referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Justína
Nedeľa, 14. apríla 2024
Ovčiarske psy
Dátum pridania: 05.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: gako
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 11 559
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 32.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 53m 40s
Pomalé čítanie: 80m 30s
 
Ovčiarske psy

Táto skupina zahŕňa psy najmä strednej veľkosti, ktorých pôvodným poslaním bolo pomáhať pastierom (pastierske psy) a strážiť ich čriedy (ovčiarske psy). Pretože to museli byť pohyblivé a vytrvalé psy, týmto požiadavkám sa podriadila aj telesná stavba, ktorá je súmerná, bez akýchkoľvek anatomických extrémov (s jedinou výnimkou krátkonohého waleského korgiho). Srsť, ktorá musela odolávať všetkým výkyvom počasia, nie je nikdy celkom hladká, ale vždy dlhá alebo celkom dlhá a veľmi hustá. Medzi ovčiakmi sa vyskytujú dva základné typy: európsky (najlepšie reprezentovaný nemeckým ovčiakom) s veľkými vztýčenými ušami a ňucháčovou partiou bez srsti a ázijský typ (typ staroanglický ovčiak - bobtail) so zavesenými ušami, osrstenou ňucháčovou partiou a zväčša s dlhou srsťou.

Belgický ovčiak
Komondor
Beauceron
Puli
Briard
Pumi
Bradatá kólia
Škótsky ovčiak - kólia
Borderská kólia
Šeltia
Staroanglický ovčiak - bobtail
Slovenský čuvač
Poľský nížinný ovčiak
Kuvas
Nemecký ovčiak
Pyrenejský ovčiak
Československý vlčiak
Skiperka
Juhoruský ovčiak
Pembrokeský waleský korgi
Katalánsky ovčiak
Fila sv. Michala
Holandský ovčiarsky pudel
Louisiánsky leopardí pes
Mudi
Pyrenejský mastin
Čierny šery

Belgický ovčiak

Pôvod:
Zhruba od druhej polovice 17. storočia začali sa dovtedy prevažne chované veľké pastierske psy - obranáre nahrádzať menšími a rezkejšími ovčiakmi, ktoré dobre narábajú s čriedou. Vyskytovali sa po celej Európe a zhodovali sa v základných exteriérových znakoch: mali neochlpenú ňucháčovú partiu, vztýčené uši a boli strednej veľkosti. Na území Belgicka boli koncom 19. storočia určené základné znaky belgických ovčiakov, ktoré boli dovtedy značne nejednotné, a neskôr aj štyri základné varianty podľa typu a farby srsti.
Popis:
Stredne veľký, harmonicky stavaný pes s primerane veľkou hlavou. Dĺžka lebečnej a ňucháčovej partie je približne rovnaká. Oči stredne veľké mierne mandľového tvaru, majú byť čo najtmavšie, ani vystúpené, ani zapadnuté. Uši vztýčené a vysoko nasadené, úmerne dlhé. Krk dlhší, svalnatý, suchý. Nohy s mocnými kosťami, rovné, svalnaté. Výdatný pohyb. Telo mohutné, ale nie ťažké. Pri psoch sa požaduje štvorcový formát, suky mu byť o niečo dlhšie. Hrudník nie príliš široký, ale hlboký, umožňujúci vytrvalý pohyb. Chvost stredne dlhý. V pokoji sa nesie spustený so zdvihnutým koncom, pri pozornosti sa dvíha a oblúk sa zvýrazňuje.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.