiva hemoglobínu a niektorých tkanivových hormónov. Dôležitý význam má aj jeho spolupôsobenie v nervovom systéme, kde ako prenášač sprostredkúva impulzy medzi nervovými bunkami. Podobne ako vitamín A a niacín, je aj vitamín B6 dôležitý pri procesoch rastu v detstve a mladosti, a to tým, že riadi špecializáciu a delenie buniek. Vďaka tejto funkcii sa popri kyseline listovej zaraďuje k najdôležitejším vitamínom potrebným v tehotenstve. Keďže proces tvorby nových buniek súvisí s tvorbou
protilátok, ktoré si vytvára naše telo v imunitnom systéme na rozoznávanie cudzorodých látok, podporuje vitamín B6 aj obranyschopnosť organizmu.

Príznaky nedostatku: V priemyselne rozvinutých štátoch je jeho nedostatok relatívne vzácny, lebo sa nachádza v mnohých potravinách. Jeho mierny nedostatok je však pomerne častý. Prejavuje sa zlou pokožkou, bolestivými kútikmi úst, črevnými ťažkosťami, únavou, vyčerpanosťou a zvýšenou náchylnosťou na infekcie. Nedostatok vitamínu B6 je jedným z dôvodov depresie pri užívaní antikoncepčných prípravkov. Pri výraznejšom nedostatku môže dôjsť k funkčným poruchám pečene a nervového systému, k nedostatočnému využitiu vápnika, horčíka a fosforu a môže vzniknúť nedostatok železa. I pacienti s pozitívnou diagnózou HIV môžu trpieť nedostatkom vitamínu B6.

Liečebné účinky: Pyroxín sa ordinuje pri menštruačných ťažkostiach, pri tehotenskej nevoľnosti, pri kožných ochoreniach, depresiách, kašli a dýchacích ťažkostiach, pri závratoch, pri kinotéze a po narkózach. Údajne zmierňuje aj vedľajšie účinky po ožarovaní pri rakovine. Kombinovaná terapia horčíka s vitamínom B6 vykazuje výrazne dobré výsledky u autistických detí.

Vitamín D – slnečný vitamín

Vitamín D označuje celú skupinu voskovitých látok, ktorých predstupeň si organizmus vytvára z cholesterolu; až pod vplyvom slnečného žiarenia (ultrafialových lúčov) sa mení na aktívnu formu. V ľudskom organizme sa vyskytujú predovšetkým dve formy vitamínu D: ergokalciferol (D2) a cholekalciferol (D3). Obe látky sa vyznačujú rovnakým typickým účinkom vitamínu D.

Zdroje: údený úhor, rybí tuk, matjes , avokádo, hríb obyčajný, slepačie vajce

Ultrafialové žiarenie je oveľa dôležitejším zdrojom vitamínu D ako potraviny. Samotný vitamín sa relatívne zriedka vyskytuje v prírode. Omnoho častejší je výskyt jeho
predstupňov (provitamínov), ktoré sa vplyvom ultrafialového žiarenia menia na vitamín.

Účinok v organizme: Vitamín D reguluje v našom tele rovnováhu minerálnych látok - vápnika a fosforu- ktoré dodávajú pevnosť kostiam a zubom. Napriek pevnej
štruktúre práve v kostiach prebiehajú v závislosti od potrieb organizmu procesy neustálej tvorby a pretvárania. Na to musia z čreva prijímať vápnik a fosfor. Tento proces riadi práve vitamín D, ktorý zvyšuje ukladanie oboch týchto minerálnych látok v kostiach a zuboch a zároveň zabraňuje, aby sa vápnik z krvi v obličkách
prefiltroval a tak sa z tela stratil.

Príznaky nedostatku
: Klasickým prípadom nedostatku vitamínu D je rachitída. Preto sa vitamínu D hovorí aj „antirachitický“ vitamín. S tým spojené odvápnenie kostí spôsobuje u detí trvalé následky – deformáciu lebečnej kosti a chrbtice, vykrivenie nôh do „O“ prípadne „X“ , deformácie sánky, chybné postavenie zubov a fľaky na zubnej sklovine. Nedostatok vitamínu D sa u dospelých prejavuje svalovou slabosťou a zvýšenou náchylnosťou na infekcie. So stúpajúcim nedostatkom dochádza k mäknutiu kostí , ktoré sa u dospelých označuje ako „osteomalácia“. Ako dôvod jeho nedostatku prichádzajú do úvahy rôzne možnosti: na prvom mieste je nedostatok slnka, veľmi zriedka žalúdočno-črevná porucha alebo celková neznášanlivosť tukov, spôsobená ochorením žlčníka, príp. podžalúdkovej žľazy. Kedže u starších ľudí vlastná produkcia vitamínu D prostredníctvom pokožky klesá, mali by sa vyvarovať neustáleho používania ochranných prostriedkov proti slnečnému žiareniu s faktorom vyšším ako 8. Žiaľ, to isté žiarenie, ktoré spôsobuje vrásky, ba aj rakovinu kože, je zároveň zodpovedné za produkciu tohto vitamínu v tele.

