Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Vidlohor Americký

Anglické meno Vidlohora Amerického je pronghorn , čo znamená rozštiepený roh. Skutočne , tento živočích , ktorý je akýmsi prechodom medzi ovcou a jeleňom, je typický dvoma pravými vidlicovito rozkonárenými rohmi , na koncoch zahnutými dozadu.

Vidlohor žije v stádach, ktoré sa koncom leta v čase párenia rozpŕchnu a znovu sa zídu začiatkom zimy Tiero stáda s viac ako sto jedincami neprestajne putujú za potravou. Živia sa trávou , kríkmi ,ale aj kaktusmi ,ak nie je nič iné. V polopúšťových oblastiach vidlohor dobre znáša smäd , ale keď sa mu naskytne príležitosť , dokáže vypiť veľké množstvo vody.

Vidlohor má dokonalý ventilačný systém , ktorý mu umožňuje kruté zimy I horúčavy leta. Jeho srsť je zdvojená dlhými ovládateľnými chĺpkami , ktoré môžu prilipnúk ku koži , čím chránia telo proti chladu, alebo naopak, môžu sa vzpriamiť a umožňujú tak cirkuláciu vzduchu , keď sa teplota príliš zvýši. Vo všeobecnosti sa vidlohor veľmi dobre prispôsobuje svojmu prostrediu , veľkým trávnatým rovinám v púšťových oblastiach a kamenistých oblastiach severoamerického kontinentu. Je rozšírený od Kanady až po sever Mexika , vyskytuje sa aj v strednej časti USA. Vysoko vztýčená hlava a pozoruhodná ostrosť jeho zraku mu umožňujú pozorovať okolie na veľlú vzdialenosť a včas zaznamenať približujúce sa nebezpečenstvo , ktoré predstavujú najmä kojoty a vlky. Ohrozené sú najmä mladé alebo osamelé jedince, kuktorým sa dravce približujú ,využívajúc terénne prekážky.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk