referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Rozmnožovanie
Dátum pridania: 21.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Sonya
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 105
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
Samičky pachovými žľazami lákajú samčekov, ktorí ich na mieste oplodňujú.
Potom, čo samička vyberie vhodné miesto, pustia sa spolu s partnerom do práce. Na začiatku robia všetko vlastnými nohami a kusadlami. Pracne vyhĺbia chodbičku a na koniec vytvoria malú komôrku, kde samička nakladie vajíčka. Z nich sa vyliahnu larvy a keď sa vyliahnu bezkrídly robotníci, mení sa spôsob života. Robotníci urobia novú zvláštnu komôrku pre kráľovský pár a kráľovná ihneď kladie ďalšie vajíčka. Zatiaľ čo sa samček podstatne nemení, kráľovná postupne narastá do veľkých rozmerov a pripomína veľkú tlstú húsenicu. Mnohonásobne sa zväčšuje, presne povedané zväčší sa jej zadoček, ktorý je naplnený vajíčkami. Je to akýsi rodiaci stroj, ktorý je denne schopný naklásť 5-30 vajíčok. Za viac ako 20 rokov života ich vyprodukuje okolo 200 miliónov. ROZMNOŽOVANIE – slúži na zachovanie jedinca a druhu. Bunky sa množia hlavne delením. U jednobunkovcov tak vznikajú nové jedince, u mnohobunkovcov nové bunky. Význam rozmnožovania je v obnove a raste. Rozoznávame rozmnožovanie pohlavné a nepohlavné.
Pásomnice cudzopasia v tráviacej sústave stavovcov. Pásomnice majú ploché ,dlhé ,úzke telo tvorené z veľkého množstva článkov. Rozmnožuje sa tak že zrelé vajíčka sa s tela dostávajú s von v posledných článkov ktoré sa otrhnú a spolu s výkalmi sa dostávajú s tela von. Namiesto nich dorastú za hlavou nové články. Ak článok s vajíčkami zožerie napr. ošípaná, v ej žalúdku sa článok rozruší a z každého vajíčka vylezie larva s tromi pármi chitínových háčikov zvaná onkosféra.

1. Kambrium charakterizuje ďalší rozvoj života. Pre túto dobu sú charakteristické článkonožce, z nich najmä trilobity, a vyskytujú sa aj živočíchy z predchádzajúcej doby. Život sa stále sústreďoval vo vodnom prostredí.
2. Ordovik. 3. Silúr je doba, ktorej sa začína prechod rastlín na suchú zem. V moriach žili predchodcovia dnešných korálov. Veľmi významnou skupinou sú graptolity. Objavujú sa prvé stavovce podobné rybám.
4. Devón charakterizuje ďalší rozvoj suchozemských rastlín, a tiež osídľovanie prvých suchozemských živočíchov, najmä zástupcov článkonožcov. Koncom tohto obdobia sa vyskytujú prvé suchozemské stavovce – obojživelníky.
5. Karbón je dobou obrovského rozvoja suchozemských rastlín, najmä papraďorastov a prasličiek, z ktorých vznikli čierne uhlie. Známe sú už i ihličnaté stromy. V lesoch žije veľa živočíchov najmä hmyz. Zo stavovcov sa objavujú prvé plazy.
6. Perm je obdobným znižovania vlhkosti vzduchu.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Rozmnožovanie SOŠ 2.9591 1211 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.