Rada: Keďže slnečné žiarenie v našej koži stimuluje tvorbu vitamínu D, mal by mať človek dostatok pohybu na čerstvom vzduchu. Normálne okenné sklo neprepúšťa ultrafialové žiarenie. Starší ľudia by sa mali slniť v skorších ranných a neskorších popoludňajších hodinách, vtedy nie je žiarenie také nebezpečné.

Upozornenie: Nekontrolované užívanie tabletiek s vitamínom D je nebezpečné, lebo organizmus nie je schopný nadmerné množstvo vylúčiť. Ohrození sú najmä starší
ľudia so zvýšenými hodnotami cholesterolu v krvi, ktorý je vlastne predstupňom vitamínu D.

Vitamín B12 – problém „najbezproblémovejších“ vegetariánov

Pod vitamínom B12 je zahrnutá celá skupina chemicky podobných zlúčením, ktoré označujeme aj ako kobalamíny alebo aj kyanokomplex vitamínov B12. Vitamín B12 sa líši od všetkých ostatných vitamínov tým, že ho nedokážu produkovať vyššie rastliny ani zvieratá, ale výlučne len mikroorganizmy. Rastliny prakticky neobsahujú žiadny vitamín B12. Tento vitamín je jedinou biologickou substanciou, ktorá obsahuje kov – kobalt. Medzi rôznymi zlúčeninami s účinkom vitamínu B12 má najstabilnejšiu formu tzv. kyanokobalamín, preto sa používa aj vo vitamínových preparátoch.

Zdroje: kuracia pečeň, ustrice, nízkotučná pečeňovka, sleď, krabí koktail, hovädzie mäso, slepačie vajce

Účinok v organizme: Vitamín B12 sa zúčastňuje na mnohých procesoch látkovej premeny. Je napr. súčasťou enzýmov, ktoré riadia ukladanie energie získanej z potravín vo svalnatom tkanive, a aktivuje kyselinu listovú pri riadení krvotvorby. Preto pri nedostatku vitamínu B12 nasleduje obyčajne typický príznak nedostatku kyseliny listovej – symptóm chudokrvnosti. Kobalamín má okrem toho význam ako koenzým pri delení buniek a pri odoslaní genetickej informácie novej bunke. Vzhľadom na túto funkciu sa prejavuje ako rastový faktor.

Príznaky nedostatku: Málokrvnosť, biele pery, pálenie jazyka, žltasté sliznice, poškodenie sliznice žalúdka s pocitom plnosti v žalúdočnej oblasti, nervové poruchy, ktoré môžu viesť až k oslabeniu pamäti. Skutočne nebezpečný je nedostatočný prívod vitamínu B12 u malých detí tých matiek, ktoré sú prísne vegetariánky. Organizmus dospelých máva obvykle takú veľkú zásobu vitamínu B12, že z nej jeho trvalo nízky prísun dokáže vyrovnávať 3-5 rokov. Príznaky nedostatku sú väčšinou podmienené nízkym prívodom vitamínu B12 v potrave, čo sa môže vyskytnúť napr. u prísnych vegetariánov, ktorí nekonzumujú ani vajcia a mlieko. K takému stavu dochádza po uplynutí 5-10 rokov, lebo vitamín B12 sa v črevách spätne vstrebáva. Inými dôvodmi sú: chýbajúci „intrinzický faktor“ pri žalúdočno-črevných poruchách a pri čiastočnom alebo úplnom odstránení žalúdka, pri poruche funkcie sliznice žalúdka, spôsobenej zápalom alebo pri žalúdočných vredoch, pri parazitoch a takisto pri vedľajších účinkoch niektorých liekov.

Liečebné účinky: Vitamín B12 sa predpisuje pri akýchkoľvek príznakoch nedostatku.

