referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zora
Streda, 22. januára 2020
Biorekordy - Dlhovekosť
Dátum pridania: 04.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wydlakdb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 946
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Ľudí už oddávna priťahovala otázka, ako si predĺžiť život. Omladzujúce kúry, lieky proti smrteľným chorobám, elixíry života, zmrazovanie… To všetko poukazuje na to, že človek chce poraziť zákony prírody – čas, ktorý mu bol na Zemi určený.

Najstarší Slovák, ktorý sa podľa neoverených správ dožil 185 rokov, bol Peter Čartan (1539 – 1724). Správu o tom vrchnosti podal farár z Valaskej Belej, no dnes to môžeme považovať skôr za legendu. Preukázateľne najstaršieho veku sa dožila Katarína Čavojová z gemerskej obce Vyšná Pokoradza. Zomrela v roku 1991 ako 110-ročná.
Najstarším človekom, ktorého registruje aj Guinnessova kniha rekordov, bola Francúzka Jeanne-Louise Calment. Mala 14 rokov, keď bola v roku 1889 skonštruovaná Eiffelova veža v Paríži. Žila extrémne aktívnym životom. Do 85 rokov sa venovala šermu a na bicykli prestala jazdiť, keď mala 100 rokov. V 114-ich sa stala najstaršou filmovou herečkou vo filme Vincent a ja. Táto „stará mama“ Francúzska zomrela 4. augusta 1997 vo veku 122 rokov a 164 dní.

ŽIVOČÍCHY
Symbol pominuteľnosti
Oproti dlhožijúcim rekordérom prírody stojí na druhej strane hmyz, ktorý si to tu na Zemi dlho nevychutná. Podstatnú časť svojho života (1 až 3 roky) síce prežije v štádiu larvy na dne stojatých alebo mierne tečúcich vôd, ale v štádiu dospelého hmyzu žije len veľmi krátky čas. Podenka obyčajná má totiž zakrpatené tráviace ústroje, takže počas dospelosti neprijíma potravu a hynie po niekoľkých hodinách. Za ten čas sa však jedince spária a samička stihne naklásť vajíčka. Podenky sa tak stali symbolom pominuteľnosti.

Žijúce skameneliny I
Živé organizmy sa v priebehu dejín menili v závislosti od podmienok, ktoré boli na Zemi v tom-ktorom období. Tieto zmeny sa prejavovali aj na ich vonkajšom vzhľade. Napríklad človek sa vyvíja už viac ako 6 miliónov rokov od druhu Australopithecus cez Homo erectus (človek vzpriamený) až po súčasnosť Homo sapiens (človek rozumný). Tento dlhodobý proces sa nazýva evolúcia.
V roku 1952 bol pri pobreží Kostariky, v hĺbke 3475 metrov objavený lastúrnik Neopilina galatheae. Na základe výskumov skamenelín sa ukázalo, že druh Neopilina sa v priebehu 500 miliónov rokov vôbec nezmenil, a tak akoby sa spomínanej evolúcii vyhol. Preto je považovaný za najdlhšie žijúcu fosíliu (skamenelinu). Jeho jedince však prežívajú len pár rokov.
To, že ani zďaleka v prírode ešte nie je všetko prebádané, potvrdzuje aj objav ryby, o ktorej do roku 1938 nebola žiadna zmienka.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.