referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viktor
Pondelok, 26. februára 2024
Chlopňové chyby
Dátum pridania: 07.04.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: natali
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 293
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
CHLOPŇOVÉ CHYBY

Chlopňové chyby sú častými ochoreniami srdca. Prejavujú sa buď ako zúženie (stenóza) príslušnej chlopne, alebo ako nedomykavosť (insuficiencia) chlopne. Obidva typy chlopňových chýb sa niekedy kombinujú.
Zle fungujúca chlopňa vyvoláva hemodynamické zmeny. Príslušný oddiel srdca je vystavený zvýšenému pracovnému úsiliu, čo je kompenzované zhrubnutím svaloviny. Vďaka prispôsobivosti sa môže krvný obeh dlho udržať v normálnych medziach. Hovorí sa preto o kompenzovanej chlopňovej chybe. Trvale namáhaný hypertrofický oddiel srdca postupne ochabuje, čo sa anatomicky prejaví jeho rozšírením (dilatáciou) a funkčnou srdcovou nedostatočnosťou. Vtedy ide o dekompenzovanú chlopňovú chybu.
Chlopňové chyby môžu postihnúť buď len jednu chlopňu, alebo viac chlopní súčasne. Najčastejšie a najzávažnejšie sú tieto chyby:
1. zúženie dvojcípej (mitrálnej) chlopne,
2. nedomykavosť dvojcípej chlopne (mitrálna insuficiencia),
3. zúženie aortálnej chlopne (stenóza aorty),
4. nedomykavosť aortálnej chlopne (insuficiencia aorty).

Kardiomyopatia je chronické a trvalé poškodenie srdcového svalu. Charakterizuje ho zväčšenie srdca, poruchy srdcového rytmu a srdcová nedostatočnosť, ktorá sa zvyčajne nedá ovplyvniť kardiotonickou liečbou. Kardiomyopatie postihujú väčšinou mladých ľudí a postupne sa zhoršujú; ich prognóza je nepriaznivá.
Delia sa na:
- dilatačné (stázové, kongestívne),
- hypertrofické,
- reštrikčné a obliteračné.

Neurocirkulačná asténia je funkčná porucha srdca a krvného obehu bez organického nálezu. Choroba má preto rôzne pomenovania: kardiovaskulárna neuróza, srdcová neuróza, psychogénne kardiovaskulárne ochorenie. Je typickým príkladom tzv. funkčných porúch vo vnútornom lekárstve.
 
Zdroje: Kopecká, K. - Kopecký, P.: Zdravie a klinika chorôb
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.