referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Streda, 17. apríla 2024
Vitamíny
Dátum pridania: 28.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: anezzka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 810
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 13.5
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 22m 30s
Pomalé čítanie: 33m 45s
 
Vitamín A – „očný vitamín“

Ako vitamín A označujeme skupinu v tuku rozpustných látok s podobnou chemickou štruktúrou a porovnateľným účinkom na organizmus. Jedna z týchto látok – retinol – vykazuje už v minerálnych dávkach typický „A vitamínový efekt“. Hovorí sa, že retinol má najväčšiu biologickú účinnosť. Retinol sa nachádza výlučne v živočíšnych organizmoch, ktoré si ich vytvárajú z určitých farbív prítomných v rastlinách – karotenoidov. Päť až šesť z týchto farbív, od svetložltej až po červenú, si organizmy zvierat obvykle premieňajú na retinol. Rastlinné karotenoidy majú nižší biologický účinok ako retinol. Keďže sú ich predstupňom, označujú sa ako provitamín A.

Zdroje: teľacia pečeň, surová mrkva, rybací tuk, údený úhor, nízkotučná paštéta, plesňový syr, slepačie vajce.

Účinok v organizme: Už názov najvýznamnejšieho vitamínu A – retinol – prezrádza jeho hlavnú funkciu: má významný vplyv na retinu – očnú sietnicu, ktorá ma vďaka nemu schopnosť rozlíšiť svetlo a tmu, ako aj farby. Jeho ďalšou úlohou je udržiavanie tenkého bunkového tkaniva, pokrývajúceho kožu na tele, aj povrch všetkých vnútorných orgánov. Tak vitamín A účinne chráni telo pred útokmi baktérií a negatívnymi vplyvmi prostredia, napr. pred znečisteným ovzduším. Bez vitamínu A by nebolo možné neustále obnovovanie buniek, vďaka ktorému je naša koža funkčná. Stručne povedané: vitamín A podporuje zrakovú schopnosť a stabilizuje vlasy, kožu i zuby.

Príznaky nedostatku: Prvými príznakmi nedostatku vitamínu A sú svetloplachosť, zhoršovanie zrakovej ostrosti za šera, tzv. šeroslepota, nedostatok sĺz, suché spojovky a ich zápal. Môže sa vyskytnúť aj nechutenstvo a únava, ochorenia žalúdočno-črevného traktu a poruchy činnosti pečene. Nápadné sú zmeny na pokožke vznikajúce keratinizáciou jej buniek – koža je suchá a tvoria sa na nej drobné šupiny. Dôsledkom môže byť akné, krehké rozštiepené nechty, matné vlasy a ich vypadávanie. Keďže
nedostatkom vitamínu A trpia aj sliznice, majú sklon k infekciám. Príčinou tohto stavu môže byť nesprávna výživa (napr. zlá diéta) alebo porucha schopnosti čreva prijať vitamín (porucha resorpcie). Táto porucha sa môže vyskytnúť pri zníženej produkcii žlče, pri črevných a špeciálne parazitických infekciách, ako aj pri alkoholizme. V mnohých rozvojových krajinách je zlé zásobovanie organizmu týmto vitamínom zodpovedné za oslepnutie veľkého počtu detí ročne (celosvetovo až pol milióna).

Liečebné účinky: Keďže vitamín A podporuje rast spodných vrstiev pokožky, používajú sa na suchú pokožku, na psoriázu a na akné krémy s jeho obsahom. Majú podporný účinok proti predčasnému strnutiu pokožky po intenzívnom opaľovaní. Zvýšené dávky by mali uvoľniť upchatý nos pri nádche. Početné štúdie ukazujú, že dostatočné zásobovanie organizmu vitamínom A, príp. betakaroténom, má pozitívny vplyv v boji proti niektorým druhom rakoviny, ako napr. rakovine prsníka.

Vitamín K – „zastavovač krvácania“

Vitamín K označuje početnú skupinu látok s podobnými fyzikálnochemickými vlastnosťami.

Zdroje: kučeravý kel, ružičkový kel – uvarený, kivi, ovsené vločky, avokádo, tvaroh, potočnica lekárska

Účinok v organizme: Keďže sa vitamín K zúčastňuje na tvorbe faktorov zrážanlivosti krvi podporuje jej zrážanie. Spolu s vitamínom D sa podieľa na tvorbe neustále prebiehajúcej stavbe a prestavbe kostí.

Príznaky nedostatku: Príznakom nedostatku je zvýšená krvácavosť (môže trvať 2-4 min), pretože chýbajú faktory zrážanlivosti krvi. Typickým včasným symptómom je krvácanie ďasien. Najčastejšou príčinou jeho nedostatku je u dospelých ochorenie pečene alebo užívanie veľkých dávok liekov, ktoré obmedzujú príjem vitamínu K v tele. Väčšinou je za to však zodpovedná porucha črevnej flóry, napr. po liečení antibiotikami alebo vplyvom narušenej resorpcie tukov, predovšetkým pri mechanickom prerušení žlčových ciest, (žlčníkovými kameňmi). Ohrozenou skupinou sú okrem toho novorodenci a dojčence, ktorých matka počas dojčenia užíva lieky. Tieto deti by mali vitamín K užívať preventívne.

Liečebné účinky: Vitamín K je (najmä u starších ľudí ) zodpovedný za zdravé kosti. Popri vitamíne D môže i on zjavne eliminovať problém osteoporózy (lámavosť kostí), veľmi častý najmä u žien po menopauze.

Rada: Veľmi veľké dávky vitamínov A a E pôsobia ako vitamín K, takže v takýchto prípadoch sa zistilo prílišné krvácanie.

Upozornenie: Ľudia, ktorí musia užívať antikoagulanciá (prostriedky obmedzujúce zrážavosť krvi), by sa teoreticky mali vyhýbať potravinám obsahujúcim vitamín K.
v praxi sa to však ukázalo ako komplikované, lebo príjem vitamínu v čreve nie je kontrolovateľný; napokon – produkujú ho aj vlastné črevné baktérie.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Vitamíny SOŠ 2.9370 1236 slov
Vitamíny SOŠ 2.9753 843 slov
Vitamíny SOŠ 2.9702 467 slov
Vitamíny SOŠ 2.9736 213 slov
Vitamíny SOŠ 2.9708 2097 slov
Vitamíny SOŠ 2.9831 618 slov
Vitamíny SOŠ 2.9372 677 slov
Vitamíny SOŠ 2.9523 1192 slov
Vitamíny GYM 2.9689 2084 slov
Vitaminy 2.9658 209 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.