referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zita
Štvrtok, 2. apríla 2020
Význam chovu jalovíc
Dátum pridania: 19.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: frappe
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 222
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Význam chovu jalovíc a pasenie jalovíc.

Význam : Spočíva v zabezpečení dostatočného množstva ,ale hlavne v požadovanej kvalite stáda mladých chovných jalovíc. Rozhodujúci faktor zaradenia jalovíc do chovu je vek 16-18mesiacov a hmotnosť 380 Kg. Zabezpečiť dostatočné množstvo a v požadovanej kvalite také stádo mladých chovných jalovíc , ktoré budú zaradené do základného stáda kráv. Jalovice musia ovplyvniť základne stádo kráv vekové ,zdravotne a kvantitatívne.

Pasenie jalovíc :Je najrozšírenejší spôsob výživy a treba ho organizovať tak ,aby jalovice boli dostatočnú dobu na pasienku kde v blízkosti bude zabezpečená voda.
Spôsob pasenia :volné ,oplôtkové dávkové .Príprava jalovice na pasenie : Prvé dva dni venovať zoznámeniu sa zvierat z pasienkom. Jaloviciam pred začatím pastevného obdobia ošetríme paznechty. Dvojročná jalovica zožerie za 1 deň 40-45 Kg zelenej hmoty. Jalovice vždy pred pastvou odvážime každú zvlášť. Význam chovu jalovíc spočíva v tom, že chovné jalovice nám zabezpečujú reprodukciu základného stáda kráv, ktorých sa ročne v stádach vyraďuje- brakuje z chovu až 25 %.
Snaha chovateľa je aby do ďalšieho chovu boli zaradené len tie jedince ktoré budú lepšie ako boli kravy ktoré boli vyradené, alebo na takej úrovni.
Chovné jalovice počas vegetácie pasieme na vidieku, na veľkých pasienkoch preto je dobré keď na pasienkoch majú vybudovaný ľahký prístrešok zo strechou a pevnými stenami kde je pitná voda krmný žľab na prikrmovanie senom alebo silážnou kukuricou, pevnú podlahu, fixačné boxy 1,2 pre veterinárne zákroky a insemináciu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.