referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľuboš, Ľubor
Piatok, 24. septembra 2021
Génové modifikácie
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: music
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 634
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
"alebo človek dokázal vo svojej histórii zneužiť všetko-
z ocele sa kovali pluhy, ale aj meče..."

Končiace sa 20.storočie prinieslo so sebou prevratné zmeny, naše vedomosti a technická úroveň dosiahli neuveriteľné možnosti.Zvládli sme rozštiepenie atómu
,zhodili bombu ,ale postavili aj elektráreň. Vystrelili raketu na Mesiac, ale aj na svojho brata. Porazili sme obávané infekcie a predĺžili ľudský vek. Vedci z oblasti biológie – genetiky postupujú v skúmaní stále ďalej a ďalej. Veľa sa hovorí o klonovaní. O čo vlastne pri klonovaní ide? Princíp je v tom, že z ľubovoľnej bunky /nie z pohlavnej / akéhokoľvek organizmu rastlinného alebo živočíšneho pôvodu , ktorý sa má klonovať, sa vyberie jej jadro a vloží do vajíčka s odstránením pôvodným jadrom. Takto oplodnené vajíčko sa vloží do maternice, kde sa štandartným spôsobom vyvinie. Vzniknutý jedinec je geneticky identický jedincovi z ,ktorého bolo odobraté jadro bunky. V 60.rokoch vedci urobili úspešné pokusy pri klonovaní nišších živočíchov žaby a pod. V roku 1997 team Dr.Iana Wilmuta z Edinburgu vyvolali obrovskú pozornosť klonovaním ovce - známa to ovca Dolly .Pokusy sa prudko rozbehli a najnovšie sú klonované šestorčatá prasiatka z istej britskej firmy. Začalo sa „pošepkávať“,že sa klonovanie mohlo uskutočniť aj na ľudskom organizme. Istý časopis na to výstižne zareagoval titulkom „ Dnes ovca a zajtra pastier“.
Klonovanie ľudskej bytosti môže mať explozívne účinky tak pre život jednotlivca ako aj pre život spoločnosti. Vhodnou génovou manipuláciou je možné odstrániť dedičné choroby a poškodenia, zvýraznenie resp.potlačenie niektorej fyzickej alebo rozumovej schopnosti. Zároveň hrozí veľké nebezpečenstvo zneužitia tohoto poznatku na selekciu ľudí na biologický materiál, z ktorého by novodobý „bohovia“ vyberali len potrebné zložky. Nik doteraz sa nezaoberal dosahom klonovania na vedomie klonovaného jedinca. Nový jedinec stráca svoju jedinečnosť a nikto nevie dosah na jeho psychiku, bude to nový človek alebo dokonalá replika darcu jadra bunky? Z nášho kresťanského pohľadu bude mať dušu, alebo to bude len mysliaci biologický stroj resp. budú na svete dvaja totálne rovnaký ľudia tak po stránke fyzickej ako aj duševnej?
Bol by som nerád, aby môj článok bol vnímaný ako odsúdenie akéhokoľvek skúmania v oblasti genetiky. Veď vďaka génovým technológiám bol vytvorený inzulín ľudského pôvodu, ktorý plne nahradil používaný zvierací.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.