referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viera
Streda, 5. októbra 2022
Zdravie
Dátum pridania: 26.09.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: cokoladka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 223
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 8m 0s
Pomalé čítanie: 12m 0s
 
BROKOLICA
„KYTICA ZDRAVIA“

Brokolica ja dnes vo svete jedným z najobľúbenejších druhov zeleniny. Ešte pred niekoľkými desaťročiami ju bolo možné nájsť zväčša iba v talianskych záhradách a kuchyniach.
Táto „ špargľa chudobných “ bývala kráľovnou zeleniny na hostinách v starovekom Ríme. Podávala sa v rozmanitých podobách, pričom najobľúbenejšia bola opražená s rascou, koriandrom, cibuľou, olejom a vínom.
Brokolica je užitočná pre zdravie prinajmenšom z piatich dôvodov :
1. Pomáha organizmu brániť sa proti rakovine žalúdka a hrubého čreva a ako tmavozelená rastlina, plná karotenoidov, chráni pred rakovinou pľúca a to aj pľúca fajčiarov. Štatisticky sa dokázalo, že ľudia, ktorí často konzumujú brokolicu, sú menej náchylný na rakovinové choroby.V pokusoch s morčatami sa dokonca dokázalo, že brokolica chráni aj pred účinkami radiačného žiarenia.
2. 100 ml uvarenej nakrájanej brokolice obsahuje asi toľko vitamínu C, ako je zdravotníkmi odporúčaná denná dávka.
3. Brokolica patrí tiež medzi bohaté zdroje vápnika, ktorý pomáha proti osteoporóze ( najmä u žien po klimaktériu ), ako aj pri spevňovaní kostí a zubov. V protiklade s mnohými mliečnymi produktmi nám v súvislosti s vápnikom ako celkom prvé zíde na um, že brokolica takmer neobsahuje tuk.
4. A ako posledné v brokolici je aj veľa draslíka, ochraňujúceho srdce.

O tom, že brokolica pomáha proti rakovine, sa začalo hovoriť, keď skúmali štatistiky porovnávajúce výskyt rakoviny so stravou chorých na rakovinu. V poslednom čase však vieme aj to, prečo je to tak. Americkí výskumníci izolovali zo zeleniny zložku zvyšujúcu aktivitu bunkových enzýmov, ktorá pôsobí ochranne proti nádorom. Táto látka, ktorá sa volá sulforafan, sa najhojnejšie vyskytuje v brokolici a príbuzných rastlinách, ako aj v mrkve a v zelenej cibuľke.
Našťastie, brokolicu môžeme vychutnávať vo forme predjedál či polievok, vyprážanú, v cestovinových jedlách, šalátoch, pizziach a v pečive – áno, dostať už aj žemle naplnené zeleninou. Je to veľká konkurencia pre všetky typy burgerov, ktoré bývajú nasiaknuté tukom.

CESNAK
„OD PRADÁVNEHO LIEKU K MODERNEJ POTRAVINE“

Celé stovky vedeckých prác sa už venovali štúdiu účinkov cesnaku na ľudský organizmus. V staroveku a stredoveku sa cesnak cenil ako liek na všetko, dokonca i na uštipnutie hadom. Ľudia ho považovali za čarovný prostriedok proti všetkému zlu – od moru až po upírov.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Zdravie SOŠ 2.9288 1581 slov
Zdravie 2.9531 568 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.