referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Móric
Utorok, 22. septembra 2020
Alkoholizmus a výživa
Dátum pridania: 24.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pingus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 477
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 9m 20s
Pomalé čítanie: 14m 0s
 
Kľúčové slová: alkohol, zdravie, výživa, ľudské telo, cholesterol HDL-LDL,
droga

Alkoholizmus je u nás hlavnou príčinou cirhózy pečene, ktorá zvyšuje riziko vzniku rakoviny pečene. Chronický alkoholizmus je spojený s fajčením cigariet, zvyšuje riziko nádorov ústnej dutiny, faryngu a ezofágu, možno i karcinogénu pŕs.(Klinická výživa,Keller, 1992). Alkohol vo svete
Najväčší svetový problém spojený s užívaním drog predstavuje alkohol. Ide o zásadný problém v Rusku, Európe aj v krajinách tretieho sveta. V spojených štátoch je na druhom mieste za tabakom. Priemerný Francúz vypije za rok 30 litrov alkoholu. Taliani sú na druhom mieste so štrnástimi litrami. Na treťom mieste nájdeme Švajčiarov so spotrebou 12 litrov ročne. Štvrté sú Spojené štáty s 9 litrami, ďalej Veľká Británia so spotrebou 8,5 litra. Tieto údaje pochádzajú z oficiálnych štatistík a môžu sa meniť. Napríklad vo Francúzsku poklesla ak budem vychádzať zo svojich osobných pozorovaní v krajinách tretieho sveta, odvážil by som sa tvrdiť, že niektoré z afrických nezávislých štátov by sa mohli umiestniť v prvej päťke. aj keď je ťažké získať prístup k zodpovedujúcim štatistikám, umiestnil by som napríklad Zambiu na jedno z vedúcich miest. U nás boli v r. 1991 registrované tieto údaje: 40% alkohol-8,34 l, víno-14,8 l, pivo146,9 l.

Liečivý dúšok
Dlhý čas si niektorí lekári mysleli, že alkohol uvoľňuje cievy dopravujúce výživu k srdcu. Verilo sa, že pohár vína zlepší dodávku kyslíka do srdca, a tak zníži riziko srdcového záchvatu. Súčasné výskumy ukázali, že to nielen nie je pravda, ale že dokonca platí pravý opak. Niekoľko pohárikov vyvolá kŕč vencovitých tepien, čím sa zníži prívod kyslíka do srdca, a to všetko prispieva ku vzniku infarktu myokardu -srdcového záchvatu. Ťažké jedlo zapité alkoholom môže byť pre osobu so záťaženými vencovitými tepnami vražednou kombináciou. Nedávno bolo veľa pozornosti venovanej tomu, že alkohol zvyšuje hladinu HDL cholesterolu, ktorý chráni pred srdcovými záchvatmi. Je skutočne pravdou, že alkohol zvyšuje hladinu HDL. Ale pri bližšom pohľade na chemickú štruktúru HDL zistíme, že existujú tri typy HDL, z ktorých iba jeden aktívne odstraňuje z tepien LDL cholesterol. Aj keď teda alkohol zvyšuje celkovú hladinu HDL, v skutočnosti relatívny podiel ochrannej látky znižuje.
Verejnosť, ako aj niektorí lekári, prijala dlhotrvajúci mýtus- totiž, že alkohol je zo zdravotného hľadiska prospešný.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.