referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Klára
Štvrtok, 29. októbra 2020
Salmonelóza
Dátum pridania: 06.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: baska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 589
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Vyhnite sa rizikovým potravinám
Opäť je tu leto a spolu s ním aj zvýšené riziko salmonelózy. Nebezpečnej choroby, ktorá s pribúdajúcimi slnečnými dňami postihuje čoraz viac ľudí. Máme však pre vás dobrú správu - aj salmonelóze sa dá vyhnúť. Stačí len dodržiavať základné pravidlá hygieny, skladovania a úpravy potravín.

Pôvodcom ochorenia sú črevné baktérie rodu Salmonella, ktoré žijú v tráviacom ústrojenstve človeka a zvierat, ale môžu sa rozmnožovať aj mimo ich organizmu, predovšetkým v potravinách živočíšneho pôvodu. Hlavné príznaky salmonelózy - nevoľnosť, bolesť brucha a hlavy, vracanie, hnačky, teploty a niekedy aj zimnica - sa prejavujú už po 12 až 24 hodinách po konzumácii kontaminovanej potraviny. Veľmi nebezpečné sú predovšetkým hnačky a vracanie, pretože dochádza k veľkým stratám vody v organizme. Najhoršie sa s tým vyrovnávajú malé deti a starí ľudia, pre ktorých sa môže salmonelóza končiť aj smrťou. Preto je veľmi dôležité pri ochorení na salmonelózu vždy nahradiť úbytok vody pitím. Najvhodnejší je čaj a minerálne vody bez bubliniek.

CHLAD A TEPLO
Hlavný zdroj nákazy sú potraviny živočíšneho pôvodu, predovšetkým mäso, hydina, ryby a vajcia. V súčasnosti sotva jestvuje spôsob, ako zabrániť tomu, aby sa potraviny obsahujúce baktérie salmonely, nedostali do predaja. Infikované zvieratá totiž nemusia prejavovať známky nákazy, na mäse, zmrzline, vajciach či šaláte na prvý pohľad nespoznáte, či sú kontaminované, alebo nie. Navyše - množstvo baktérií môže byť také malé, že ak nedôjde k ich rozmnoženiu, vôbec nemusia vyvolať ochorenie. Lenže...
Baktérie majú jednu základnú vlastnosť - sú veľmi prispôsobivé a rýchlo sa množia. Ideálna je pre ne teplota okolo 30 až 40 °C, keď sa za hodinu ich počet zvýši až desaťnásobne. Teploty nad 70 až 75 °C salmonely usmrcujú, chlad pod 4 °C síce brzdí ich množenie, ale nezabíja ich. Najspoľahlivejší spôsob likvidácie týchto nebezpečných baktérií je na jednej strane rýchle schladenie potravín a ich nepretržité uchovávaniepri teplote do 2 °C ana druhej strane dokonalé tepelné spracovanie. Pri potravinách, ktoré sa tepelne neupravujú (majonézy, šaláty, marinované výrobky) sa okrem chladenia dá využiť aj zníženie pH pod 4,5, čo tiež spôsobuje usmrtenie salmonel.

NIELEN VAJCIA
Salmonely môžu teoreticky obsahovať všetky potraviny, ktoré nie sú dostatočne tepelne upravené.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.