referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Valér
Štvrtok, 18. apríla 2024
Kosti a svaly
Dátum pridania: 21.12.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 1kaca2
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 624
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 

Kosti a svaly sú podporným ústrojenstvom nášho tela. Držia telo vzpriamené a umožňujú nám pohyb. Bez nich by sme boli iba bezmocnou kôpkou.

Kostra

Bez opory by sa naše telo zrútilo, stratilo by tvar a nebolo by schopné pohybu. Opora nášho tela sa nazýva kostra. Dodáva telu silu a chráni mäkké orgány vo vnútri. Kostra sa skladá z viac ako 200 kostí. Kosti sú ľahké, preto sa môžeme bez námahy pohybovať. Sú na nich kĺby, vďaka ktorým môžeme ohýbať telo pri rôznych činnostiach.
Kosti chrbtice nazývame stavce. Dva vrchné stavce, atlas a čapovec, do seba zapadajú. Umožňujú nám kývať hlavou a otáčať ňou zboka nabok. Nos nie je z kosti, ale z pružného materiálu, ktorému hovoríme chrupavka. Na kostre vidno iba nosové otvory. Človek má dvanásť párov rebier. Sú pripojené k radu kostí v chrbte, ktorý sa nazýva chrbtica. Zboku je chrbtica ohnutá ako písmeno S. Umožňuje nám vzpriamený postoj.

Kosti

Naše kosti sú tvrdé a pevné. Nie sú také ťažké, ako si myslíme, pretože nie sú kompaktné. V skutočnosti tvoria iba 14 percent z celkovej hmotnosti nášho tela – sú ľahšie ako naše svaly. Kosti nie sú mŕtve a suché – sú živé, a ak sa zlomia, dokážu sa zregenerovať.
Naše telo sa skladá z mnohých kostí, ktoré pracujú spoločne. Kosti sú spojené rôznymi druhmi kĺbov, ktoré určujú rozsah ich pohyblivosti. Keby sme nemali kolenné kĺby, museli by sme chodiť s vystretými nohami. Človek má tri druhy kostí – dlhé kosti, napríklad kosti nôh, krátke kosti ako sú napríklad kosti ruky a chrbtice a kosti ploché, napríklad kosti ramena a lebky.

Svaly

Kosťami našej kostry pohybujú svaly. Pomáhajú nám pohybovať sa všetkými spôsobmi od chôdze alebo od plávania po prehrávanie na magnetofóne či používanie počítača. Máme tiež iné svaly (napríklad v srdci), ktoré pracujú bez toho, aby sme na ne mysleli.

Pohyb svalov

Svaly pracujú tak, že sa skracujú. Hovorí sa tomu kontrakcia alebo zmršťovanie. Keď sa sval zmrští, zatiahne za kosti, ku ktorým je pripojený a tie sa pohnú.
Aj keď sa nazdávame, že sme v úplnom kľude, mnohé časti nášho tela sa pohybujú. Bije nám srdce, pracujú pľúca a takisto aj črevá. Všetky tieto pohyby robia svaly. V tele sa nachádza viac ako 600 svalov. Závisí od nich každé ohnutie, natiahnutie, skrútenie či obrat. Vždy, keď urobíme krok, použijeme asi 200 svalov. Pri skoku je to oveľa viac.
Svaly sú pripevnené ku kostiam a uvádzajú ich do pohybu. Svaly však dokážu iba ťahať, nedokážu tlačiť, preto vždy pracujú v pároch. Pri ohýbaní ruky spolupracuje dvojhlavý a trojhlavý sval. Pri stiahnutí dvojhlavého svalu dôjde k jeho skráteniu a zhrubnutiu. Vtedy sa ruka ohne. Trojhlavý sval sa uvoľní.
Prsty rúk nám umožňujú robiť rôzne pohyby – jemné, presné i také, čo vyžadujú silu. Na ohybných prstoch je množstvo drobných svalov, ktoré nám pomáhajú pri presnej práci. Spolupráca palca s ostatnými prstami nám umožňuje uchopiť predmety. Ruky sú také silné, že nás udržia aj keď sa zavesíme na tyč.

Potrava pre svaly

Aby naše svaly dobre pracovali, potrebujeme stravu, ktorá obsahuje bielkoviny. Bohatý obsah bielkovín majú vajcia, syr a strukoviny.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.