referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Artroskopia kolena
Dátum pridania: 26.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janulka1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 449
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 4.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 8m 0s
Pomalé čítanie: 12m 0s
 
Artroskopia kolena

Historický míľnik vo vývoji artroskopie

Prvé zmienky o artroskopii sú datované do roku 1918, hoci o modernej artroskopii sa dá hovoriť až po roku 1958, kedy bol vyvinutý skutočný artroskop so šošovkami. Prvé poznatky o vyšetreniach vnútri dutín ľudského tela pochádzajú z Hebrejskej literatúry. Sú dokumentované vyšetrenia vaginálnymi zrkadlami a neskôr aj prvé skúsenosti s proktoskopiou z Pompejí. Avšak prvým orgánom, ktorý bol artroskopicky vyšetrený močový mechúr. V roku 1806 Botzini prezentoval svoj „Lichtleiter“ na Jozephovej Academii vo Viedni, ale jeho predstava nebola úspešne prijatá. Jeho aparát pozostával z dvoch jednoduchých tubusov a sviečky ako svetelného zdroja. Cez jeden tubus sa svietilo sviečkou dovnútra a druhým tubusom sa prezeral obsah. V roku 1880 Edison vyvinul prvú lampu, čím sa vyriešili predchádzajúce problémy so zdrojom svetla.

Cystoskopy boli vtedy na obrovskom vzostupe vyvíja a popri tom sa vyvíjal aj artroskop, pôvodne nazývaný artroendoskop, alebo prístroj na vyšetrovanie kĺbových dutín. Profesorovi Kenji Takagi z Tokijskej univerzity bol udelený kredit, že prvýkrát začal úspešne s endoskopiou kolenného kĺbu, keď v roku 1918 prezrel vnútrajšok kadaverózneho kolenného kĺbu použitím cystoskopu. Profesor Takagi predpokladal, že takto zachytil tbc vo včasnom štádiu a bude môcť úspešne liečiť toto ochorenie. Postupom času zdokonaľoval svoj artroskop a dňa 6. júla 1932 predniesol prvú prednášku o svojom prístroji pre Japonskú ortopedickú asociáciu v Tokiju. Svoju prednášku ilustroval čiernobielymi obrázkami vyhotovenými cez artroskop. V roku 1936 úspešne uverejnil farebné obrázky a natočený film (Delej, 2003).

Počas tohto vývoja Dr. Saburo Lino úzko spolupracoval s Takagim zdokumentoval videnú patológiu kolenného kĺbu. V roku 1958 vyvinul študent profesora Takagiho Dr. Masaki Watanabe prvý artroskop so šošovkami s uhlom pohľadu 102 stupňov a fokusom od 0,5 mm do nekonečna. Postupne bolo vyvinuté studené svetlo u Watanabeho artroskopu 22 a bol 2mm artroskop. Súčasne s rozvojom artroskopie na Východe, Dr. Eugen Bircher prvýkrát použil Jakobeusov laparoskop v kolene v roku 1921 a techniku nazval „artrhro endoscopy“. Prvá zmienka o artroskopii v USA pochádza z roku 1925, kedy Dr. Philip Kreuscher prvýkrát publikoval použitie artroskopu pri rozpoznaní a liečení meniskov. Veľa rokov sa pokladali za „otcov artroskopie“ Japonský chirurg Takaji a švajčiarsky chirurg Bircher.

Ale Christoph Kieser v roku 2000 publikoval o zabudnutej štúdii Dánskeho chirurga Severína Nordentofta (1866- 1922). V roku 1912 prezentoval na 41. Nemeckom chirurgickom kongrese v Berlíne prednášku s názvom: „O endoskopii v uzavretých dutinách použitím môjho endoskopu.“ V tomto čase sa používal názov artroscopia genu. V USA existuje združenie lekárov zaoberajúcich sa artroskopiou - Arthroscopy Association of North America - AANA. Ich odborným časopisom je Arthroskopie - Journal of AANA. V Európe je hlavným združením AGA Arbeitsgemeinschaft deutsch sprachiger arthroskopeure. V posledných rokoch vzrástla počet medzinárodných organizácii združujúcich artroskopistov s lekárov zaoberajúcich sa športovou traumatológiou. Kedy sa skončí táto artroskopická revolúcia, je teraz ťažko predpokladať. Je ale isté, že sú dané základy pre ďalší rozvoj minimálne invazívnej operačnej metódy

História artroskopie v Čechách

Profesor Popelka 1971 - Prvý artroskop v ČSSR
Bez TV kamery
„Zkúšební arthroskopie“
1994 - Artroskopická sekce ČSOT
1998 - Obnovená aktivita
2001 - Založená spoločnosť pre športovú traumatológiu a artroskopiu ako 113 spoločnosť Českej spoločnosti JE Purkyného (Delej, 2003).

História artroskopie na Slovensku

Po váhavých začiatkoch sa artroskopia a artroskopické operácie začali postupne presadzovať v európskych krajinách, a to predovšetkým v centrách, zaoberajúcich sa športovým traumatizmom, ale tiež v oblasti reumatológie. Protagonisti artroskopie zdôrazňovali jej prednosti, predovšetkým jej miniinvazívne aj ekonomické prednosti novej techniky. Na Slovensku sa hovorilo o tejto revolučnej technike iba na prednáškach, kongresoch a videozáznamoch z artroskopických operácii. Veľkú pozornosť našich lekárov upútalo premietanie videozáznamov artroskopických operácii na Dunajskom sympóziu v Martine v roku 1981, ktoré videlo desiatky lekárov. Traumatologická klinika Dérerovej NsP mala už v týchto 80-tych rokoch široko rozvinutý široký program športového traumatizmu. Všetkým bolo jasné, že bez artroskopie sa moderné ošetrovanie úrazov nedá praktizovať. V 80-tych rokoch sa podarilo objednať bratislavskej poliklinike artroskop japonskej firmy Shinko, ktorý nebol ani raz použitý a niekoľko rokov zapadal prachom. Išlo o archaický model iba na priamu artroskopiu, kde zdrojom svetla bola malá žiarovka priamo v kĺbe na konci tubusu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.