Rada: Ak je niekto dlhé roky vegán, nemal by sa v žiadnom prípade vzdať kyslomliečnych vykvasených potravín a droždia. No i napriek tomu sa môže stať, že jeho zásoby vitamínu B12 sa po 5-10 rokoch vyčerpajú.

Upozornenie: Nedostatkom vitamínu B12 trpia častejšie starí ľudia, lebo ich organizmus nedokáže potravu optimálne využiť. Mali by veľmi dôsledne dbať na potravu s dostatkom vitamínov.

Vitamín C – „ochrana pred chrípkou“

Vitamín C, nazývaný aj kyselina askorbová, je najznámejší vitamín. Tento biely prášok rozpustný vo vode užívajú ľudia najmä v zime a na jar ako prevenciu proti prechladnutiu.

Zdroje: rakytníková šťava, ríbezle, paprika, kivi, ružičkový kel, pomaranč

Účinok v organizme: Vitamín C je (podobne ako E) akýmsi policajtom látkovej premeny. Chráni veľa biologických účinných látok – o. i. vitamíny A, E, B1, B2, kyslinu listovú, kyselinu pantoténovú a biotín – pred zničením pôsobením kyslíka. Kyselina askorbová aktivuje látkovú premenu v bunkách, priamo zasahuje do premeny energie získanej z potravín na telesnú energiu, podporuje obranyschopnosť organizmu a stimuluje tvorbu a funkciu väzivového tkaniva, kostí a zubov. V tejto súvislosti stabilizuje vitamín C príjem železa z potravy a umožňuje jeho využitie.

Príznaky nedostatku: Klasickou chorobou z jeho nedostatku je skorbut. Jej príznakmi sú únava, malátnosť, zníženie počtu červených krviniek a poruchy väzivových tkanív. Keďže dnes je vitamín C známy ako faktor brániaci vzniku skorbutu, vyskytuje sa u nás táto choroba len vo veľmi výnimočných prípadoch, napr. v starobincoch
alebo u drogovo závislých. Ak sa človek stravuje bez vitamínu C viac ako 4-5 mesiacov, môže zomrieť. Hlavnou príčinou jeho nedostatku je nesprávne stravovanie, nedostatočné množstvo čerstvého ovocia a zeleniny a pridlhé varenie a skladovanie potravín. Jeho nedostatok sa prejavuje častým prechladnutím, citlivými sliznicami, sklonom ku kŕčovým žilám a hemoroidom, nadváhou, poruchami spánku a depresiami, katarmi – až po bronchiálnu astmu. Užívanie kortikoidov a aspirínu obmedzuje
vstrebávanie vitamínu C v tele. I antibiotiká a lieky na spanie narúšajú látkovú premenu vitamínu C.

Liečebné účinky: Lekári predpisujú kyselinu askorbovú pri jej zvýšenej potrebe, pri pomalom hojení rán, ako sprievodný liek pri liečení antibiotikami a pre pacientov vyžadujúcich dialýzu. Aj ženám, ktoré užívajú antikoncepčné prípravky a tehotným sa predpisuje vitamín C vo väčších dávkach. Vitamín C podporuje obranyschopnosť organizmu a podporuje čulosť. Bráni vzniku rakovinotvorných nitrozoamínov a okrem toho má schopnosť odbúravať z tela ťažké kovy, ako olovo, kadmium a ortuť. Preto sa vitamín C podáva deťom pri akútnych otravách na podporu liečby popálenín a rozsiahlejších poranení.

Rada: Vitamín C je veľmi citlivý na teplo, kyslík, svetlo, vlhkosť a pridlhé skladovanie. Pri príprave potravín sa stráca až 40% obsahu vitamínu C.

Vitamín E – „takmer elixír mladosti“

Vitamín E tvorí celkove osem látok, ktoré sú síce všetky z chemického hľadiska príbuzné, ale svojím účinkom sa výrazne líšia. Najdôležitejšou látkou, ktorá má už v minimálnej dávke vitamínový účinok, je α tokoferol. Organizmus dokáže v črevách prijať len 40% tokoferolov. Látky s účinkom vitamínu E sú odolné voči teplu - bez
poškodenia vydržia teplotu až 100°C.

