referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ivica
Nedeľa, 15. decembra 2019
Biorekordy - Miniveľkosť
Dátum pridania: 04.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wydlakdb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 813
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
V roku 1895 zomrela v USA najnižšia žena na svete, ktorá merala 61 cm. Z viac ako 600 svalov v ľudskom tele je strmienkový sval v uchu najmenší. Má hmotnosť 0,01 g a je dlhý 1 mm. V roku 1997 v USA zaregistrovali najmenšieho koňa. V kohútiku mu namerali 47 cm a váhu 18,8 kg.

Aj to najmenšie stvorenie má na tejto Zemi svoje nezastupiteľné miesto. Veď si len zoberme mikroskopické rastlinky, ktoré sú súčasťou planktónu. Produkujú viac kyslíka ako všetky lesy na súši. Drobné jednobunkovce sú zasa významným zdrojom potravy vodných živočíchov. Dnes si predstavíme ich väčších, i keď pre nás maličkých príbuzných.

ŽIVOČÍCHY
Lietajúce miniatúry
Prv než začnem písať o vtáčích rekordmanoch, skúste si tipnúť, aký rozdiel je medzi najmenším a najväčším vtáčím vajcom… Najväčšie vajce nájdené roku 1988 v hniezde pštrosa malo dĺžku 20,32 cm, priemer 15,24 cm a vážilo 2,36 kg. Najmenšie objavené malo dĺžku 7 mm, priemer 5,25 mm a hmotnosť 0,027 g! Z takýchto malých vajec sa liahnu „miniatúrne vrtuľníky“ medzi vtákmi – kolibríky. Najmenší z nich je kolibrík Mellisuga helenae, ktorý žije na Kube. Samček váži 1,6 g a meria 5,7 cm, pričom polovicu dĺžky tvorí zobák a chvost. Pretože ich krídla sa otáčajú všetkými smermi, sú schopné sa v momente zastaviť, vznášať sa bez pohybu, ako aj letieť dozadu. Majú dlhý tenký zobák a rovnako dlhý jazyk, ktorým získavajú nektár z tropických kvetov.
Trepotavým letom pripomínajúcim let kolibríka sa vo vzduchu udržiava najmenší vták na našom území. Králik zlatohlavý je zároveň s hmotnosťou 5 – 7 g a dĺžkou 9 cm najmenším vtákom v Európe. Len o niečo väčší je oriešok hnedý (11 g, 9,5 cm), ktorý sa hojne vyskytuje v krovinách od nížin po hornú hranicu lesa.
Vzduch je domovom aj pre jeden rad z triedy cicavcov – netopiere. Najmenším na svete je netopierik najmenší žijúci v jaskyniach juhozápadného Thajska. Pri zložených krídlach dosahuje dĺžku iba 33 mm a váži len 2 g. Na Slovensku mu konkuruje večernica malá s hmotnosťou 4 až 7 g a dĺžkou tela okolo 4 cm, ktorý sa často zdržuje v ľudských obydliach, v štrbinách múrov, striech a podobne.

Žabka a miniplazy
Podľa najnovších objavov je najmenším obojživelníkom a zároveň aj najmenším stavovcom na Zemi žaba eleutherodactylus limbatus. Žije v tropických lesoch na ostrove Kuba a dorastá do dĺžky 8,5 – 12 mm! Len o niekoľko milimetrov väčšie sú najmenšie plazy, konkrétnejšie gekóny a chameleóny. Ich zástupcovia sphaerodactylus parthenopion (Dominikánska republika) resp.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.