referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Hmyz
Dátum pridania: 09.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: smoli
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 762
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Hmyz

Hmyz je najúspešnejšou skupinou živočíchov v celej živočíšnej ríši. Vyznačuje sa obrovskou prispôsobivosťou, pretože žije všade:
- na súši
- vo vzduchu
- vo vode

To znamená, že hmyz sa vyskytuje od vyprahlých púští a horúcich prameňov až po zasnežené končiare hôr a ľadové jazerá. Vďaka svojim drobným rozmerom sa môže hmyz uchytiť aj na malom mieste, a k životu nepotrebuje veľa potravy.
Hmyz sú bezstavovce, ktoré na rozdiel od cicavcov, rýb, plazov a vtákov nemajú chrbticu. Hmyz v rámci skupiny bezstavovcov patrí medzi článkonožce, čiže má pevný ochranný exoskelet a článkovité nohy. Hmyz sa však líši od ostatných článkonožcov, pretože má iba 6 nôh. Väčšina hmyzu má aj krídla má aj krídla, ktoré mu umožňujú vyhnúť sa nebezpečenstvu a hľadať si potravu na rozľahlom teritóriu.
Dnes poznáme viac ako milión druhov hmyzu a mnohé druhy ešte len čakajú na svoje objavenie. Každý druh patrí do väčšej skupiny alebo radu, ktorá zahŕňa hmyz s spoločnými anatomickými vlastnosťami.

Odpor voči „hávedi“ pociťuje takmer každý. Hmyz patrí k článkonožcom a môže človeka pohrýzť a bodnúť, čo môže byť nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné. Lebo hmyz môže prenášať nielen mnohé choroby, ale môže vyvolávať aj alergie. Okrem toho ničia niektoré druhy hmyzu potraviny, oblečenie, čalúnené výrobky alebo nábytok. Na ochranu pred zdravotnými poškodeniami a vecnými škodami je teda dôležité, určité druhy hmyzu odháňať alebo ničiť.

Tank sa podobá na veľkého chrobáka:
Tank aj chrobák majú pevné vonkajšie brnenie, ktoré chráni vnútorné orgány chrobáka.

Hmyz má tri páry článkovaných nôh ktoré slúžia na lezenie, skákanie, podľa toho, o aký druh hmyzu ide. Každá noha má štyri hlavné časti: pomocou panvičky sa noha pripája k hrudi; stehno je najsvalnatejšia časť nohy; holeň je často vyzbrojená množstvom tŕňov, ktoré pomáhajú v sebaobrane; chodidlo, ktoré je podobné ľudskému chodidlu. Pozostáva z jedného až piatich článkov a z dvoch pazúrikov, medzi ktorými je niekedy malý prichytávací orgán pre pohyb na hladkom povrchu.

Oči hmyzu sú „zložené„ , lebo pozostávajú zo stoviek drobných, jednoduchých očiek. Tieto oči umožňujú hmyzu sledovať pohyb okolo seba skoro v každom smere naraz.

Tykadlá hmyzu majú rozmanitý tvar aj veľkosť. Môžu byť dlhé tenké ako sú tykadlá cvrčkov, alebo krátke a brvité, ako sú napríklad niektorých dvojkrídlovcov. Nech je tvar tykadla akýkoľvek, vždy je na nich množstvo zmyslových štruktúr, ktoré dokážu sledovať pohyb zo vzduchu, vibrácie a pachy.

Druhy hmyzu

Šváby
Tento hmyz s plochým telom má tuhé, vzájomne sa prekrývajúce predné krídla. Mladé šváby vyzerajú ako zmenšeniny dospelých, ibaže nemajú krídla.

Osy, Mravce a Včely
Patria do radu blankokrídlovcov. Ich telo naznačuje, že majú dva páry tenkých blankytných krídiel so žilkami. Samčeky blankokrídlovcov sa vyvíjajú z neoplodnených vajíčok. Samičky mnohých druhov sú vyzbrojené žihadlom.

Denné a Nočné motýle
Tento hmyz patrí do radu motýľov, čiže „hmyz so šupinatými krídlami„ , pretože telo i krídla motýľov pokrývajú drobné šupinky, ktorými motýle vďačia za svoje prekrásne dúhové farby.

Svrčky a Kobylky
Tento hmyz patrí do radu rovnokrídlovcov. Ako už naznačuje aj ich meno, majú rovné krídla. Rovnokrídlovce používajú svoje silné zadné nohy na skákanie a na vyludzovanie zvukov.

Ucholaky
Meno radu ucholakov znamená v preklade hmyz s kožovitými krídlami. Vzťahuje sa na ich zadné krídla, ktoré sú zvláštnym spôsobom poskladané pod veľmi krátkymi prednými krídlami.

Muchy
Muchy patria do radu dvojkrídlovcov. Ako naznačuje ich meno, majú na rozdiel od iných skupín hmyzu 1 pár krídiel. Zadné krídla sú premenené na drobné kyvadielka, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri udržiavaní rovnováhy počas letu.
 
Podobné referáty
Hmyz SOŠ 2.9244 464 slov
Hmyz SOŠ 2.9829 462 slov
Hmyz SOŠ 2.9652 141 slov
Hmyz SOŠ 2.9557 517 slov
Hmyz SOŠ 2.9631 6195 slov
Hmyz SOŠ 2.9530 668 slov
Hmyz 2.9730 755 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.