Zdroje: olej z pšeničných klíčkov, sójové bôby, čierny koreň, morka, surová paprika, nelúpané ľanové semeno, zeler

Účinok v organizme: Vitamín E chráni tuky, iné vitamíny (predovšetkým spolu s vitamínom A, C a selénom), hormóny a enzýmy pred znehodnotením „voľnými radikálmi“ – nebezpečnými reaktívnymi látkami. „Antioxidačný“ účinok vitamínu E umožňuje obmedziť rakovinotvorný účinok mnohých škodlivých látok, ktoré znečisťujú životné prostredie. Ak sa organizmu nedostáva dostatočné množstvo vitamínu E, je náchylnosť na rakovinu vyššia. Okrem toho sa vitamín E významne podieľa na stabilizácii bunkových membrán. Azda aj proces starnutia súvisí s nekontrolovateľnou reakciou voľných radikálov. Tým, že vďaka vitamínu E sú vnútorné steny tepien v našom tele odolnejšie voči usadzovaniu vápnika, chráni ho tento pre artériosklerózou. Okrem toho vitamín E napomáha hojeniu rán, a tým znižuje tvorbu jaziev. Je veľmi dôležitý aj
pri látkovej premene železa.
Príznaky nedostatku: U zdravých ľudí sa spravidla nevyskytuje nedostatok keďže sa vitamín E nachádza vo všetkých základných potravinách a okrem toho sa ukladá v tukovom tkanive. Vo veľmi výnimočných prípadoch nedostatku vitamínu E môže dôjsť k úbytku nervového a svalového tkaniva, k poruchám trávenia a alergiám. U mužov by mohol byť príčinou zníženej potencie a slabej mobility spermií, u žien môže nedostatok spôsobiť spontánne potraty a neplodnosť. Príčinami sú buď zásadná výživa, alebo narušená resorpcia tukov, žltačka, ochorenia podžalúdkovej žľazy, resp. žlčníka. Okrem toho sa môže nedostatok vyskytnúť u predčasne narodených detí, lebo tieto majú len minimálne zásoby.

Liečebné účinky: Vitamín E zmierňuje zápalové procesy pri reume a s tým spojené bolesti. Spolu s vitamínom B6 pomáha pri menštruačných bolestiach. Konzervačný účinok vitamínu využíva v poslednom čase aj kozmetický priemysel. Ako prímes do krémov zvyšuje schopnosť hornej rohovitej časti pokožky udržať vlhkosť a zmierňuje zápaly. Používa sa ako súčasť mnohých opaľovacích krémov a jeho úlohou je potlačiť účinky dlhodobého slnenia, ktoré môže vyvolať rakovinu kože.

Upozornenie: Vitamín E chráni pokožku pred škodlivými jedmi nachádzajúcimi sa v životnom prostredí a pred poškodením spôsobeným nadmerným slnečným žiarením.

Hypervitaminóza je ochorenie spôsobené príliš vysokou mierou nahromadených vitamínov v tele organizmu. Týka sa predovšetkým vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K), ktoré sú ukladané v pečeni a v telesnom tuku a ich dlhodobá nadmerná koncentrácia môže spôsobiť napr. poškodenie pečene. Vitamíny rozpustné vo vode telo neuskladňuje a ich aktuálny prebytok je vylúčený obličkami, preto sa u nich hypervitaminóza vyskytuje len vzácne.

Hypervitaminóza A spôsobuje praskanie a krvácanie pier a podráždenosť. Zvlášť nebezpečná je u tehotných žien, kde môže spôsobiť poruchy vývoja plodu, a u malých detí.

Hypervitaminóza D spôsobuje odvápnenie mäkkých tkanív, narušenie správneho rastu a poškodenie obličiek.

Hypervitaminóza E spôsobuje prechodné žalúdočné problémy a hnačky.

Hypovitaminóza znamená nedostatok nejakého vitamínu v organizme. Má neurčité príznaky: únava, malátnosť a.i. Je ju ťažšie rozpoznať. Môže nastať pri horúčkovitých chorobách, pri poruchách žliaz s vnútorným vylučovaním a.i. Hladina vitamínu býva dostatočne vysoká, aby nedošlo k vzniku vážneho chorenia, nie je však dostatočná k udržaniu zdravia. Primárnymi príčinami hypovitaminózy je nedostatočný príjem vitamínov v strave alebo nedokonalé využitie vitamínov zo stravy. Iné príčiny vzniku hypovitaminózy môžu byť zvýšené potreby vitamínov pri nadmernej fyzickej záťaži, v tehotenstve, počas kojenia, v období intenzívneho rastu, pri infekčných chorobách, zvýšenom potení a príjmových ochoreniach.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk