referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Adrián
Štvrtok, 23. marca 2023
Hmyz
Dátum pridania: 20.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Einstein
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 343
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
HMYZ

Hmyz patrí do kmeňa Článkonožcov. Delí sa na rady napr.: Vážky-Vážka ploská

Rovnokrídlovce-Koník lúčny
Vši-Voš detská
Bzdochy-Ploštica posteľná
Rovnakokrídlovce-Vlnačka krvavá
Blanokrídlovce-Čmeľ zemný
Chrobáky-Bystruška medená
Motýle-Obaľovač jablčný
Sieťokrídlovce-Zlatoočka obyčajná
Dvojkrídlovce-Komár piskľavý
Blchy-Blcha psia

Vážka ploská: Vážky sú známe tým,že vedia rýchlo lietať a aké obdivuhodné výkony dokážu robiť vo vzduchu. Dokážu sa vystreliť rovno do hora ako raketa, padať strmhlav dole, otočiť sa, vznášať sa na jednom mieste, dokonca letieť dozadu a to všetko vo veľkej rýchlosti.

Koník lúčny: Niektoré koníky dokážu skočiť 20 krát ďalej, ako je ich dĺžka tela. Je to asi tak, ako keby človek jedným skokom preskočil po dĺžke dva dlhé autobusy. Voš detská: Voš detská parazituje vo vlasoch detí. Samička prilepuje vajíčka na vlasy. Voš detská je bezkrídla.

Ploštica posteľná: Vo dne sa zdržuje v štrbinách nábytku a dlážky, v noci cicia ľuďom krv. Ani ona nemá vyvinuté krídla.

Vlnačka krvavá: Žije na mladých výhonkoch a listoch ovocných stromov. Vlnačka krvavá a iné druhy vošiek vyciciavajú rastlinné šťavy z listov a mladých konárikov, ktoré potom uschnú.

Čmeľ zemný: Je čiernožltej farby, na konci bruška biely. Prezimujú len oplodnené samičky, ostatné jedince zahynú. Bystruška medená: Cez deň sa skrýva pod kameňmi a v noci chytá rozličný hmyz, mäkkýše a iné drobné živočíchy. Je typickým predstaviteľom dravého hmyzu. Požiera rôznych škodcov a tým je užitočná.

Obaľovač jablčný: Húsenica žije v jablkách a zapríčiňuje ich červivosť.

Zlatoočka obyčajná: Na jeseň sa sťahujú do obydlí a chát. Samičky v lete kladú vajíčka s dlhými stopkami a prilepujú ich na spodnú stranu listov stromov. Larvy sa rozlezú po strome a živia sa voškami.

Komár piskľavý: Samček sa živý rastlinnými šťavami. Samička sa živý krvou. Žije v blízkosti vôd ale jeho larvy a kukly žijú vo vode a sú potravou pre ryby. Na jeseň sa samičky sťahujú do pivníc a skladov, kde prezimujú.

Blcha psia: Má z bokov sploštené telo, na hlave krátke tykadlá. Má rýchly vývin, ktorý trvá od vajíčka až po dospelého jedinca 18 dní. Larvy sa vyvíjajú v psích búdach a na miestach, kde sa pes zdržiava. A tam sa aj zakuklia.
 
Podobné referáty
Hmyz SOŠ 2.9829 462 slov
Hmyz SOŠ 2.9652 141 slov
Hmyz SOŠ 2.9557 517 slov
Hmyz SOŠ 2.9631 6195 slov
Hmyz SOŠ 2.9530 668 slov
Hmyz 2.9730 755 slov
Hmyz 2.9892 762 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.