referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Drahé kamene
Dátum pridania: 11.03.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: reason
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 242
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 6.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 10m 40s
Pomalé čítanie: 16m 0s
 

DRAHÉ KAMENE

Smaragd

Ľudská civilizácia od nepamäti obdivovala nádheru a dokonalosť prírody. Drahokamy sú toho dôkazom – ich krása je nadčasová a zahalená do rúška tajomstiev. V dávnej Indii mogulská kráľovná používala na omladenie a skrášlenie svojho zovňajšku vône, oleje a rôzne pleťové prášky vyrobené z prírodných drahokamov. Prírodný jas očiam dodával napr. smaragdový, zafírový alebo tyrkysový prášok, ktorý sa používal namiesto dnešných očných tieňov.

K najvzácnejším drahokamom patrí okrem diamantu zelená odroda berylu – smaragd (z gréckeho smaragdos = zelený). Svojou typickou zelenou farbou, ktorá je daná prítomnosťou chrómu a vanádu, sa často prirovnáva k jarným výhonkom trávy. V prírode sa vyskytuje aj v odtieňoch modrozelenej a žltozelenej.
Zriedkakedy nájdeme bezchybné a čisté smaragdy. Najväčším problémom tohto klenotu sú praskliny a citlivosť na svetlo. Ak sa čistý smaragd dostane z náleziska na vzduch, väčšinou sa zakalí a popraská. Preto sa impregnuje rastlinným olejom alebo priskyricou, aby sa zaliali jeho vnútorné trhlinky.

Smaragd v histórii

Povesť hovorí o nenájdenom poklade Inkov, v ktorom sa nachádza nádherný smaragd veľký ako slepačie vajce. Začiatkom 16. storočia španielski dobyvatelia boli obdarovaní krásnymi smaragdami Indiánov žijúcich v Južnej Amerike, kde neskôr vznikli najväčšie svetové náleziská smaragdov (Bogota, Kolumbia).

V Egypte sa verilo, že ak sa had pozrie na smaragd, okamžite oslepene. Staroveký dejepisec Herodotos popisuje smaragdový stĺp v Heraklovom chráme, ktorý v noci svieti a jeho svetlo oslepí každého hada.  Niektorí ľudia tvrdili, že smaragd posilňuje zrak a chráni pred slepotou. Pri zápaloch očí sa do očných kútikov dávali malé smaragdové perly. Zachovalá písomná zbierka hovorí, že cisár Nero používal na sledovanie gladiátorských zápasov brúsený smaragd.

Dominikánsky učenec Albertus Magnus považoval smaragd za ochrancu nevinnosti. Tento drahokam dokáže vraj prezradiť neveru medzi partnermi tým, že zmení svoju farbu alebo praskne. Podľa hviezdnej astrológie je smaragd kameňom, ktorý prislúcha ľuďom narodeným v mesiaci máj. Jeho zelená farba posilňuje nádej a nesmrteľnosť. Podporuje lásku, priateľstvo a harmóniu medzi partnermi. Prináša šťastie a lásku znameniam Býk, Blíženci, Baran a Škorpión.

Liečivé účinky smaragdu

Podľa litoterapie smaragd posilňuje srdce a celý imunitný systém. Pomáha pri bolestiach hlavy, chrbtice, epilepsii, znižuje krvný tlak a zlepšuje zrak. Dôležité upozornenie: smaragd je citlivý na teplo, nemôže sa čistiť parou a ultrazvukom. Snažíme sa ho len veľmi krátko nabíjať na nepriamom slnku.

Pravosť smaragdu

V smaragdových kryštáloch počas rastu alebo po ich vykryštalizovaní môžu vznikať uzavreniny (praskliny). Príčinou sú zväčša iné minerály, ktoré rástli súčasne s drahokamom a vypĺňajú jeho trhlinky. Zvyčajne pripomínajú pierka, krídelká hmyzu alebo odtlačky prstov. Uzavreniny sú považované za kazy, ale na druhej strane pomáhajú napr. pri rozlišovaní pravých smaragdov od syntetických. Pomáhajú tiež gemológovi (gemológia - náuka o drahých kameňoch) zistiť pôvod a lokalitu výskytu drahokamu.

Najväčší smaragd

K najväčším nájdeným smaragdom v surovom stave (teda v kryštáloch) patrí 1759 karátov vážiaci Guinnesov smaragd. Tento gigant sa našiel v meste Coscuez v Kolumbii a je vo vlastníctve národnej banky v Bogote.

