referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Timotej
Nedeľa, 24. januára 2021
Kakapo
Dátum pridania: 26.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: xlolita
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 610
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Zem chodiacich vtákov


Kakapo patrí medzi najohrozenejších živočíšne druhy na zemeguli. Je súčasťou unikátnej fauny novozélandského súostrovia a tým ochranárov už niekoľko rokov bojuje o jeho prežitie.

História kakapov začína pred osemdesiatimi miliónmi rokov ,keď sa pôvodný prakontinent Gondwana rozdelil na menšie časti a vznikli mimo iné aj samostatné útvary ako Austrália, Nová Kaledónia, Nová Guinea a Nový Zéland. Novozélandský archipel sa stal doménou vtákov, pretože tu (s výnimkou netopierov ) nežili žiadne cicavce, ktoré by im konkurovali. Vtáky tu bez prirodzených nepriateľov strácali svoju ostražitosť a mnohé druhy sa dokonca odnaučili lietať a prispôsobili sa životu na zemi. Dnes takto žije napríklad kivi (niekoľko druhov rodu Apteryx) ,obyvateľ močiarov takahe (Notornis mantelli) a už spomínaný kakapo.

Soví papagáj
Kakapo, inak tiež soví papagáj (Stigops habroptilus )sa adaptoval na nočný život a dokonca aj vzhľadom sa dnes so svojím závojom jemného( „chmírí“) páperia podobá viac sovám než papagájom. S prechodom na pozemský spôsob života zvyšoval svoju hmotnosť a mohutnel.
Dospelý kakapo dnes dosahuje až 3,5 kilogramu živej váhy a výšku 63 centimetrov prekoná
aj veľké ary. Počas miliónov rokov žil vo svojom úkryte medzi koreňmi lesných velikánov pokojným a nerušeným životom.
Prvá pohroma prišla pred tisíckami rokov a druhá, o veľa väčšia , neskôr nasledovala asi pred sto sedemdesiatimi rokmi. Ostrov postupne osídlili ľudia- najskôr Maurovia, neskôr belosi – následne nato vyrúbali 90% lesných plôch, ktoré boli útočiskom mnohých vzácnych novozélandských živočíchov. Spolu s človekom prišli aj potkany, kuny a mačky. Kakapovia sa im snažili uniknúť, ale zakrpatené krídla im umožňovali nanajvýš kĺzavé niekoľkometrové poskoky. Ich koniec sa zdal byť neodvrátiteľný .
Ohrozenie
V roku 1996 sa počet kakapov na Novom Zélande odhadoval na posledných päťdesiat exemplárov. Na ostrove Stewart Island prežil jediný kakapo. Keď biológovia v roku 1997 tohoto posledného mohykána objavili, previezli ho do prísne stráženej rezervácie na ostrove Maud Island, kde sa spolu s ďalšími pätnástimi ďalšími príslušníkmi svojho druhu môže pohybovať vo vymedzenom priestore. Doslova päť minút pred dvanástou sa podarilo zahájiť rozsiahlu kampaň na záchranu vzácnych vtákov.
Podporu našli záchranári taktiež v koncerne Comalco, ktorý do projektu investoval značné čiastky.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: 100+1 zahraničných zaujímavostí
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.