referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Nedeľa, 8. decembra 2019
Biorekordy - Veľkosť
Dátum pridania: 04.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wydlakdb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 820
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Medzi najvyššou stavbou a najväčším stromom je výškový rozdiel až 400 metrov. Opačný je však vekový rozdiel. Objekt má len niekoľko rokov a strom vyše 3000. Na Seychelských ostrovoch pri východoafrickom pobreží, je zakázané stavať budovy vyššie ako sú okolité lesy, čo je asi 25 metrov. Žeby si tu viac vážili stromy?

ŽIVOČÍCHY
Obry bez kostry
Živočíchy sa delia na dve základné skupiny. Tie, ktoré nemajú tvorené telo z kostí, tzv. bezstavovce, a tie, ktorých telo drží kostra, tzv. stavovce. Teraz bude reč o bezstavovcoch. Najväčším pavúkom na svete je vtáčkar chlpatý z Južnej Ameriky, ktorého telo s roztiahnutými nohami je veľké 25 cm. Kráľovná Alexandra z Austrálie veľká 30 cm je zasa najväčším motýľom na svete.
Na juhu Slovenska sa vyskytuje najväčší motýľ v Európe okáň hruškový, ktorý je presne o polovicu menší. Fúzač obrovský je so svojimi 27 cm skutočným lietajúcim gigantom medzi chrobákmi. No naším najväčším chrobákom je roháč veľký (10 cm), ktorý dostal svoje meno podľa dvoch parohovito rozvetvených hryzadiel dlhých až 2,5 cm. Pri hmotnosti okolo 14 gramov údajne dokáže utiahnuť vozík s hmotnosťou 1,58 kg, čo je 100-násobok vlastnej hmotnosti.

Rybie rekordy
Stavovce ako skupinu delíme na 5 tried, ktoré na seba vývojom nadväzujú. K triede rýb budeme priradzovať aj žraloky, ktoré síce nie sú pravými rybami, no môžeme ich sem zaradiť, pretože majú s nimi dosť spoločného. Z tohto hľadiska môžeme za najväčšiu rybu považovať žraloka obrovského (18 m), ktorý však nie je nijako škodlivý, keďže sa živí len morským planktónom. Zato jeho príbuzný žralok modrý je najväčšou mäsožravou rybou. Tento až 9-metrový pirát denne prepláva vyše 500 km.

Vo vode i na suchu
Na japonských ostrovoch žije veľmlok japonský, najväčší obojživelník na svete. S dĺžkou 180 cm a váhou 90 kg sa dožíva aj 60 rokov. V pralesoch Strednej Afriky sa zasa vyskytuje najväčšia žaba. Skokan goliát tu dorastá do veľkosti 30 cm.

Život na bruchu
Pripomínajú pradávne hrôzostrašné jaštery. Podľa úradných údajov zožerú v Afrike asi tritisíc ľudí ročne. Keď sa niekto stane ich obeťou, domorodci povedia: „Haizuru – shauri ya munga.“ (Nič sa nestalo, bola to vôľa bohov.) Krokodíly sú najväčšie plazy, ktoré rastú počas celého života a dorastajú do dĺžky až 7 m. No najdlhším plazom na svete je pytón mriežkovaný, had s typicky veľkou hlavou a žltými očami dosahujúci dĺžku 9,75 m.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.