referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gašpar
Sobota, 29. januára 2022
Domica
Dátum pridania: 19.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bianca12
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 323
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Jaskyňa Domica patrí medzi najkrajšie kvapľové jaskyne v Európe. Je najznámejšou a najdlhšou jaskyňou Národného parku Slovenský kras. Okrem významných geomorfologických hodnôt púta najmä vzácnymi archeologickými nálezmi, bohatým výskytom sintrových štítov, bubnov a kaskádových jazierok zoradených terasovito za sebou, ako aj početným druhovým zastúpením netopierov.

Jaskyňa bola objavená v roku 1926 a v roku 1995 bola spolu s ďalšími jaskyňami Slovenského krasu zapísaná do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Nachádza sa na juhozápadnom okraji Silickej planiny v NP Slovenský kras, 10km juhovýchodne od Plešivca v blízkosti štátnych hraníc s Maďarskou republikou. Vchod do Domice je na južnom úpätí rovnomerného kopca v nadmorskej výške 539m.

Mimoriadna pestrosť kvapľovej výzdoby a bohatstva tvarov radia Domicu medzi najkrajšie jaskyne. Nezabudnuteľný zážitok je plavba v podzemnej riečke Styx. Teplota jaskyne je od 10°C do 12,3°C a vlhkosť je od 95% do 97%.

Nálezy
Bola osídlená už v neolite (4000 rokov pred n.l.), čo ju zaraďuje medzi najvýznamnejšie archeologické náleziská bukovohorskej kultúry. Pred je bohatá na nálezy ohnísk, a rôznych črepov.

Náučný chodník Domica a okolie
Náučný chodník s prírodovedným a ochranárskym zameraním sa nachádza južne od obce Kečovo, 27 km od Rožňavy. Cez hraničný prechod Domica – Aggtelek nadväzuje na náučné lokality v Maďarskej republike. Začiatok trasy je pri hraničnom prechode, pokračuje jaskyňou Domica, Národnou prírodnou rezerváciou Domické škrapy a opäť končí pri jaskyni Domica. Dĺžka trasy s piatimi informačnými panelmi je 3km, jej prehliadka trvá približne hodinu.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.