Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Tundry

Tundry sa nachádzajú v studenom podnebnom pásme v najsevernejšich oblastiach Európy, Ázie, Ameriky, Grónska a ďalších priľahlých ostrovoch. Slovo tundra v preklade znamená bezlesá, holá krajina. Celková rozloha svetovej tundry dosahuje asi 5 miliónov km2. Ročná priemerná teplota je v tundrách nižšia ako 0 °C . V zime tu teploty klesajú až pod –50 °C až na 8-9 mesiacov.

V tundrách, kde sú dlhé studené zimy a krátke leto s nedostatkom zrážok, dokážu prežiť iba veľmi odolné rastliny a živočíchy. Kvôli drsným klimatickým podmienkam tu rastú iba malé kríky (napr. zakrpatené vŕby) alebo byliny, ktoré sú plytko zakorenené. V najchladnejších oblastiach prežijú iba machy a lišajníky.

Živočíchy sa chladnému podnebiu prispôsobili tvorbou zásob podkožného tuku a hustou, v zime väčšinou bielou srsťou alebo perím. Typické živočíchy, ktoré tu žijú, sú soby, polárne líšky, polárne zajace a pižmone. S príchodom zimy sa väčšina živočíchov sťahuje na juh. Tie, ktoré by neprežili dlhú cestu napr. pižmone, lumíky a hranostaje zostávajú v tundre.

Pôdy v tundre sú neúrodné, obsahujú veľa skál a vo väčšine prípadov je pôda stále zamrznutá. Počas krátkeho leta sa roztápa iba slabá povrchová vrstva. Rozklad materiálu je veľmi spomalený, kvôli tomu je v tundre málo výživných látok. Vody je tu dostatok, ale väčšinou je prítomná v pevnom skupenstve.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk