referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Iné obojživelníky
Dátum pridania: 09.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pbasket
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 589
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Iné obojživelníky

Slalamandra škvrnitá

Výrazné sfarbenie robí salamandru škvrnitú v našich končinách jedinečnou. Má zavalité telo na pomerne tenkých nohách s veľkým ústnym otvotom a výraznými vystupujúcimi očami. Za hlavou má jedové žľažy - parotídy, z ktorých v prípade ohrozenia môže vylučovať jedovatú látku salamandrín až na vzdialenosť niekoľkých centimetrov. U nás najčastejšie sa vyskytujúcim sfarbením je čierny základ so žltými - žltooranžovými škvrnami. Bruško zväčša tmavo šedé, niekedy posiate škvrnami. Sú však známe aj sfarbenia so žltými zliatymi pruhmi, alebo inverzne fľakatým telom. Základom potravy sú bezstavovce, hmyz, dážďovky, ale aj sliziaky.

Mlok bodkovaný

Samčeky dosahujú maximálnu veľkosť 10 cm, samičky sú ale menšie. Sfarbenie je u tohto druhu veľmi premenlivé. Chrbát a boky sú svetlo žltohnedé až hnedosivé, brušná spodná strana je belavá až oranžová. Ak je svetlejšia, ťahá sa niekedy jej stredom rôzne široký oranžový pruh. Počas vodnej fáze (obdobie rozmnožovania) má samček vysoký plytko zúbkovaný až vlnitý hrebeň, ktorý sa ťahá bez prerušenia od hlavy až po špičku chvostu a pokračuje aj na spodnej strane chvostu, kde sa nachádza modrastý pruh. Samčeky na svojom tele nesú jasne ohraničené oválne tmavé škvrnky, ktoré na bokoch hlavy splývajú do dvoch tmavo pozdĺžnych pruhov, pričom horný z nich vedie cez oko. Samičky majú na svojom tele len nevýrazné tmavé bodky, ktoré niekedy môžu úplne chýbať. Po skončení obdobia rozmnožovania a prechodu na suchozemský spôsob života často zmiznú tmavé škvrnky a sfarbenie tela sa zmení na celkovo svetlejšie.

Ropucha bradavičnatá

Ropucha bradavičnatá je na prvý pohľad definovateľná podľa zavalitého tela s bradavičnatou kožou. Za očami má zoskupené výrazné jedové (parotické) žľazy. Sfarbenie jedincov je dosť rozmanité. Od svetlohnedej po čiernohnedú, niekedy zelenú či tehlovo červenú farbu. Výrazný rozdiel je vo veľkosti medzi samičkami (až 120 mm) a samčekmi (okolo 80 mm). Je krásne badateľný hlavne v čase párenia, kedy samčeky sedia ako prikované ku svojej samičke.

Rosnička stromová /zelená/

Rosnička má zavalitejšie telo, zväčša zelenej farby s hladkým povrchom, biele až šedavé bruško je však drsné. Táto stromová žabka dosahujúca v dospelosti rozmerov 3-5 centimetrov má schopnosť meniť farbu podľa prostredia v ktorom sa aktuálne pohybuje, čo jej v statickej polohe dáva veľmi dobré krytie. V rovine očí má výrazný tmavý až čierny pásik s bielym lemom.

Kunka žltobruchá

Kunka žltobruchá je príbuznou kunky červenobruchej (Bombina bombina). Je však robustnejšia a dorastá až do dĺžky cez 50 mm. Tupo zakončená hlava, zrenička v tvare srdca a ostro zakončené čierne bradavičky sú len hlavnými z odlišných znakov týchto druhov. Brucho je pokryté sivo čierno - žltou výraznou kresbou a je hladké. Konce prstov sú u tohto druhu žlté až žltooranžové. Hrubý a špinavo sfarbený chrbát ju v bahne, ale aj na súši perfektne kryje pred predátormi. V čase priameho ohrozenia vytvára akúsi kolísku s vyvrátenými nohami a odstrašuje spojou žltou kresbou na nich.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.