referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Piatok, 19. apríla 2024
Vietor ako geologický činiteľ
Dátum pridania: 05.04.2013 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: flyhigh
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 750
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 

ČO JE VIETOR?
Vietor je každodennou súčasťou života na Zemi. Ale čo to vlastne je? Touto otázkou sa zaoberali ľudia už odjakživa. Spočiatku si nevedeli vysvetliť, prečo vietor fúka, a preto si vytvorili nadprirodzenú bytosť - boha. Rôzne civilizácie mali rôznych bohov. Napríklad Gréci mali boha Zefyrosa, ktorý vládol západným vetrom. No prišla doba, kedy sa s takýmto nadprirodzeným vysvetlením ľudia neuspokojili, a preto skúmali ďalej a snažili sa vysvetliť tento jav pomocou prírody. Vďaka výskumom a rôznym pokusom dnes vieme, že vietor nie je nič iné ako prúdenie vzduchu.

VIETOR
Je to horizontálny pohyb (premiestňovanie) vzduchu vzhľadom na zemský povrch. Vzduch nie je vždy na jednom mieste, ale neustále sa pohybuje. Toto prúdenie vzduchu nazývame vietor.Pri určovaní vetra sa udáva smer - svetová strana, odkiaľ fúka a rýchlosť, akou fúka (čiže koľko metrov prekoná za sekundu). Vietor stále niekde fúka, či už jemný vánok, alebo ničivý hurikán. Je to masa pohybujúceho sa vzduchu, ktorá v dôsledku nerovnakého ohrievania atmosféry Slnkom prúdi z jedného miesta na druhé. Teplý vzduch je oveľa ľahší ako studený a tak stúpa nahor a na jeho miesto sa tlačí studený vzduch - táto cirkulácia vyvoláva vietor. Vietor je rozhodujúcim činiteľom pri pretváraní zemského povrchu.

ČINNOSŤ VETRA
Vietor má veľký vplyv na dianie v prírode. O tom, aké majú vetry vplyv, ako vplývajú na okolitý svet, sa zaoberajú rôzne vedné odbory, ktorých činnosťť nejako súvisí s vetrom. Vietor patrí k najdôležitejším činiteľom toho, ako dnes, v minulosti aj v budúcnosti, vyzerá, vyzerala a bude vyzerať naša Zem, konkrétnejšie zemský povrch. Činnosť vetra sa najviac prejavuje v suchých a horúcich púšťach, v horách, na piesočnatých plážach a riečnych nánosoch.

Vietor spôsobuje na zemskom povrchu dve najzákladnejšie činnosti:
1. rušivú
2. tvorivú

1. Rušivá činnosť vetra
Prejavuje sa odnášaním drobných úlomkov alebo pri prekážkach, ktoré sa vetru dostanú do cesty a vietor najľahšie čiastočky odnáša do diaľky (dochádza k veternej erózii). Rušivá činnosť pôsobí hlavne na púšťach. Vietor tam môže ľahko vyvievať a unášať piesok a prach, víriť ich pri pieskových búrkach. Pri rušivej činnosti vznikajú pieskové búrky a neskôr skalné útvary – hríby, mosty, brány a mestá.

-> Piesková búrka - Veľmi silný vietor odnáša malé, ale aj veľké čiastočky a obrovskou rýchlosťou ich prenáša na iné miesto. Zrnká piesku pri činnosti vetra vyletia iba do výšky asi 1 m. Preto sa skaly obrusujú najmä pri úpätí stien. Výsledkom tohto obrusovania sú rôzne obrúsené útvary (napr. hríby).
-> Skalný útvar - Skaly sa obrusujú a vytvárajú rôzne skalné útvary:

  •  hríby
  •  mosty
  •  brány
  •  mestá


2. Tvorivá činnosť vetra
Môžeme je pozorovať najmä v púštnych oblastiach a na piesočných brehoch mora. Prejavuje sa ukladaním odneseného piesku na iné miesto. Vietor navieva piesok a tak vytvára pieskové duny, čím tvorí zemský povrch najmä na púšťach.

-> Pieskové duny (presypy) - Vznikajú pri tvorivej činnosti vetra ukladaním piesku. Pripomínajú „snehové záveje“. Malé čiastočky piesku pri silnom vetre sú niekedy vynesené až do výšky niekoľko tisícok kilometrov. Ich ukladaním vzniká spraš. Na našom území duny vytvárajú ojedinelý vzhľad krajiny na Záhorí, v okolí Malaciek.

Druhy pieskových dún:
Podľa prúdení vetra, ktorý tlačí častice rozdeľujeme duny na:
a) KOSÁKOVÉ (barchany) – sú šikmé a pomaly sa presúvajú, typické pre oblasť Sahary
b) PRIEČNE (transverzálne) – prevládajúci jeden smer vetra
c) POZDĹŽNE – sú utvárané dvojicou vetrov z rôznych strán, čo má za následok ich zarovnanie do rovnobežných pruhov
d) PARABOLICKÉ – majú opačný smer ako barchany, sú typické pre pobrežné oblasti
e) HVIEZDICOVITÉ (pyramidálne) – zložené duny, ktoré sú utvárané väčším množstvom veterných prúdov pôsobiacich z viacerých strán
f) ŠPLHAVÉ – pohybujú sa smerom do kopca, zdanlivo proti grav. pôsobeniu


 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.