referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Emil
Utorok, 31. januára 2023
Cukrovka - diabetes mellitus
Dátum pridania: 11.12.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Moncatko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 594
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Cukrovka (Diabetes mellitus)

Podžalúdková žľaza (pankreas) je žľaza, ktorá leží za žalúdkom. Prebieha naprieč brušnou dutinou. V hmote žľazy sú ostrovčeky buniek s vnútornou sekréciou. Do sektorickej časti sú vnorené oválne útvary, ktoré sa nazývajú Langerhansove ostrovčeky. Tieto ostrovčeky nemajú vlastné vývody, ale sú obklopené bohatou sieťou krvných vlásočníc. V Langerhansových ostrovčekoch sa tvoria dva hormómy – životne dôležitý hypoglykemizujúci inzulín a hyperglykemizujúci glukagón.

Cukrovka je častá porucha metabolizmu sacharidov a pri niektorých formách aj tukov a bielkovín. Toto ochorenie nemá jednotnú príčinu ani pribeh. Charakteristickou biochemickou vlastnosťou ochorenia je hyperglykémia – zvýšená koncentrácia krvného cukru v krvi. Druhotne sa zisťuje aj cukor v moči – glykozúria.
Cukrovka je liečebne ovplyvniteľné, ale celoživotné ochorenie s náchylnosťou na časté komplikácie. Jej výskyt v populácii je veľmi vysoký (u nás 5–6 % celkového počtu obyvateľov) a stále sa zvyšuje.

Príčiny cukrovky
:

a)nedostatočná tvorba inzulínu v Langerhansových ostrovčekoch
b)porušenie syntézy inzulínu a proinzulínu
c)porucha uvoľnovania inzulínu z β-buniek a jeho prestupu do krvného riečiska
d)poruchy transportu inzulínu krvným riečiskom k cieľovému orgánu
e)znížená citlivosť alebo necitlivosť receptorov v tkanivách na vlastný inzulín, ktorý sa tvorí v dostatočnom množstve
f)genetické faktory – tzv. genetická predispozícia na vznik cukrovky – sama o sebe však ešte neznamená nevyhnutnosť vzniku ochorenia

Klasifikácia cukrovky
:

1. Diabetes mellitus I. typu – úplný nedostatok inzulínu, označuje sa ako diabetes mellitus závislý od inzulínu. Vyskytuje sa v ktoromkoľvek veku, najčastejšie však v detstve a v období dospievania.

2. Diabetes mellitus II. typu – charakterizuje ho len relatívny nedostatok inzulínu, označuje sa ako diabetes mellitus nezávislý od inzulínu. Postihuje najmä dospelé osoby.

3. Diabetes mellitus ako súčasť iných chorôb – môžu ho vyvolať lieky, chemikálie alebo napr. ochorenia pankreasu alebo kôry nadobličiek.

4. Diabetes mellitus v tehotenstve – choroba znamená niektoré riziká aj pre plod.

5. Narušená glukózová tolerancia (znášanlivosť) – tvorí prechod medzi normálnou toleranciou glukózy pri jej zvýšenom príjme a cukrovkou.

Typické prejavy rozvinutého diabetu:

1.Zvýšené množstvo moču (polyúria)
2.Smäd
3.Chudnutie a únava

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.