Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Bernardín

Bernardín

Originálny názov plemena: St. Bernardshund

Krajina pôvodu: Švajčiarsko

Doba vzniku: Stredovek

Pôvodné využitie: Ťažný pes, spoločník

Dnešné využitie: Spoločník

Priemerná dĺžka života
: 9-11 rokov

Hmotnosť: 50-91 kg

Výška: 61-71 cm

História
Už v sedemnástom storočí bolo známe, že mnísi v augustiniánskom kláštore sv. Bernarda vo Švajčiarsku chovajú mohutné strážne psy, ktoré často používajú na vyhľadávanie a záchranu pútnikov pred vyčerpaním a zamrznutím, ktorí zablúdili v snehových búrkach. Najslávnejší z týchto psov sa volal Barry. V rokoch 1800 až 1812 zachránil asi štyridsať ľudí pred istou smrťou. Predkami týchto psov, boli silné dogovité psy, ktoré sa používali na stráženie stád. Názov plemena sa začal používať v roku 1865. Bernardín mal srsť krátku, aby sa však zabránilo nepriaznivým účinkom príbuzenskej plemenitby, krížili sa s newfoundlandskými psami výsledkom čoho je dnes dlhosrstá forma bernardína.

Typy

Bernardín sa vyskytuje v dvoch formách. A to: hladkosrstá aj hrubosrstá forma.

Všeobecný vzhľad
Bernardín je vysoký, mohutný, široký, pevne stavaný a ťažký pes. Jeho hlava je veľká, široká, okrúhla. So stredne veľkými očami tmavohnedej farby. Majú milý, prívetivý pohľad. Uši sú strednej veľkosti, priliehajú k lícam, jemná chlopňa ucha má trojuholníkový tvar. Má veľmi mocný krk. Hlboká a široká hruď, mocný chrbát a zvažujúci sa zadok. Chvost je široký, dlhý, mocný, ťažký na konci mierne zakrivený. Keď je pes v pokoji chvost je nesený nízko počas aktivity zdvihnutý. Je bohato osrstený.

Srsť a farba srsti
Srsť je tvrdá, hustá, hladko priliehajúca. U dlhosrstej formy je srsť jemná, stredne dlhá, hladká alebo mierne zvlnená, nie však kučeravá alebo skrútená. Sfarbenie srsti u oboch formách je oranžové, mahagónovo pruhované, červeno pruhované, vždy s bielymi fľakmi na hlave, nohách a na končeku chvosta, alebo biele s fľakmi vyššie uvedených farieb.

Povaha
Bernardín je pes kľudnej, priateľskej povahy, je mierumilovný, prítulný a rád sa mazná. V niektorých jedincoch sa však môže prebudiť duch ich bojovnosti, a môžu mať povahu agresívnejšiu, je to však výnimkou.

Spoločenská charakteristika

Bernardín je povahovo dobrácke zviera. Svojmu pánovi a rodine je oddaný. Miluje svoj domov aj svoju ľudskú rodinu. Celej rodine je výborným priateľom. K cudzím ľuďom však býva nedôverčivý. Zvieratá, ktoré s ním žijú od malička prijíma dobre a ochraňuje ich pred cudzími. Vo vzťahu k ostatným psom sa môže prejavovať niekedy agresívne, a kontaktu s nimi je nutné ho naučiť už od malička.

Vzťah k deťom

Dobre vedený pes je deťom výborným kamarátom a ochrancom. K prejavom detí býva pomerne tolerantný. Pretože ide o veľkého psa, nemal by zostávať s malými deťmi sám, deťom je nutné včas vysvetliť, že pes je živá bytosť, ktorá má tiež svoje potreby a naučiť ich správnemu prístupu, rovnako tak je potrebné usmerňovať chovanie psa k deťom.

Výchova

Tohto psa je nutné vychovávať už od útleho veku. Nevhodné je užívať násilie, tvrdosť a neprimerané tresty. Výchova by mala byť láskyplná, ale tiež dôsledná a zrozumiteľná. Keďže sa učí pomalšie nie je veľmi vhodný k nejakému náročnejšiemu výcviku. Aj keď sa učí pomalšie, naučené si dlho pamätá. Je však potrebné si uvedomiť, že rovnako je tomu tak aj pokiaľ ide o jeho zlozvyky.

