referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Emil
Utorok, 31. januára 2023
Zlyhanie obličiek
Dátum pridania: 11.12.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Moncatko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 862
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Zlyhanie obličiek

Príznaky
Zlyhanie obličiek má dve formy: akútnu a chronickú.
- Akútne zlyhanie obličiek – znižuje sa tvorba moču, objavuje sa nevoľnosť, rozsiahle opuchy tela a tváre
- Chronické zlyhanie obličiek – bolesti hlavy, tiky, kŕče a tŕpnutie svalov, bolesti dolných končatín, nechutenstvo, chudnutie, nevoľnosť a vracanie, suchá a šupinatá koža, nepríjemná pachuť v ústach

Rizikové skupiny
Akútne zlyhanie obličiek najčastejšie vzniká ako komplikácia veľkého a dlhodobého poklesu krvného tlaku pri krvácaní alebo ako komplikácia vážneho ochorenia, ktoré vedie k zlyhávaniu orgánov.
Vyvolávajúcou príčinou môžu byť aj otravy, závažné infekcie, dehydratácia, úpal, ťažké popáleniny a úrazy spôsobujúce šok, ale aj preeklampsia (sprievodné ochorenie pri tehotenstve).
Chronické zlyhanie obličiek často vzniká v súvislosti s neúspešne liečenou cukrovkou a glomerulonefritídou – zápalovým ochorením nefrónov. K ďalším častým príčinám chronického zlyhania patria vysoký krvný tlak a dedičné ochorenie polycystóza obličiek.

Priebeh
K akútnemu zlyhaniu obličiek prichádza náhle, a hoci bezprostredne ohrozuje ľudský život, pri správnej liečbe vyvolávajúcej príčiny ho možno zvrátiť. Príznakmi sú rýchly nárast hmotnosti a vznik opuchov (edémov) v dôsledku hromadenia tekutín. Z dychu možno cítiť močovinu, častá je nevoľnosť a celková slabosť. Naopak, chronické zlyhanie sa rozvíja pomaly a prvé príznaky sa prejavia až v pokročilom štádiu.
Zlyhanie obličkových funkcií v tomto štádiu väčšinou býva nezvratné.

Čo robiť
Pri zistení príznakov zlyhávania obličiek choďte k sovjomu lekárovi alebo vyhľadajte nefrológa (odborník na obličkové ochorenia). Niektoré nepríjemné ťažkosti však môžete zmierniť aj svojpomocne. Ak máte suchu, šupinatú kožu, ktorá sa olupuje, kúpte sa iba vo vlažnej vode a používajte pleťové mlieka a krémy. Bolestia svalov niekedy uľavia horúce obklady, alebo naopak ľad. Obmedzte solenie, prípadne prejdite na neslanú diétu, ktorú vám odporučí lekár alebo diabetológ.

Liečba
Obličková dialýza akútne zlyhanie obličiek si takmer vždy vyžaduje dialýzu (hemodialýzu). Krv sa filtruje cez umelú obličku a očisťuje sa od škodlivín. Po vyliečení vyvolávajúcej príčiny alebo úrazu sa funkcia obličiek zvyčajne upraví a pacienti ďalšiu dialýzu nepotrebujú.
Liečba raného štádia chronckého zlyhania obličiek sa sústreďuje na zníženie aktiviy zápalu nefrónov a zlepšenie ich funkcie. Keď sa choroba začne zhoršovať, aj tu nakoniec býva nutná dialýza, ktorá trvá tri až osem hodín podľa stupňa poškodenia obličiek a typu prístroja.
Dialýza sa nevykonáva iba v ambulantných zariadeniach, ale aj doma, a to pomocou prenosných prístojov, ktoré na prečistenie využívajú krv pobrušnice a brušnú dutinu.

Nové poznatky
Rozvoj peritoneálnej dialýzy ponúka nmohým pacientom alternatívu k štandardnej dialýze. Pri filtrácii odpadových látok z krvi sa využíva pobrušnica – tenká membrána, ktorá vystiela brušnú dutinu a chráni orgány v nej. Cez malý otvor sa do brucha zavedie plastová rúrka. Počas dialýzy sa brušná dutina napĺňa roztokom, ktorý odstraňuje škodlivé látky. Existujú tri základné postupy:
Prerušovaná peritoneálna dialýza trvá asi 10 hodín a vykonáva sa trikrát do týždňa v ambulantnom zariadení.
Kontinálna peritoneálna dialýza je priebežný proces, ktorý chorý vykonáva doma. Asi dva litre roztoku sú stále v brušnej dutine, pacient musí roztok meniť tri až štyrikrát denne.
Automatická perioneálna dialýza využíva prístroj, ktorý mení roztok počas spánku.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.