referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Valér
Štvrtok, 18. apríla 2024
Hospitalizácia v zdravotníckych zariadeniach ZOA 4
Dátum pridania: 18.01.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: anjelik809
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 479
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 

Hospitalizácia v zdravotníckych zariadeniach

Pri ochoreniach, keď nemožno pacienta vyšetriť, stanoviť mu diagnózu, alebo realizovať náročnú liečbu. Z ambulancie musí byť pacient prijatý do nemocnice. Odporúčanie na hospitalizáciu dáva praktický lekár. Bez odporúčania sa do nemocnice prijímajú pacienti s náhlymi stavmi (infarkt, úraz, pôrod...).

PRIJATIE PACIENTA:

Každé oddelenie má svoju tzv. prijímaciu ambulanciu. Veľké nemocnice majú tzv. centrálne príjmové oddelenie. Lekár pacienta vyšetrí a spíše dokumentáciu. Vystaví potvrdenie o PN (pracovnej neschopnosti), ak to predtým nevystavil obvodný lekár. Pacient má so sebou svoj zdravotný záznam. Sestra napíše pacienta do ambulantnej knihy, potom je odoslaný na príslušnú OJ (napr. chirurgické oddelenie traumatológie.). Pacient ide z príjmovej ambulancie do šatne pre pacientov, kde dostane lístok o úschove šiat – vypisuje sa 2x).
Pacient odovzdá sestre občiansky preukaz a preukaz poistenca. Sestra skompletizuje údaje o pacientovi a z PC vytlačí prednú stranu chorobopisu (pôrodopisu). Do chorobopisu vloží teplotnú tabuľku (dekurz). Zmeria pacientovi tlak, pulz, teplotu, váhu a výšku.
Pacient podpíše prehlásenie o cennostiach, zákaze fajčenia v areáli nemocnice, o tom, že bol poučený o svojom zdravotnom stave. Ak ide pacient na operáciu – informovaný súhlas s anestéziou.
Sestra spíše s pacientom ošetrovateľský záznam, pacient je uložený na izbu, neskôr ho prijme ošetrujúci lekár. Sestra napíše pacienta do stavu prijatých pacientov a dodatočné hlásenie o diéte.
Ak pacient nesúhlasí s hospitalizáciou podpisuje REVERZ.

PRELOŽENIE PACIENTA:

Počas hospitalizácie môže byť pacient preložený na iné oddelenie alebo OJ v rámci jednej nemocnice. Každé preloženie musí byť dohodnuté.
-potvrdenie o PN a prekladová OŠE správa
-preloženie pacienta do inej nemocnice je rovnaké ako pri prepustení pacienta.

PREPUSTENIE PACIENTA:

Ak sa pacientovi upraví zdravotný stav, je prepustený do domáceho ošetrenia. Prepustenie musí byť vopred oznámené pacientovi.
Dokumentácia, ktorú pripravíme pre pacienta:
-prepúšťacia správa pre praktického lekára
-sesterská prepúšťacia správa

Pred prepustením musí byť pacient poučený o diéte, užívaní liekov, životospráve. V deň prepustenia odovzdá pacient teplomer, príbor, potvrdenie o úschove šiat.
Ak nemá pacient zabezpečený odvoz domov, zabezpečíme mu sanitku, ktorú si pacient sám zaplatí.
Sestra pacientovi vydá lieky na tri dni a upozorní ho, aby sa hlásil do troch dní u svojho lekára.
Po odchode pacienta sa posteľ očistí a vydezinfikuje, aj s nočným stolíkom, liekovka, pohár, teplomer, príbor. Na posteľ sa navlečie čistá bielizeň. Sestra odhlási pacienta zo stavu prijatých a zo stravy.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.