Držanie
Môže byť celoročne držaný vonku s podmienkou, že bude mať k dispozícii zateplenú búdu. Pre toto plemeno je takisto veľmi dôležitá spoločnosť človeka, potrebuje ku svojmu zdarenému vývoju vašu blízkosť. Búda pre psa by mala byť tak veľká, aby sa v nej dospelý pes mohol postaviť, otočiť a pohodlne natiahnuť. Búda by mala byť zateplená, v zimných mesiacoch naviac kryte vchod napr. dekou. Deku alebo matrac umiestnite tiež dovnútra búdy, poprípade môžete vnútrajšok vystlať slamou, slamu je vhodné pridať hlavne v zimných mesiacoch. Búda by mala mať odnímateľnú strechu, aby sa dala pohodlne vyčistiť a mala by byť postavená na nôžkach, čo zabráni styku podlahy so zemou, ktorý môže zapríčiniť hnitie dreva. Koterec veľkosťou prispôsobte veľkosti psa. Mal by stáť na tienistom mieste a byť bezpečne oplotený. Väčšinou je krytý z troch strán stenami, prednú stranu tvorí oplotenie s vchodom. Podlaha býva drevená. Búda vo vnútri koterca zodpovedá popisu vyššie. Pamätajte však na to, že ani najväčší koterec nenahradí psovi voľný pohyb a kontakt s vami.

Pracovné využitie
Používa sa ako lavínový pes a sprievodca v Alpách a Pyrenejách.

Pohyb

Bernardín nie je žiaden veľký športovec. Stačia mu aj prechádzky v kľudnejšom tempe.

Starostlivosť
Srsť tohto psa si vyžaduje pravidelné česanie, ktoré je nutné k odstráneniu uvoľnenej srsti, k odstráneniu prachu a lupín. Psa kúpte len v prípade nutnosti, a používajte pri tom len kvalitný šampón, určený pre psy, nikdy nepoužívajte prostriedky pre umývanie vlasov. Uši psa udržujte čisté, pazúriky krátke. Dôležitá je taktiež starostlivosť o oči. Pravidlom by sa tiež mala stať kontrola chrupu.

Strážne využitie
Napriek svojej priateľskej a mierumilovnej povahe prirodzený strážny inštinkt, a pokiaľ je potrebné, dokáže i tvrdo zasiahnuť. Podmienkou však je, aby mal vytvorenú silnú citovú väzbu na svoj domov a svojich ľudí. Pokiaľ si tohto psa obstaráte ako strážcu, ktorého zatvoríte na záhrade a nebudete sa mu venovať, pravdepodobne strážiť nebude, má totiž silný sklon chrániť majetok len osobám jemu veľmi blízkym.

Vhodné športy
Agility, športový tréning pre ťažných psov

Najčastejšie ochorenia
Dysplázia panvového kĺbu

Príprava na výstavu
Pokiaľ chcete svojho psa vystavovať spojte sa s niektorým klubom chovateľov bernardína. Predtým, ako pôjdete prvý krát na výstavu so svojim psom, skúste navštíviť inú výstavu ako pozorovateľ. Psa musíte naučiť stáť vo výstavnom postoji, v ňom sa ukazujú všetky jeho prednosti. Rozhodca pozoruje stavbu tela, prehliada zuby, skus, u samcov tiež semenníky. Aby ste získali so svojim psom ocenenie, musíte splniť niekoľko predpokladov. Najdôležitejší je krásny vzhľad psa, udržovaná srsť, ale tiež chovanie psa.

Výživa šteňaťa
Strava musí mať správne zloženie, obsahovať všetky potrebné živiny, vrátane minerálnych látok a vitamínov, a musí byť podávaná tiež v správnom množstve. Suché kompletné krmivo pre šteňatá veľkých plemien zaručí, aby šteňa dostalo všetko to, čo potrebuje a v správnom pomere.

Výživa dospelého psa
Je nutné vybrať krmivo čo najvhodnejšieho zloženia, pretože zloženie potravy má vplyv na zdravie, temperament, kvalitu srsti. Renomovaný výrobcovia krmív dodávajú na trh krmivá, ktoré obsahujú vyvážené množstvo všetkých zložiek krmiva. Pohybovo aktívnejší psy môžu mať iné nároky na krmivo, než psy, ktorý nemajú príliš veľa pohybu.

Výživa starého psa
Staršiemu psovi, ktorý už nebýva príliš aktívny je potrebné dodávať krmivo chudobnejšie na množstvo živín, ale obohatené o vitamíny. V strave je nutné znížiť podiel bielkovín, aby neboli zaťažované obličky a predišlo sa chorobám močových orgánov. Starý pes by takisto nemal dostávať kosti. Pokiaľ je pes obézny, je nutné i zo zdravotných dôvodov obmedzovaním kŕmnej dávky znížiť jeho váhu na optimum.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Ak sa rozhodnete pre tohto dobrosrdečného psa s inteligentným výrazom a venujete mu lásku, čas a trpezlivosť, bude váš život sním radostný, plný priateľstva a porozumenia.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk