referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Svalovec špirálový
Dátum pridania: 09.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Elissa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 431
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Svalovec špirálový (trichinella spiralis)

Skupina:
Prvoústovce (Protostomia)

Kmeň
:
Okruúhlavce

Trieda
:
Hlístovce

Rad
:
Nitkovce (Trichurata)

Pôvod:
Postihovala už prehistorického človeka, ktorý sa živil surovým alebo polosurovým mäsom. Našli sa aj v medzirebrových svaloch egyptských múmií spred 1200 rokov. Je možné že práve prevencia pred trichinelózou je dôvodom prečo nie je moslimská kuchyňa bohatá na bravčové mäso.
K odhaleniu parazita ale došlo až v roku 1835. V roku 1860 opísaný prvý smrteľný prípad v Nemecku. Počas nasledujúcich 20 rokov bolo zistených a opísaných vyše 8000 prípadov, z toho 500 skončilo smrťou.

Popis: Sú to endoparazity s nepriamym vývinom cez medzihostiteľa.
- Dospelé červy sú malé, sotva okom viditeľné. Samičky prenikajú do steny tenkého čreva odtiaľ do priečne pruhovaného svalstva.
- Dospelý parazit žije v čreve hostiteľa, samci dorastajú do dĺžky až 2,2 mm, samice sú o niečo väčšie, mávajú až 6mm.
- Vývin lariev je uskutočnený v tenkom čreve.
- Inkubačná doba po napadnutí (5-25 dní).
- Hostitelia: potkany, hlodavce, ošípané, diviaky, šelmy, človek

Výskyt:
Na svete je svalovcom infikovaných asi jedenásť miliónov ľudí. Tento parazit sa vyskytuje na všetkých kontinentoch, najrozšírenejší je na Balkáne, v Rusku, pobaltských krajinách, v Číne, Argentíne, Dokonca aj v arktickej časti sveta sa objavili larvy parazitu v svalovine bielych medveďov či psov, vyskytli sa preto aj prípady nakazených polárnych výskumníkov. Dôvodom je, že larva odoláva mrazom až do -25 stupňov Celzia.
Na našom území sa od roku 1962 vyskytlo 11 epidémií z toho posledná v roku 2001 a v roku 1998 kde sa nakazilo viac ako 300 ľudí, žiadny prípad ale nebol smrteľný. V poslednom čase sa u človeka už dlhšie nevyskytli aj keď ojedinelé prípady áno, ale to hlavne u diviakov, ošípaných a inej zveri v posledných dvoch rokoch ale nie viac 2 prípady. No aj to je dosť, nakoľko je to veľmi nebezpečný parazit.

Čo je trichinelóza ?
Nákazlivé, parazitárne ochorenie.
Trichinelóza patrí medzi bolestivé ochorenia a predstavuje jedno z najobávanejších ľudských utrpení. Môže vyústiť do smrti, v prípade veľmi ťažkej infekcie – viac ako 2% zo všetkých hlásených ochorení končí úmrtím. Ochorenie je zapríčinené veľmi malým parazitickým červom nazývaným trichina (Trichinella spiralis) ľudovo nazývaný svalovec.
Ochorenie nie je nákazlivé. Ľudia ochorejú po zjedení surového alebo nedostatočne uvareného mäsa, ktoré obsahuje cysty červov Trichinella spiralis (trichina). Nitkovité červy trávia väčšinu života stočené vo vnútri ochrannej dutiny alebo cysty v svalovom tkanive. Po zjedení mäsa tráviace šťavy v žalúdku uvoľnia tieto opúzdrené červy alebo larvy. Tieto potom prejdú do tenkého čreva, kde sa v priebehu asi 2 dní vyvinú na dospelých samčekov a samičky. Po kopulácii, asi na 6. deň po infekcii, uvoľnia samičky veľký počet lariev. Jedna samička môže uvoľniť asi 1 000 až 1 500 lariev. Tieto mikroskopické červy preniknú potom cez stenu čreva, prejdú do miazgových uzlín alebo krvi a sú zanesené do srdca. Odtiaľ sa dostanú krvným obehom do celého tela. Majú sklon prenikať do priečne pruhovaného svalstva. Tu rastú asi 3 týždne, potom sa pevne opúzdria a v priebehu asi 30 dní sa okolo nich vyvinie ochranné púzdro, čím je cyklus ukončený. V takomto encystovanom stave sú červy pripravené infikovať akékoľvek cicavce, ktoré zjedia svalové tkanivo.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.