referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Karolína
Streda, 3. júna 2020
Kapor obyčajný
Dátum pridania: 16.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matica77
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 321
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.86 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Kapor obyčajný

Kapor obyčajný (Cyprinus carpio) žije v pomaly tečúcich vodách alebo v rybníkoch. Má vysoké zavalité telo, obyčajne dorastá do veľkosti 50 cm. Našli sa aj obri dlhí 100 cm s hmotnosťou 25 kg. Kapor pochádza z Číny, kde sa chovu kaprov venovali už pred 4 000 rokmi.

Číňania prví prišli na to, že ak prenesú kapriu mlaď z rieky do rybníka, lepšie rastie a dobre sa jej darí. Ryby často kŕmia kuklami hodvábnika morušového, preto moruše lemujú brehy ich rybníkov.
U nás sa kapor obyčajne živí larvami hmyzu, kôrovcami, ale aj červami, rastlinami a potravou, ktorú do rybníkov dávajú rybári. Kaprovité ryby nemajú zuby v čeľustiach, ale v troch radoch v pažeráku. Nimi filtrujú a rozomieľajú potravu.

Rozmnožujú sa tak, že samička kladie ikry do plytkej vody, kde sa prilepia na rastliny. Samček potom v ich blízkosti vypustí mlieč, ktorý ich oplodní. Ako väčšina rýb, ani kapry sa o svoje potomstvo nestarajú.
Najčastejšie sa stretávame s kaprom šupináčom. Poznáme aj kapra lysého (celkom bez šupín), zrkadlového (šupiny má v strede tela) a mnohé ďalšie menej známe druhy. Šupiny, ktoré má kapor, sú pružné, prekrývajú sa ako škridly na streche domu a pokrýva ich tenká pokožka. Na nej je ešte vrstva slizu z kožných žliaz. Sliz chráni ryby pred parazitmi a plesňami.

Kapor nemá vonkajšie uši, zato počuje veľmi dobre. Má aj vynikajúci čuch (pod očami má čuchové jamky), pomocou ktorého sa orientuje, hľadá si potravu, partnera alebo sa skrýva pred nepriateľom. Chuťové poháriky má nielen v papuľke, ale aj na perách, plutvách a pokožke.
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.