referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Ťavy - koráb púšte
Dátum pridania: 27.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Einstein
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 379
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
KORÁB PÚŠTE
Na svete sú dva druhy ťavy a obidva sa stali domácimi zvieratami už veľmi dávno. Divú formu jednohrbého dromedára (Camelus dromedarius)už nepoznáme. Pravdepodobne už zdomácnela veľmi dávno, alebo už vymrela. Dnes síce žijú nejakí diví dromedári, hlavne v Austrálii, ale to sú len zdivočené domáce zvieratá. Diví predkovia sredoázijskej ťavy dvojhrbej (Camelus bactrianus ferus) žili pravdepodobne v malom počte až do našeho storočia a niektoré sa možno dodnes vyskytujú v púšti Gobi (možno v roku 1979, keď bola táto kniha vydaná – poznámka autora). Vlasťou dromedárov bol pred ich domestifikáciou arabský poloostrov a nie severná Afrika, ako sa uvádza. V severnej Afrike zdomácneli tieto zvieratá až v roku 2000 pred naším letopočtom.

Ťava dvojhrbá zrejme pochádza zo stredoázijských stepí od Kazachstanu až po nejaké Mandžudsko a bola tak ako dromedár zdomácnená veľmi dávno. Najstarší nález domácej ťavy pochádza zo stredoíránskeho Tepe Yahya a je datovaný do obdobia medzi 4500 a 3800 rokov pred naším letopočtom. V Tepe Yahya bola až do 3000 p.n.l. osada obchodujúca s juhozápadným Iránom. Ťava tam asi slúžila ako kamión, alebo niečo také. V oázach, stepiach a púšťach severnej Afriky a Prednej Ázie vzniklo kočovníctvo založené prevažne na chove dromedárov. Ťava dvojhrbá bola vždy len “prívažkem”(?neviem čo to môže byť) pri chove iných zvierat, predovšetkým “skotu”(?) a koňom. Chovatelia dromedárov zužitkujú hlavne mlieko. Ťavy porodia mladé každé dva roky a dávajú 11 až 15 mesiacov 1 až 7 litrov mlieka.

Začiatkom 1. tisícročia p.n.l. sa v Mezopotámii a od 3000. až 2000 p.n.l. taktiež v Egypte vyskytujú ťavy stále častejšie. Asýrčania sa v 9. storočí p.n.l. sa prvýkrát stretli ťavami v boji s Arabmi. Slúžili ale viac ako ťažné a nákladné zvieratá. Predná Ázia poznala už v 2. tisícročí tiež ťavu dvojhrbú, svedčí o tom pečať zo Sýrie. Na mnohých sibírskych skalných kresbách, ktorých vek však veľmi ťažko určiť, vidíme ťavy ako nákladné, jazdecké a ťažné zvieratá. Najzaujímavejším nálezom je plášť z ťavej srsti objavený v hrobe v obci Novosvodnaja v severnom Kaukaze. Do hrobu sa dostal okolo roku 2100 p.n.l. Pretože Kaukaz rozhodne nieje domovom tiav, dokazuje tento plášť, že ťavy zdomácneli najneskôr okolo roku 3000 p.n.l. Asýrčania pravdepodobne začali z krížením tiav a vznikal tulu. Toto zviera sa považuje za silné a trpezlivé a hlavne tá trpezlivosť je vlastnosť, ktorú rodičia tohto zvera nemajú.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.