referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Kôň
Dátum pridania: 14.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: drafter
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 524
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Kôň

Kôň symbolizuje voľnosť, krásu, pôvab, dokonalú štruktúru života. Ten, kto sa dokonale vie vcítiť do duše koňa, vie vždy čo môže a čo nie. Rýchlosťou sa mu nevyrovná žiadny človek, no rozumom áno. Aj keď v niektorých prípadoch sú zvieratá rozumnejšie a zbehlejšie ako ľudia. Kone medzi sebou komunikujú pomocou zvukou, alebo držania tela. Pokiaľ sa kone nemôžu vidieť, volajú po sebe hlasným erdžaním a presne poznajú hlasy svojich stádových priateľov. Čím je kôň pozornejší a rozrušenejší, tým
sa viac vzpriamuje, napína všetky svaly, zdvíha krk, hlavu a koreň chvosta, naťahuje uši a doširoka otvára oči. Kôň môže pohybmi tela predávať aj konkrétne signály. Rýchly beh mu umožňujú dlhé nohy, odolné kĺby a silné vrstvy svalov po celom tele.

Základné chody sú krok, klus a cval. Za najrýchlejší chod sa považuje rýchly cval alebo trysk. Kôň má komorové oči umiestnené po stranách hlavy. Aby kôň mohol zaostriť musí zdvihnúť a pootočiť hlavu. Kôň nerozlišuje hĺbkovú perspektívu a preto sa často zľaknú tieňa alebo malého papiera. Dnes vieme, že kôň rozlišuje rôzne farby, ale najlepšie žltú a zelenú. V tme vidí lepšie ako človek, ale nie je prispôsobený rýchlej zmene svetla a tmy. Kôň počuje niekoľko násobne lepšie ako človek. Uši môže otáčať nezávisle od seba, každé o 180°. A tak dobre počuje vo všetkých stranách. Sluch mu tiež pomáha pri orientácii v tme, pretože vie vnímať zvukové vlny vzduchu, ktorý fúka a tak určovať vzdialenosť a charakter prekážky.

Kone majú veľmi dobre vyvinutý čuchový aparát. Iné kone vedia ucítiť na veľkú vzdialenosť a čuchovými receptormi v nosdrách skúmajú aj potravu a vodu. Chuť koňov úzko súvisí s čuchom a pomáha k rozlíšeniu jedovatých a neškodných rastlín. Receptormi chuti nachádzajúce sa na jazyku analyzujú chemické látky rozpustené v slinách. Hmat je tak ako ostatné zmysly dobre vyvinutý, cez citlivú pokožku s množstvom voľných nervovych zakončení, citia kone aj najjemnejší dotyk. Najcitlivejšie časti tela sú na holých miestach ako pysk, nosdry, alebo okolie očí, ktorých citlivosť je podporená aj hmatovými chĺpkami. Pokožka koňa je celá pokrytá krycou srsťou, ktorá ju chráni.

Kôň sa narodí so žriebäcou krycou srsťou, ktorú v priebehu roka nahradí pravá krycia srsť, ktorej farba sa vekom nemení. Na hlave, alebo končatinách sa často vyskytujú biele miesta zvané odznaky. Sfarbenie srsti koní je rôzne. Od čiernych Vraníkov až po Albínov. Kone s viacfarebnou srsťou rozlišujeme podľa rôznych typov škvrnitosti. Medzi prirodzenú starostlivosť o srsť patrí napríklad válanie sa.
 
Podobné referáty
Kôň SOŠ 2.9383 2411 slov
Kôň 2.8925 903 slov
Kôň 2.9135 425 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.