referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Justína
Nedeľa, 14. apríla 2024
Mimopľúcne TBC
Dátum pridania: 13.10.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pala
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 767
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.4
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 14m 0s
Pomalé čítanie: 21m 0s
 

Mimopľúcne formy TBC

Rozdelenie mimopľúcnej tuberkulózy
1.   Osteoartikulárna TBC,
2.   Urogenitálna TBC,
3.   TBC lymfatických uzlín,
4.   TBC kože,
5.   TBC brušných orgánov (GIT, peritoneum, hepar, slezina),
6.   TBC meningitída,
7.   TBC pleuritída,
8.   TBC perikarditída,
9.   TBC oka,
10. TBC ORL oblasti (nos, orofarynx),
11. TBC štítnej žľazy.

1. Osteoartikulárna tuberkulóza (OAT)

Špecifické zápalové ochorenie pohybového aparátu, postihujúce malé aj dlhé kosti, kĺby, šľachy a burzy.

Klasifikácia OAT
Klasifikuje sa nasledovne:
- skupina M I - všetky aktívne formy aj s vylučovaním mykobaktérií. Ide o obdobie od povinného hlásenia TBC ochorenia až pol roku po vybraní AT. Následne sa klienti po kontrolnom hlásení prevedú do druhej skupiny,
- skupina M II - klienti pod pravidelnou kontrolou tri roky od preradenia z prvej skupiny.

Lokalizácia OAT

OAT je najčastejšie sústreďovaná na chrbtici až v 52%-tách, nasleduje stehenný kĺb, kolenný kĺb, ramenný kĺb, lakeť, zápästie, rebrá, päta, noha, mäkké tkanivá hornej končatiny, mäkké tkanivá dolnej končatiny, absces femuru, sedacia kosť. TBC kostí býva najčastejšie lokalizovaná vo vnútri kostnej drene.
Dospelý vek - postihnuté hlavne oblasti stavcov, kolenných kĺbov a ramennej kosti.
Detský vek - TBC postihuje kosti končatín.

Štádiá OAT
A, začiatočné štádium:
- vyznačuje sa necharakteristickými príznakmi, na RTG sú viditeľné príznaky o 3 až 6 mesiacov od infikovania, zvýšená citlivosť postihnutej časti, prítomný je opuch, napätie a oslabenie postihnutej časti a obmedzenie pohyblivosti (najmä večer a v noci). Nachádzame reakciu uzlín, ich opuch a palpačnú citlivosť. Laboratórne nachádzame len zvýšenú sedimentáciu krvi (FW). Toto štádium trvá niekoľko mesiacov až rok;
B, štádium plného rozvoja:
- vyznačuje sa progresiou ochorenia, dochádza k zápalovej deštrukcii kosti alebo kĺbov;
C, štádium reparácie:
- vyznačuje sa ukľudnením procesu, abscesy a fistuly sa hoja, hybnosť a funkcia postihnutých kĺbov a kostí sa upravuje;
D, štádium trvalých zmien:
- charakterizujú ho trvalé zmeny v zmysle artrózy až ankylózy, deformity kostí a kĺbov, deformity chrbtice, trvalé obmedzenia hybnosti a funkčnosti kĺbov.

Prejavy OAT
Jedným z problémov vyhľadávania TBC je symptomatológia tejto zákernej choroby. Vo vyše 20%-tách sa príznaky neprejavujú v dostatočnej miere (asymptomatický priebeh).
Subjektívne prejavy: strata váhy, nechutenstvo, večerné subfebrílie, bledosť, nočné potenie - nemusia byť prítomné. Problémy bývajú často spojené s pracovným alebo športovým preťažením, manifestujú večer a v noci bez výrazného obmedzenia hybnosti a „štartovacích obtiaží“.
Objektívne prejavy: zväčšenie lymfatických uzlín, opuch, zdurenie, palpačná citlivosť, koža nejaví známky zápalu. Prítomné krepitácie (vŕzganie kostí), ľahké obmedzenie hybnosti. Svalová hypotrofia, môže byť prítomný nebolestivý absces, ktorý pri fistulácii vyteká hustým hnisom alebo ako kazeózna hmota.

Diagnostika OAT
Anamnéza a klinický nález
- zisťuje sa prítomnosť TBC ochorenia u pacienta a jeho kontaktov, kontakt s otvorenou pľúcnou TBC, prekonanie infekcií a úrazov, pracovná a sociálna anamnéza, profesionálne ochorenia (zdravotníci, poľnohospodári, odpad vôd, mäsokombinát), príznaky a ich vyvolanie istými výkonmi, ich trvanie, očkovanie.
Tuberkulínová diagnostika – spočíva v tuberkulínovom kožnom teste. Do kože sa aplikuje tuberkulínový test. Reakcia sa odčíta za 48 a 72 hodín. Hodnotí sa veľkosť zdurenia a začervenanie miesta vpichu. Laboratórny nález - zahŕňa vyšetrenia a odbery krvi ako sedimentácia krvi (FW), hepatálne testy, urea, kreatinín a kyselina močová slúžia na monitorovanie vedľajších účinkov liekov proti TBC (AT) a odbery biologických materiálov na bakteriologické vyšetrenie (BK).
RTG - vykonáva sa snímok pľúc aj kostí. U OAT je typický pomalý vývoj zmien, a preto sa po čase RTG opakuje.
CT - zachytáva skoršie štádia ochorenia, najmä zápalové zmeny, pri postihnutí chrbtice ukazuje stav miechového kanálu, aj zmeny mäkkých častí.
Scintigrafia skeletu, tomografia, NMR, fistulografia, kultivačné a mikroskopické vyšetrenie, genetické sondy, histologické vyšetrenie, ultrasonograf.

Liečba OAT

Je konzervatívna a operačná.
Konzervatívna liečba - AT, správna výživa, čerstvý vzduch, oddych, imobilizácia, rehabilitácia a observácia (pravidelné kontroly).
Chirurgická liečba - umožňuje podchytenie ložiska, skracuje a podporuje hojenie všetkých foriem OAT, dáva možnosť predísť ťažkým funkčným poruchám, štruktúrnym deformitám a osovým úchylkám a rekonštruuje pozápalové deštrukcie s funkčným deficitom.
Radikálna operácia odstráni všetky makroskopicky zistené patologicky zmenené tkanivá - sekvestre, abscesy.
Po operácií sa riadime týmito štádiami rehabilitácie:
- včasné pooperačné - polohovací režim, dychová gymnastika, pasívne cvičenie, záujmová činnosť,
- zdokonaľovanie hybnosti - aktívne asistované cvičenie so stimuláciou, cvičenie vo vode, posilňujúce cviky, elektrostimulácia,
- zvyšovanie svalovej sily - balančný výcvik (nácvik stoja, chôdze s aparátom a barlami),
- nácvik samostatnosti a aktivít denného života - nácvik koordinácie, vytrvalosti, pracovný výcvik, rekvalifikačný výcvik a v neposlednom rade aj psychoprofylaxia.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.