referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Endemity
Dátum pridania: 20.11.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: loco0000
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 591
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 


Maki plší (Microcebus myoxinus)

Dĺžka jeho tela je 6,2 cm, chvosta 13,6 cm a má hmotnosť 25 až 30 gramov.

Hatéria bodkovaná (Sphenodon puncatus)
Jedným z novozélandských endemitov a zároveň žijúcou fosíliou je hatéria bodkovaná (Sphenodon puncatus). Bol to donedávna jediný známy zástupca radu Rhynchocephalia, ktorého zástupcovia okrem tohto jediného druhu vyhynuli pred 65 miliónmi rokov spolu s dinosaurami. Hatéria prežíva už len na drobných ostrovoch v Zálive hojnosti na Novom Zélande.

Kagu chocholatý (Rhynochetos jubatus)
Je jeden zo 6 endemických čeľadí ostrova. Ďalšími sú gekón (Rhacodactylus leachianus) a rosnička (Litoria aurea)

Majna Rothschildova
(Leucopsar rothschildi)
V roku 2002 žilo vo voľnej prírode už iba 11 vtákov. Boli vyhubené kvôli nádhernému snehobielemu sfarbeniu peria a ich atraktivitu zvyšovalo to, že sa dali naučiť rozprávať.

Severoamerický bizón
(Bison bison)
V 18-tom storočí boli hlavným zdrojom obživy pre domorodých indiánov. Celkový zánik stád urýchlila výstavba pacifickej železnice na západ.

Kanadský bobor (Castor canadensis)
Európsky bobor (Castor fiber)
Vzhľadom na opätovné snahy o obnovenie populácií bobrov boli niekoľkokrát kanadské bobry introdukované na lokality v európskych krajinách a na mnohých miestach sa aj skrížili s európskymi bobrami. O spoločnom pôvode súčasného kanadského a európskeho bobra svedčia ich rovnaké vonkajšie cudzopasníky, roztoč a chrobák, ktorý požiera spomenuté roztoče.

Španielsky rys (Lynx pardina)
Je to vzácny, zákonom chránený rys menší ako polovica rysa ostrovida. Žije v odľahlých mokradiach a vrchovinách južného Španielska v húštinách a na otvorených priestoroch. Loví najmä králiky, mláďatá jeleňovitých a kačice.

Hraboš severský (Microtus oeconomus)
Tento reliktný hlodavec z doby ľadovej osídluje v strednej Európe fragmentárne vo viacerých populáciach Pannónsku kotlinu. Lokality, predstavujúce podmienky životného optima tohoto hlodavca, sa nachádzali výhradne na území Podunajskej roviny a sú charakteristické špecifickými mokraďnými biotopmi s hustým zárastom ostrice a viac-menej stabilizovaným vodným režimom. Vzhľadom k tomu, že časť Žitného ostrova je postihnutá výstavbou vodného diela, možno hovoriť o vážnom ohrození stanovíšť hraboša severského na Slovensku.

Myšovka horská (Sicista betulina)
Je malý myšovitý cicavec z čeľade myšovkovité. Dožíva sa 3 roky. Je glaciálnym reliktom. Doteraz bola zistená v lesnom a subalpínskom stupni na strednom Slovensku, v západnom Rusku, v Poľsku a v Bielorusku.. Všade je však veľmi zriedkavým druhom.


Perský lev (Panthera leo persica)
V 19. storočí bol vyhubený juhoafrický aj severoafrický poddruh leva. V Ázii sa zachoval na jedinom mieste a to v rezerváciu Gir v južnej Indii, kde je 150 jedincov.

Kamzík vrchovský tatranský
(Rupicapra rupicapra tatrica)
Žijú v menších čriedach a sú aktívne po celý deň, pretože v chudobných vysokohorských podmienkach musia väčšinu času venovať vyhľadávaniu svojej hlavnej potravy – bylín a lišajníkov.

Sajga tatarská (Saiga tatarica)
Je malý kopytník typický pre stepné oblasti Eurázie. Na konci 19. storočia mu hrozilo úplné vyhubenie kvôli ich loveniu. V roku 1918 bol zakázaný ich lov. Po 2. svetovej vojne sa zvýšila ich početnosť na 1 milión jedincov.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.