referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Timotej
Nedeľa, 24. januára 2021
Pásavce
Dátum pridania: 26.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: xlolita
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 244
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 7m 40s
Pomalé čítanie: 11m 30s
 
Obrnenec v ríši zvierat

Vrstovník dinosaurov, ktorého jedinou ochranou je pancier z pohyblivých pásov, prechádzal od tisícročia k tisícročiu rovnako bezstarostne ako dnes prechádza diaľnica. Od jurského obdobia až do našich dní sa nezmenil a zabývava sa stále na nových územiach.


Mláďa pásovca dospieva veľmi rýchlo a v šiestich mesiacoch sa už môže samé rozmnožovať.
Mláďatá pásovca deväťpáseho sú identické ako podobou, tak aj pohlavím, pretože pochádzajú z jedného oplodneného vajíčka.

Pásovec deväťpásy (Dysipus novemcintus) nazvaný podľa vysoko klenutého panciera s ôsmymi až deviatimi pružnými pásmi, zahájil tiahnutie do južnej časti USA koncom 19.storočia. Vlastne to bol oprávnený návrat, pretože tento malý obrnenec tam asi pred deviatimi miliónmi uzrel svetlo sveta ,a neskôr sa odobral do južnej časti amerického kontinentu. Neskôr ho klimatické a geologické procesy úplne nezávisle na jeho vôli uväznili v Južnej Amerike a nedovolili mu vrátiť sa do rodných končín. A tak sa zastavil vývoj tohto živočícha ,ktorý tu čakal až sa oba diely Ameriky zasa spoja.
Je to najrozšírenejší druh pásovca, ktorý ako jediný málozubých žije nielen v Latinskej Amerike, ale aj na juhu USA. Od roku 1880 sa hranica jeho výskytu posunula z Texasu do Oklahomy, Alabamy a Colorada. Pravda je, že nejde vždy o kolonizáciu úplne samovoľnú, pretože veľký počet exemplárov sem vysadil človek, ktorý ocenil ako tomuto tvorovi živiacemu sa hmyzom chutia zhubní škodci poľnohospodárskych plodín. Pásovec deväťpásy
obýva najrôznejšie prostredia a vystupuje v aj vysoko do hôr až do výšky 3000 m n.m.

Základné údaje
Pásovec deväťpásy patrí do radu ‘málozubých ‚(Xenartha), z čeľadi pásovcovitých (Dasypodidae). Málozubí,ku ktorým patria iba štyri čeľade –lenochodovití dvojprstý, lenochodovitý trojprstý ,mravenčiarovitý a pásovcovitý,neprekračujú hranice Nového sveta.
Nikde inde než v Amerike nežijú a zrejme ani nikdy nežili.
popis akéhokoľvek pásovca (je ich dvadsať druhov) ani nejde začať ináč než u panciera, ktorý chráni väčšiu časť tela. Tvoria ho rôzne veľké a tvarované doštičky, zospodu kostené a na vrchu pokryté rohovinou, ktoré vznikli premenou jednotlivých vrstiev kože a sú usporiadané v štítoch a priečnych pruhoch. Najčastejšie môžeme rozlíšiť na pancieri štít hlavový, ramenný a rôzny počet voľných pásov, v ktorých doštičky spojuje ohybná koža. Vďaka tomuto nie je pásovec vo svojom pancieri strnulo uväznený ako korytnačka.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: 100+1 zahraničných zaujímavostí
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.