referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Nedeľa, 8. decembra 2019
Biorekordy - Jedovatosť
Dátum pridania: 04.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wydlakdb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 942
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
Písali sme už o rýchlosti, ktorú živočíchy využívajú aj pri úteku pred nepriateľom. Takisto sme si predstavili organizmy, ktoré svojimi rozmermi tiež ohromujú protivníkov. Dnes začneme rozprá-vať o chemickej zbrani, ktorá môže byť útočná, obranná alebo obojaká – jed.

ŽIVOČÍCHY
Predstava jedovatých zvierat sa u väčšiny ľudí spojuje s hadmi, šťúrami, prípadne s pavúkmi. No asi málokto si uvedomuje, že jedovatých zvierat je v prírode ďaleko viac a sú zastúpené prakticky vo všetkých živočíšnych triedach. Časť zástupcov si predstavíme v tomto, ďalšiu v nasledujúcom článku.

Explodujúci chrobák
Azda najneuveriteľnejšiu chemickú zbraň medzi hmyzom a živočíchmi vôbec má chrobák strel-ček, ktorý má v tele zabudované „chemické laboratórium.“ V jeho brušku sa nachádzajú dve žľazy, ktoré produkujú jedovaté tekutiny. Ak je chrobák v ohrození, tekutiny z oboch žliaz sa zmiešajú v jednej komore, kde prebehne prudká chemická reakcia. Teplota tu dosahuje 100 °C a strelček vy-strelí roztok cez análny otvor do vzdialenosti 30 cm, čo je sprevádzané počuteľným „pop“ a viditeľným obláčikom. Jed zabíja napríklad pavúky a ochromí útočníkov ako myši, žaby a vtáky. Pre človeka je nebezpečné zasiahnutie očí. Pred samovznietením chrobáka chránia špeciálne látky – enzýmy. Tento ani nie 1 cm veľký chrobák sa vyskytuje v tropickej oblasti, ale nájdeme ho aj v susednom Česku.
Iným jedom sa prezentuje stonožka obrovská (26 cm) žijúca v Južnej Amerike. Telo tvorí 21 – 23 segmentov a končatiny má prispôsobené na rýchlu chôdzu až beh. Útočí na jašterice, žaby a vtáky. Otrava u človeka je sprevádzaná bodavou bolesťou, teplotou (nad 39 °C) a bolestivými opuchmi. Jej menšie a menej nebezpečné príbuzné sa vyskytujú aj u nás.

Čierna vdova
Pavúky sú známe tým, že svoju korisť omotajú pavučinou a potom ju jedovatým uhryznutím pa-ralyzujú alebo usmrtia. Ale len niekoľko pavúkov je nebezpečných pre človeka. Najznámejším je azda snovačka jedovatá. Dospelé samičky dosahujú veľkosť 2 – 3 cm a ich končatiny sú tiež asi 3 cm dlhé. Sú celé čierne, len na brušku majú červenú škvrnu v podobe presýpacích hodín. Samcov je možné vidieť len zriedka, pretože hneď po párení ich samičky zožierajú. Z toho vzniklo aj ich meno čierna vdova. Samčekovia sú však menší a menej nebezpeční. Snovačky nie sú agresívne pavúky, no ich uhryznutie netreba podceňovať. Sprevádza ho okamžitá ostrá bolesť, silné kŕče, zvracanie, horúčka, bolesti brucha, ale len výnimočne sa končí smrťou.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.