Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Obličková a žlčníková kolika

OBLIČKOVÁ KOLIKA

Obličková kolika sa prejavuje bolesťami brucha vyvolanými zablokovaním odtoku moča močovými kameňmi, ktorých prítomnosť vedie k dráždeniu a zápalu močových ciest. K najtypickejším príznakom obličkovej koliky patrí bolesť brucha, napínanie na zvracanie a zvracanie, prítomnosť krvi v moči a bolesti pri močení.
Obličková kolika je bolestivý syndróm navodený zastavením odtoku moča z horných častí močového traktu. Najčastejšou príčinou tejto blokády je zaklinenie kameňov v močových cestách. Prítomnosť týchto kameňov sa označuje ako urolitiáza. Kamene sa tvoria v oblasti obličkovej panvičky a odtiaľ voľne prenikajú do močových ciest, kde sa môžu „zaseknúť”, ak sa dostanú do oblasti s menším prierezom. Na tomto mieste sa spustí zápalová reakcia následkom poranenia výstelky močového traktu, pod tlakom zo strany obličiek tvoriacich neustále moč, ktorý nemôže odtekať. Okrem toho zaseknutý kameň zápalovým podráždením spôsobí kŕčovité stiahnutie svalstva močových ciest. Všetky tieto vyššie uvedené mechanizmy vedú k vzniku bolesti.

Kameň sa môže zakliniť v rôznych častiach močového traktu, k najčastejším miestam zaklinenia patria:
- oblička: kameň sa zvyčajne zakliní v najvrchnejšej časti močového traktu, t. j. v oblasti výtokovej časti obličky,
- močovod: kameň sa obyčajne zasekne v užších častiach močovodu, najmä v spodnej časti blízko vyústenia močovodu do močového mechúra.
V niektorých prípadoch sa kameň čiastočne rozpustí a posunie sa v močových cestách nižšie, kde sa môže opäť zakliniť a spôsobiť rovnaký obraz obličkovej koliky.

Symptómy
Bolesti brucha, podráždenie a nepokoj pri bolesti, napínanie na zvracanie, zvracanie, hematúria, t. j. prítomnosť krvi v moči, dyzúria, t. j. pálenie alebo rezanie pri močení.

Liečba
Akútna fáza:
Analgéza: odstraňovanie bolesti.
Dostatočná hydratácia.
Antiemetiká: lieky proti zvracaniu.

Chronická fáza, t. j. liečba močových kameňov:
Preventívne opatrenia.
Litotrypsia: drvenie kameňov.

Príčiny urolitiázy (močových kameňov): malé množstvo koncentrovaného moča, zmeny v pH, nedostatok citrátov, horčíka a pyrofosfátov.
Typy kameňov: kalciumoxalátové, struvitové, urátové. Symptómy urolitiázy: koliky. Diagnostika cestou röntgenového, ultrazvukového vyšetrenia a analýzy moča.

Diagnostika
Charakteristika bolesti, rozbor moča, natívna röntgenová snímka brucha, ultrazvukové vyšetrenie močového traktu. Odlíšenie od iných podobných procesov sprevádzaných bolesťou brucha.
Diagnóza sa stanoví nasledujúcim spôsobom:
Na základe typickej bolesti, ktorá sa z bedrovej oblasti šíri po boku do slabín. Rozbor moču zachytí prítomnosť krvi, kryštálov a pH. Röntgenovým vyšetrením brucha je možné pozorovať prítomnosť kameňov, ďalej poskytuje informácie o obryse obličiek, umožňuje zhodnotiť ich veľkosť a tvar. Ultrazvukové vyšetrenie sa používa v komplikovanejších prípadoch alebo pri pretrvávaní príznakov viac ako 72 hodín.

ŽLČNÍKOVÁ KOLIKA

Žlčník je malý hruškovitý útvar veľkosti citróna, ktorý slúži ako zásobáreň žlče. Zatiaľ čo tvorba žlče je úlohou pečene, žlčník má vypudzovať žlč vo chvíli, keď dostane signál, že sa do dvanástnika dostala potrava. Žlč má v organizme dôležitú funkciu. Bez nej tenké črevo nedokáže rozštiepiť a vstrebať tuky ani vitamíny rozpustné v tukoch a zároveň neutralizuje žalúdočnú kyselinu. Hormóny, vysoká hladina tukov v krvi a ďalšie vplyvy spôsobia, že sa v žlči začnú vytvárať mikrokryštáliky, v ktorých sa najčastejšie hromadí cholesterol – prirodzená súčasť žlče – a časom sa obaľujú vápnikom. Nie všetci majitelia žlčníkových kameňov však majú problémy, naopak, len tridsať percent z nich pozoruje nejaké príznaky. V niektorých prípadoch žlčníkové kamene putujú zo žlčníka do žlčových ciest, odkiaľ sa dostanú do dvanástnika. Rizikové sú drobné kamene veľkosti hrášku, ktoré zvyknú uviaznuť v žlčových cestách a spôsobiť žlčníkový záchvat. Ohlási sa tupou a silnou bolesťou vpravo pod rebrami, často vystreľujúcou k pravej kľúčnej kosti. Intenzívne bolesti trvajú, kým kamienok neprejde cez žlčovod a nepriechodná prekážka sa neuvoľní. Ak kamienok uviazne, bolesť pretrváva a zhoršuje sa. Sprevádza ju nevoľnosť, vracanie a nadúvanie, ak sa pridá horúčka a pacientovi ožltnú očné bielka a pokožka, treba privolať lekára. Záchvaty nepodceňujte, hrozia pri nich vážne komplikácie, akými sú zápal pečene a pankreasu alebo prasknutie žlčovodu či žlčníka.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk