referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Móric
Utorok, 22. septembra 2020
Biorekordy - Rýchlosť
Dátum pridania: 04.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wydlakdb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 942
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
Počuli ste už o pretekoch dážďoviek? Na trati dlhej 60 cm zvíťazila súťažiaca menom Willie, keď ju zdolala za 2 minúty a 15 sekúnd. Pri bežeckých pretekoch ošípaných sa najčastejšie behá na vzdialenosť 100 metrov. Dosiaľ najlepší výkon? Veľmi dobrých 12,4 sekundy…

ŽIVOČÍCHY
V živočíšnej ríši je rýchlosť dôležitým predpokladom úniku pred nebezpečenstvom, alebo na druhej strane pri love koristi. V jednom aj v druhom prípade ide o prežitie na rozdiel od človeka, ktorý sa „ponáhľa“ za slávou či ocenením. V olympiáde tvorstva by však človek veľmi neuspel. Veď sa len pozrime.

NAJRÝCHLEJŠIE SUCHOZEMSKÉ ZVIERA
Gepard štíhly je meno, ktoré vzbudzuje rešpekt v živočíšnej ríši. Loví tak, že sa pomaly prikradne k obeti s telom pritisnutým tesne k zemi. V primeranej blízkosti sa začne neúprosná naháňačka. Za 3 sekundy mu na „tachometri svieti“ rýchlosť 100 km/h a za 5 sekúnd dosiahne neuveriteľných 120 km/h! Korisť zrazí k zemi, prehryzne jej hrdlo a tak ju usmrtí. Gepardy sú stavané na šprint, preto nemajú výdrž. Rýchlo bežia len na krátke vzdialenosti (asi 500 m).
Štíhle a dlhé nohy svedčia srncovi lesnému žijúcemu aj v našich lesoch. Dosahuje tiež úctyhodných 88 km/h, pravda v nezalesnenom území.

LIETAJÚCI REKORDÉRI
Obidva najrýchlejšie „stíhače“ na svete žijú hojne aj na našom území. Postrachom múch a iného lietajúceho hmyzu je dážďovník. Svoju korisť chytajú do otvoreného zobáka počas letu v rýchlosti až 300 km/h. Ich manévrovanie v tejto rýchlosti je priam virtuózne, čo im zabezpečujú úzke a dlhé krídla. Nápadne sa podobajú na lastovičky, ale ich bruško nie je biele (sú celé hnedé), chvost nemajú úzky, ale roztiahnutý a svoju prítomnosť oznamujú dlhým prenikavým pískaním.
Sokol sťahovavý je zase nebezpečenstvom pre iné vtáky, najmä holuby a malé cicavce. Lieta rýchlosťou 280 km/h, na korisť sa vrhá rýchlosťou 350 km/h, no ak letí strmhlav dole, dosahuje závratných 400 km/h!
Medzi hmyzom u nás dominujú motýle – lišaje, ktoré dokážu lietať aj na tisíckilometrové vzdialenosti rýchlosťou 54 km/h.

ŽIVÉ TORPÉDA
Telo má vretenovitý tvar, hlava je zahrotená, chvostová plutva má tvar polmesiaca, chrbtové plutvy dobre priliehajú na telo, takže nevzniká zbytočné trenie. Rýchlosť 80 km/h. Tuniak. Najrýchlejšia ryba, ktorej mäso sa stále považuje za pochúťku aj u nás. Často sa však stáva korisťou najrýchlejšieho morského cicavca – kosatky dravej, ktorá pripláva rýchlosťou 57,5 km/h.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.