referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Štvrtok, 28. januára 2021
Stravovacie poruchy
Dátum pridania: 09.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Domique
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 275
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 8m 0s
Pomalé čítanie: 12m 0s
 
Každý človek ma svoju ideálnu hmotnosť, ktorá je daná pohlavím, vekom, výškou a tvarom tela. Lenže u niektorých ľudí sa prejavujú poruchy v stravovacích návykoch, čo ohrozuje telesnú rovnováhu a dokonca môže narušiť i citovú stránku človeka.
Ak dospelý človek zje priemerne 14 kg potravín týždenne, udržuje si po veľa rokov rovnakú telesnú váhu. Jeho telo potravu buď zúžitkuje, alebo ju vylúči. Avšak prijímané množstvo potravy nie je u všetkých rovnaké. Človek, ktorý ťažko fyzicky pracuje spotrebuje denné množstvo energie dvojnásobne vyššie ako človek pracujúci v kancelárii. Novorodenec, ktorý rýchlo rastie, potrebuje v pomere k telesnej váhe dvakrát toľko energie ako dospelý človek.
Pohonné hmoty (potrava), ktoré ľudské telo prijíma, sú spaľované a uvoľňujú sa tak formou tepla a energii. Energia obsiahnuta v jedle sa mení na kalórie alebo jouly, čo sú jednotky tepla vznikajúce tým, že niečo horí vo vzduchu. Ak prijmeme pohonných hmot (jedla) viac než vydáme, ukladáme si prebytok vo forme tuku, inými slovami, priberáme na váhe. Pokiaľ ale prijímame pohonných hmot málo, spálime aj uložený tuk a začneme chudnúť.

Obezita
Akýkoľvek človek, ktorého hmotnosť presahuje o 20% jeho hmotnosť ideálnu, je považovaný za človeka obézneho. Vo vyspelejších krajinách je to každý piaty muž a každá tretia žena.obezita môže spôsobiť vážne poruchy, ako sú napríklad poruchy krvného obehu, infarkt, mŕtvica, cukrovka alebo zlyhanie obličiek. Naviac obezita skracuje bežnú dĺžku života mužom o štvrtinu a ženám o šestinu.
Veľmi zriedka býva obezita spôsobená nejakou internou poruchou. Niekedy sa môže prejaviť zvýšením telesnej váhy nedostatočná činnosť štítnej žľazy alebo zvýšená činnosť nadobličik rovnako ako omnoho vzácnejšie vrodené sydrómy hormonálnych abnormalít a vrodených defektov, ktoré negatívne ovplyvňujú chuť k jedlu.


Prejedanie sa

Obezita môže byť aj dôsledok genetického dedičstva- niektorí ľudia sú proste k obezite náchylnejší než iní. Ale omnoho častejšie sa prejavuje ako dôsledok chybných stravovacích návykov získaných v rodine- konzumácia jedál doslova nabitých kalorickými tukmi a cukrami, desiaty zložené zo sušienok, cukríkov, koláčov, či smažených lupienkov doplnených tabuľkami čokolády, a to všetko spláchnuté množstvom sladkých nápojov alebo v prípade dospelých množstvom piva či miešaných alkoholických a nealkoholických nápojov.
V mnohých prípadoch hrajú pri prejedaní úplne rovnocennú rolu faktory citové a emocionálne.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.