referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohuš
Štvrtok, 27. januára 2022
Hmyz
Dátum pridania: 26.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: netoo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 368
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Čo je Hmyz ?
Hmyz je najuspesnejsšou skupinou živočíšnej ríši.Vyznačuje sa obrovskou prispôsobivostou, pretoze žije všade - na súši , vo vzduchu i vo vode.To znamená že hmyz sa vyskytuje od vyprahlých púští až po zasnežené končiare hôr a ladové jazerá. Vdaka svojím drobnym rozmerom sa hmyz môže uchytit aj na velmi malom mieste a k životu nepotrebuje ani vela potravy.Hmyz sú bezstavovce ktoré na rozdiel od cicavcov,rýb,plazov a vtákov nemajú chrbticu. Hmyz v ramci skupiny bezstavovcov patrí medzi článkonožce, čiže má pevný ochranný exoskelet a článkované končatiny.Exoskelet je tvrdá vonkajšia kostra, ktorá pozostáva zväčša z tuhého, rohovinovitého chitínu. Pokrýva celé telo, nohy, chodidlá, tykadlá a aj vzdušnice.Hmyz sa však líši od ostatných článkonožcov, pretože má iba 6 nôh.

Najstarší hmyz.
Najstarší predstavitelia okrídleného hmyzu poletovali po močaristych džungliach pred viac ako 300 milionmi rokov.Skameneliny pochádzajúce z tohoto obdobia svedčia o tom ze niektoré druhy - ako vážky a šváby sa velmi podobali dnes žijúcim druhom. Väčšina skamenelín hmyzu však predstavuje skupiny, ktore uz davno vymreli.Niektoré druhy mali velke merave krídla s rozpätím až 70 cm,ktoré im však neumožnovali rychli let...

Chrobáky.
Dnes je známych aspon 300 000 druhov chrobákov.Zivia sa akýmkolvek druhom rastlin a živočíchov,živími i mrtvými a samy sa stávajú koristou vtákov,jasteríc i malych cicavcov.Všetky chrobáky sa vyvíjajú úplnou premenou.Z vajicok sa liahnu male larvy, z ktorych sa niektoré živia a rastu aj niekolko rokov kym sa zakuklia a vyrastú z nich dospely jedinci. V celej ríši hmyzu sú chrobáky najlepšie obrnené.Tvrdé predné krídla sa uprostred tela vzájomne dotykaju aby zakrili a chránili jemnejšie zadné krídla,ktoré sa používajú na lietanie.

Maskovanie.
Hmyz sa stava koristou mnohých iných živočíchov.Bez hmyzu by netopiere asi neprežili a polovica vtákov by pravdepodobne zahynula hladom.Aj žaby,jašterice a aligátory si pochutnajú na hmyze, podobne ako piskory a vačice.Vela hmyzu sa živí inými druhmi a v niektorých krajinách ich jedia dokonca aj ludia.Kedže hmyz ma mnoho nepriatelov , vyvinulo sa mnoho prostriedkov ako sa maskovat pred nepriatelom.Niektoré druhy majú na krídlach škvrny alebo inu kresbu aby mohli splynúť s kôrov stromov.Iné druhy sa zase stavbou tela podobajú na drobné vetvičky alebo listy,takže potencionalny nepriatel si ich málokedy všimne.
 
Zdroje: hmyz
Podobné referáty
Hmyz SOŠ 2.9244 464 slov
Hmyz SOŠ 2.9652 141 slov
Hmyz SOŠ 2.9557 517 slov
Hmyz SOŠ 2.9631 6195 slov
Hmyz SOŠ 2.9530 668 slov
Hmyz 2.9730 755 slov
Hmyz 2.9892 762 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.