 

Zafír

Zafír – názov tohto drahokamu je arabského pôvodu (sapphyros - modravý) a zaraďuje sa k odrodám korundu. Tento brat rubínu sa vyskytuje v prírode v rôznych farebných odtieňoch, dokonca i bezfarebný. Jeho pestrá farebnosť je spôsobená prímesami oxidov kovov. Najstaršie cejlónske zafíry sa vyznačujú svetlomodrou farbou a pochádzajú z naplavenín riek na Srí Lanke. Objavíme ich na krásnych šperkoch zo starého Ríma, Byzancie a stredovekej Európy. Už pri malej prímesi železa vzniká ružovo-oranžový zafír nazývaný padparadža, čo je zároveň sinhalské slovo pre lotosový kvet. V Barme a vo východnej Afrike nájdeme vzácne ružovo až takmer rubínovo sfarbené zafíry, čo je zase spôsobené prímesami chrómu. Žlto sfarbený zafír sa predtým nazýval orientálny topás a zelený zafír sa od stredoveku až do 19. storočia označoval ako orientálny olivín.

Zafír v histórii

V neskoršom budhizme sa zafír považoval za kameň, ktorý ukľudňuje myšlienky a pomáha mníchovi pri meditácii. Podľa indickej povery, kto nosil tento drahokam, bol ochránený voči chorobám a nebezpečiu poštipnutia hadom alebo škorpiónom. Antický lekár Galenus doporučoval nosenie zafíru ako amuletu proti zimnici a na zvýšenie potencie. V západnej mystike, gnostickej a kresťanskej, je zafír symbolom božskej múdrosti a čistoty. Svätý Jeroným o ňom povedal, že zmierňuje hnev boží. Zafírový amulet nosený na krku mal u nositeľov vzbudzovať dobré myšlienky, očistiť srdce a posilniť vieru. Čím žiarivejší bol drahokam, tým pevnejšia bola viera jeho nositeľa. V 12. storočí dal pápež Inocent III. príkaz, aby prstene biskupov a cirkevných hodnostárov boli zhotovené práve zo zafíru. Týmto klenotom bol podľa židovskej tradície zdobený aj prsteň kráľa Šalamúna.

Hviezdny - asterický zafír

Drahé kamene sa opracúvajú brúsením povrchu na viac rovných plôch – takzvaných faziet. Brusič sa musí snažiť o čo najdokonalejší výbrus, aby zvýraznil jedinečný jas každého drahokamu. Po vybrúsení môže vzniknúť na kameni zvýšený odlesk svetla v tvare hviezdy, ktorý nazývame asterizmus. Tento jav je spôsobený odrazom svetla od drobných vlákien rutilu (oxid titánu), ktoré sa nachádzajú vo vnútri kameňa. Takto vzniká hviezdny zafír, ktorý môže mať 4 alebo 6 lúčov.

Liečebné účinky zafíru

Podľa litoterapie, náuke o liečbe kameňmi, je zafír drahokamom vnútorného pokoja a napomáha telu dostať sa do psychickej rovnováhy. Jeho vnútorná sila koncentrácie pozitívne vplýva na našu nedočkavosť. Ukľudňujúca modrá farba zafíru napomáha i pri nespavosti. Vyčistený zafír sa môže prikladať priamo na postihnuté miesta pri nádorových a vredových ochoreniach kvôli utíšeniu bolesti. Pomáha vraj znižovať krvný tlak, teplotu a krvácanie. Zafírová voda sa používa napr. v kozmetike na čistenie pleti, na spevnenie nechtov a taktiež proti vypadávaniu vlasov. Podľa hviezdnej astrológie prináleží Saturnu a znameniam Býk, Panna a Váhy.

Prírodná a umelá imitácia zafíru

Zafír bol už v dávnej minulosti zamieňaný s inými veľmi podobnými drahokamami – akvamarínom, topasom alebo turmalínom. Podrobnejším výskumom sa nedávno zistilo, že napr. na svätováclavskej korune a korunovačnom kríži je jeden zafír nahradený modrým akvamarínom. Najbežnejšia umelá imitácia zafíru je modré sklo alebo bezfarebný kremeň. Takéto dokonalé napodobeniny zafíru sa vyskytujú napr. na ardénskom kríži z 9. storočia, ktorý sa nachádza v Norimberskom múzeu.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.