referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Choroby hrubého čreva a pečene
Dátum pridania: 16.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kaja84
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 084
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 0s
Pomalé čítanie: 10m 30s
 
CHOROBY HRUBÉHO ČREVA

Úlohou tráviacich ústrojov je prijímať zvonku potravu a spracúvať ju mechanicky a chemicky tak, aby organizmus z nej mohol využiť najvhodnejšie zložky a vylúčiť nepotrebné zvyšky.
Choroby tráviacich ústrojov sú časté a závažné.

DRÁŽDIVÉ HRUBÉ ČREVO- predstavuje funkčnú poruchu čriev, vyvolanú určitým jedlom, prejedaním, telesnou alebo duševnou námahou, vzrušením a pod. Vyznačuje sa záchvatmi črevnej koliky a nutkavých stolíc. Trvalejším príznakom je škŕkanie a prelievanie v črevách, pocit nafúknutia, nadmerná plynatosť a bolesť v bruchu. Zvýšené črevné kvasenie vzniká tým, že nestrávené cukry sa dostanú do vzdialenejších častí čreva ako obvykle a tam sa účinkom kvasných mikróbov skvasia. Pritom vznikajú organické kyseliny, ktoré dráždia sliznicu, zvýšená tvorba CO2 zapríčiňuje plynatosť čriev. Časté sú aj bolesti v oblasti slepého čreva. ZVÝŠENÁ HNILOBA je podporovaná prekrmovaním mäsa, nedostatočné požuvanie potravy, niektoré chirurgické zásahy na žalúdku a nedostatok štiav podžalúdkovej žľazy.
V podstate ide o poruchu trávenia bielkovín, kt. nestrávené prenikajú do vzdialenejších partií čreva, kde sa urýchlia črevné hnilobné pochody. Liečba - pri zvýšenom črevnom kvasení sa zameriava na diétne opatrenia. Obmedzí sa prívod cukrov a uprednostňujú sa ľahko stráviteľné bielkoviny ( tvaroh, smotanový syr, vajíčka a jemné mäso).
- pri zvýšenej hnilobe sa prejde na sacharidovú stravu ( múčne jedlá, ovocné šťavy, mlieko, ryža) a zníži sa príjem bielkovín
No v obidvoch prípadoch možno účinne zasiahnuť liekmi s protibakteriálnym účinkom
( sulfónamidy).

VREDOVÝ ZÁPAL HRUBÉHO ČREVA – Je to zdĺhavé ochorenie s tendenciou rodinného výskytu. Pri jej vzniku má nesporne dôležitú úlohu porucha vyššej nervovej činnosti, pretože osoby, postihnuté touto chorobou sú precitlivené a jemné. Ochorenie sa začína prekrvením a opuchom sliznice konečníka a hrubého čreva. Sliznica sa tým stáva krehkou a ľahko krváca. Niekedy sa pridruží aj infekcia, alergia, ale aj tvorba protilátok pôsobiacich proti vlastnej sliznici hrubého čreva, čo vyústi do tvorby hnisavých vredov, ktoré preniknú niekedy do takej hĺbky, že prederavia črevnú stenu a vznikne zápal podbrušnice.
V ľahšej forme choroba postihne len konečník no pri ťažších typoch je postihnuté hrubé črevo po konečník. Stolica tu býva premiešaná krvou. Po jedle sa prejavujú kolikovité bolesti. Chorí trpí nechuťou do jedla a vyvinie sa uňho málokrvnosť.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.